вторник, 12 ноември 2019
Свет 12.11.19 | 23:52

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на...

Македонија 12.11.19 | 23:33

Нелоски: На Заев ни дома не му веруваат, не му верува ни Вице Заев!

Партиите можат да се усогласат за низа важни работи. Тоа и го докажа ВМРО-ДПМНЕ кога даде поддршка за низа на закони кои се дел од реформскиот процес, а се важни и за патот...

Македонија 12.11.19 | 23:06

Инфрастуктурните проекти се приоритет: Владата одржа седница во Тетово

Владата на Република Македонија вечерва ја одржа својата редовна 165-та седница во Тетово, како втора од утврдените 10 седници што во наредниот период еднаш месечно,...

Економија 12.11.19 | 22:49

Мицевски: Власта во 2020 година планира да потроши 3.9 милијарди евра, на популистички и неразвојни програми

Зоран Заев и Нина Ангеловска денеска го презентираа најголемиот буџет во историјата на државата. Власта во 2020 година планира да потроши 3.9 милијарди евра, на популистички...

Црна хроника 12.11.19 | 22:24

Дедо Љубе ослободен од обвинение за убиство, доби условна казна за оружјето

Основниот суд во Куманово донесе ослободителна пресуда за Љубомир Митев (79) од Којково, на јавноста познат како дедо Љубе, кој за да ги заштити својот и животот на сопругата...

Калеидоскоп 12.11.19 | 22:15

Млад скопјанец преживува голгота, неговиот татко бара помош од хуманите луѓе

Ова е 19-годишниот Незир Чајани од Скопје. Незир пред пет месеци останал неподвижен. Тој со своите пријатели отишол на езерото Матка, но за жал, поради висок скок се здобил...

Твитови 12.11.19 | 22:07

Ова ли е „Ги враќаме парите кај народот“: Еден час и 10 минути паркинг, 500 денари!


Економија 12.11.19 | 21:51

Општина Охрид предизборно се полни со партиски кадри: Објавени огласи за 10 вработувања

Општина Охрид го следи трендот на партиски вработувања, кој владата на СДСМ го наметна во последниов период. На само неколку месеци пред предвремените парламентарните...

Македонија 12.11.19 | 21:47

За Заев тоа е демократско право, додека Беса, Алијанса и ВМРО-ДПМНЕ со протести бараат чист воздух

Премиерот Зоран Заев во пресрет на владината седница во Тетово истакна дека за оваа политичка гарнитура најважно е здравјето на граѓаните и затоа внимателно се одлучува...

Свет 12.11.19 | 21:25

Сорос ги налути и Британците: Конзервативци побараа итна истрага за фондациите на милијардерот

Пратеници од британската Конзервативна партија побараа да се испита вмешаноста на американскиот мултимилијардер Џорџ Сорос во финансирање на кампања чија цел е да...

Македонија 12.11.19 | 21:14

Стефанова не дозволила издавање времени исправи на Камчев и Панделески

Обвинителството за гонење на организирање на криминал и корупција даде негативно мислење до Кривичниот суд за барањата на осомничените бизнисмени Орце Камчев и Цветан...

Здравје 12.11.19 | 21:08

Чибишев: При хаварија како во ОХИС, никој не треба да се приближи во радиус од 50 метри

Метил акрилатот од кругот на „Охис“ е безбедно складиран, а бетонскиот базен во кој се излеал, е исчистен, покриен со пилевина и испран со варова вода, рече Хусни Тачи...

Македонија 12.11.19 | 20:57

Алфа: Филипче потврди дека „Вамед“ ги исполнува условите за да го гради новиот Клинички

Фирмата „Вамед“ ги исполнува условите за да го гради новиот клинички центар, тврди Филипче. Само според него, компанијата била од Германија, а не од Австрија, објави...

Свет 12.11.19 | 20:37

Напад со натриум-хидроксид во кинеска градинка, повредени 51 дете

Најмалку 51 дете и тројца воспитувачи се повредени во градинка во југозападна Кина, откако напаѓач ги испрскал со натриум-хидроксид. Две лица се тешко повредени. Според...

Твитови 12.11.19 | 20:18

Дали може Забрчанец да ми објасни нешто околу фејк њуз?


Балкан 12.11.19 | 19:56

Заев ќе учествува на годинашниот Самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство на претседателот на Република Грција, Прокопиус Павлопулос,...

Свет 12.11.19 | 19:41

Моралес: Останувам во политиката, борбата продолжува

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес и вети на Боливија дека ќе остане во политиката, додавајќи дека „борбата продолжува“. Тој веќе пристигна во Мексико,...

Свет 12.11.19 | 19:36

Во Берлин се отвори нова шпионска школа за 4.000 вработени

Германските разузнавачки агенции денеска отворија заедничка шпионска школа во Берлин. Шефови на странски и домашни разузнавачки агенции официјално го отворија Центарот...

Калеидоскоп 12.11.19 | 19:27

Доаѓа тежок празник: Еве што треба да направите да бидат исполнети вашите молитви и желби

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува небесна сила и заштита на земјата. Според...

Свет 12.11.19 | 19:13

Чешка купува од САД 12 воени хеликоптери

Чешкиот министер за одбрана Лубомир Метнар денеска изјави дека Владата има намера до крајот на годината да потпише договор со американската администрација за купување...