понеделник, 11 ноември 2019
Македонија 11.11.19 | 19:16

Со новиот закон за јавен собир, власта ќе забранува протести?

Владата и МВР во обид да ги замолкнат граѓаните и нивното уставно загарантирано право на мирно собирање и изразување на мислење преку организирање на јавни протести...

Економија 11.11.19 | 19:06

Инвестициите ќе биле главен фокус: Ангеловска им го претстави предлог буџетот на бизнисмените

Во фокус на Предлог буџетот за 2020 година ќе бидат инвестициите во човечки капитал, односно во подобар здравствен, образовен и социјален систем и силна поддршка за раст...

Свет 11.11.19 | 18:53

Новата претседателка на ЕК: Со блокирањето на Македонија и на Албанија, Макрон ја отвори вратата на Русија на Балканот

Со блокирањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија со Европската Унија францускиот претседател Емануел Макрон на Русија и ја отвори вратата на Западен...

Македонија 11.11.19 | 18:38

Tешко до 61 глас: Ниту една партија на Албанците не е за една изборна единица

Иако во Собрание постои иницијатива за формирање на една изборна единица наместо досегашните шест тешко дека оваа ќе се реализира. Причина за тоа се партиите на Албанците...

Балкан 11.11.19 | 18:26

Спласна оптимизмот: Српски министер вели дека тешко ќе се спроведе она што го договорија тројцата лидери во Охрид

За да се спроведе Договорот меѓу Србија, Северна Македонија и Албанија, во делот поврзан со заедничките работни дозволи, Србија мора да го измени Законот за вработување...

Македонија 11.11.19 | 18:13

„Екоцентар“: Истечената вода е уредно складирана во буриња и подготвена за транспорт

Компанијата“Екоцентар 97”дооел Скопје беше избрана како најповолен понудувач на тендерот “Изведување на услугата за отстранување, дислоцирање, уништување или неутрализирање...

Фудбал 11.11.19 | 18:05

Сака да биде поблиску до родната Швајцарија: Џака си заминува од Арсенал

 Швајцарскиот интернационалец, Гранит Џака, кој од капитен се претвори во најголем непријател на Арсенал, најверојатно уште во јануарскиот преоден рок ќе мора да си...

Вести 11.11.19 | 17:53

Скапоцениот прстен, наместо на ќерката, Цеца ќе ѝ го даде на снаата

Цеца Ражнатовиќ не може да ја скрие радоста од новиот член на фамилијата а тоа е снаата Богдана.Досега таа ја даруваше со подароци кои чинат околу 100.000 евра, а до свадбата...

Свет 11.11.19 | 17:43

Чиле ќе добие нов Устав само да ги смири незадоволните граѓани

Чилеанската Влада се согласи да напише нов устав, со кој ќе се замени сегашниот кој потекнува од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче, а со цел да да ги смири повеќенеделните...

Свет 11.11.19 | 17:29

Пресуда на хашкиот суд: Холандските жени кои се приклучија на ИСИЛ не мора да бидат прифатни во земјата

Холандија мора активно да помогне во враќањето на децата на жените кои се придружија на терористичката Исламската држава во Сирија, пресуди денеска Судот во Хаг. Самите...

Свет 11.11.19 | 17:21

Стравува за својот живот: Берлускони не сака да биде сведок на долгодишен соработник на мафијата

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони одби да сведочи на судењето на долгогодишниот соработник, осомничен дека се обидел да биде мост меѓу мафијата и политичарите. Берлускони...

Свет 11.11.19 | 17:06

Во Шпанија се можни нови избори: НАТО до април тешко дека ќе го видиме

Завршените парламентарни избори во Шпанија уште повеќе ја закомпликува политичката состојба во оваа земја, но индиректно и во Македонија Актулениот премиер Педро...

Фудбал 11.11.19 | 16:56

Бејл повреден за Реал, а за репрезентацијата на Велс здрав и прав

Велшкиот фудбалер Герет Бејл, се појави на тренинг на репрезентацијата на својата земја, беше насмеан и тренираше нормално, но тоа не е во согласност со тврдењата на...

Фудбал 11.11.19 | 16:42

Поранешната девојка на Лука Јовиќ се огласи: Затруднев непланирано, но вратата од мојот дом за него е отворена

Откако се расчу дека ѕвездата на Реал Мадрид Лука Јовиќ е во врска со српската манекенка Софија Милошевиќ, се јави поранешната девојка Анџела со која фудбалерот има...

Македонија 11.11.19 | 16:26

Стоилковски: Николовски шири лажни вести

Портаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски преку Фејсбук реагираше на обвинувањата на Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, дека опозицијата го кочи обештетувањето...

Фудбал 11.11.19 | 16:17

На стадионот во Охрид нападнат судијата со фрлање на тврд предмет

Вчера во СВР Охрид било пријавено дека на Спортско – рекреативниот центар „Билјанини Извори“ во Охрид, за време на одржување на спортски натпревар во рамките на втората...

Црна хроника 11.11.19 | 16:09

Патник во Дурмо турс“: Возачот на автобусот кај Ласкарци ненадејно сврти лево

 Пред да излета од патот автобусот нагло заврте кон лево и мислев дека сака да претекнува, но од прозорецот видов дека нема автомобил на десна страна, изјави сведок што...

Култура 11.11.19 | 15:57

Скопје танцов театар со премиера на „Импулс#волумен14“ во МКЦ

Скопје танцов театар за вечерва во 20 часот ја најавува премиерата на претставата „Импулс#волумен14“ во Младински културен центар (МКЦ). Претставата е составена од повеќе...

Црна хроника 11.11.19 | 15:30

Од лекови, преку велосипеди, маслиново масло и облека – што сè заплени Царина во октомври

Во текот на минатите четири седмици, царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што се задржани облека, украси, хируршки материјали,...

Македонија 11.11.19 | 15:30

ДУИ не сака предвремени избори во април

Од партијата на Али Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле европската иднина на државата и меѓу избори напролет или одложени избори, интегративците ја...