четврток, 14 ноември 2019
Скопје 14.11.19 | 23:56

Без вода утре неколку делови од Скопје

Без вода утре ќе останат корисниците од „Холидеј Ин“ до плоштад Македонија, како и од улица „Никола Кљусев“, Скопско и дел од улицата „Орце Николов“. Како што соопшти...

Ракомет 14.11.19 | 23:48

Вардар ќе брка добар резултат против Кјелце без Криштопанс

Европскиот ракометен првак Вардар на гостувањето кај Киелце ќе биде ослабен, откако со тимот за Полска не отпатува Даинис Криштопанс. Летонецот се здоби со повреда...

Македонија 14.11.19 | 23:28

„Твоја партија“ на Тортевски ќе учествува на изборите

Новата партија на Александар Тортевски, наречена „Твоја партија“, ќе учествуваа на претстојните парламентарни избори во април, најави вечерва адвокатот во емисијата...

Балкан 14.11.19 | 23:13

Блерим Река кандидат за министер за надворешни работи на Косово

Поранешниот кандидат за претседател на Македонија, професорот по меѓународно право Блерим Река е меѓу тројцата кандидати за позицијата министер за надворешни работи...

Останати спортови 14.11.19 | 23:03

Федерер го победи Ѓоковиќ во Лондон и му помогна на Надал

Освојувачот на 20 Гренд-слем титули, Роџер Федерер ја оствари својата 22-ра победа во 49-тиот судир со Новак Ѓоковиќ и се квалификуваше во полуфиналето на завршниот АТП...

Македонија 14.11.19 | 22:49

Милошоски: Мислам дека постои премолчен договор меѓу премиерот Заев и најблиските соработници на порашениот премиер Груевски

Застарувањата на случаите на СЈО не се случајни, смета пратеникот Антпнио Милошоски, кој вечерва гостуваше на Само вистина. Зборувајќи за Законот за ЈО и за судбината...

Естрада 14.11.19 | 22:42

Јана Стојановска искрено за месеците поминати во болница со синчето Ненад

Синот на актерката Јана Стојановска и кошаркарот Андрија Бојиќ се роди во седмиот месец, откако сосема неочекувано, два месеци пред терминот за породување, на Јана...

Македонија 14.11.19 | 22:25

Мицкоски: Повеќе од 35 илјади проблеми од граѓаните стигнаа до ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе од 35.000 писма, сугестии, проблеми, насоки, стигнаа до ВМРО-ДПМНЕ кои се резултат на оваа наша активност на терен, но и она кое стигнува во седиштето на партијата....

Свет 14.11.19 | 22:11

Силувал брат и сестра пред очите на нивната мајка, потоа тргнал во поголем поход

На вчерашното судење во Лондон, осомничениот сериски силувач Џозеф Мекен признал дека врзал жена и ја принудил да ги слуша врисоците на нејзиниот син и ќерка додека...

Македонија 14.11.19 | 21:58

Кадрите на ДУИ се заменуваат со кадри на СДСМ

На ГП „Блаце“ се прават рокади на вработените по партиска основа, вели за „ТВ21“ вработен на граничен премин, кој исто така се жали за слабата застапеност на Албанците...

Економија 14.11.19 | 21:40

Грција е втор најголем трговски партнер на нашата земја

Премиерот во заминување Зоран Заев вечерва оствари средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун, каде заедно со премиерот на Бугарија...

Македонија 14.11.19 | 21:32

Koалиционен партнер на СДСМ направи „гужва“ на Централниот одбор?

Денеска во Скопје се одржа редовна седница на Централниот одбор на НСДП. На седницата се разговараше за подготовка на партијата за претстојните предвремени парламентарни...

Македонија 14.11.19 | 21:16

Митко Јанчев упати јавна критика до советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ не прифати да стои на прес-конференцијата за две години од градоначалничкиот и советнички мандат, заедно со советниците од СДСМ, рече на денешната седница...

Македонија 14.11.19 | 21:02

Милошоски: СЈО и власта на СДСМ ја уценуваа ВМРО-ДПМНЕ со истрагите

Специјалното јавно обвинителство и власта ја уценуваа ВМРО-ДПМНЕ со отворените истраги на СЈО во замена за гласање на промени на Уставот и престанок на отворените критики...

Македонија 14.11.19 | 20:48

Пендаровски: Во Грција уште сите патокази се со „Скопје“

Техничките рокови од Преспанскиот договор ќе бидат ставени на чекање до почетокот на пристапните преговори со Европската унија, рече претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 14.11.19 | 20:36

Пендаровски: Можно е и пред мај да добиеме позитивна одлука за почеток на преговорите со ЕУ

На средбата со францускиот претседател Емануел Макрон завчера во Париз, не добив сигнал дека сигурно ќе почнат преговорите со ЕУ, не добив гаранција дека ќе добиеме...

Македонија 14.11.19 | 20:24

Премиерот во заминување тврди: Грција ќе помогне да добиеме датум за преговори со ЕУ

Грција ќе помогне да добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ, а спроведувањето на Преспанскиот договор ќе оди според предвидената динамика, изјави премиерот во...

Македонија 14.11.19 | 20:15

Мицкоски од Кавадарци: Да ги скршиме лагите и неоправданите надежи кои ги носи власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и караванот на „Разговори за обнова на Македонија“ денеска беа во Кавадарци, од каде лидерот на најголемата македонска...

Свет 14.11.19 | 19:53

Тинејџер со пукање влета во средно училиште во Лос Анџелес, најмалку еден мртов ученик

Едно лице загина, а повеќемина се повредени, од кои двајца во критична здравствена состојба, по денешниот напад во средно училиште во Санта Кларита, Калифорнија. There...

Свет 14.11.19 | 19:38

Орбан: Aфрика се движи, Унгарија мора да ја сочува антимигрантската политика

Унгарија треба да ја одржи својата антимиграциска политика затоа што „само Унгарци може да ги заменат Унгарците“, рече денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан. Тој...