понеделник, 11 ноември 2019
Калеидоскоп 11.11.19 | 23:56

Ги чувал во тегла: Хирург за време на операција им вадел по еден тестис на пациентите

Хирургот Џереми Корнел од Тексас е уапен поради кражба на тестиси од пациенти.Тој за време на операциите им вадел по еден тестис на десетина пациенти.Тие најчесто имале...

Балкан 11.11.19 | 23:38

Фатен бил во акција на српската полиција: Шефкет од Македонија сакал да направи машина за муниција во погон во Самоков

Српскиот весник „Вечерње новости“ вечерва објави дека уапсениот државјанин на Северна Македонија во Србија е Шевќет Д., кој прибирал докуметација од фабриката за...

Фудбал 11.11.19 | 23:27

Сите ги направил будали: Овој играч е најголемата измама во историјата на англискиот фудбал

Според британските медиуми играчот Али Диа може да биде прогласен за најголемата измама во англискиот фудбал. Станува збор за Сенегалецот Али Диа кој во 1996 година заиграл...

Економија 11.11.19 | 23:09

Ќе се посветел на бизнисот: По изборите Анѓушев се повлекува, без разлика на исходот

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев се повлекува од политиката, и после изборите, без оглед на нивниот исход, ќе им се врати на своите компании и на Машинскиот...

Свет 11.11.19 | 22:53

Ѝ ги отсекол нозете, главата и рацете и „спакувани“ во пакети ги фрлил во река: Професор уби студентка со која бил во врска

Незапамтен хорор се случи во Русија. Угледниот професор и историчар Олег Соколов брутално ја убил 24-годишната Анастасија, со која бил во врска. Покрај што биле љубовници...

Естрада 11.11.19 | 22:34

Долго време ја чуваше во семејниот албум: Цеца сподели фотографија од Аркан и Вељко

Цеца Ражнатовиќ иако долги години е вдовица не заборава на својот сопруг. Па така, на социјалните мрежи реши да сподели фотографија која долго време ја чувала во семејниот...

Вести 11.11.19 | 22:17

Пендаровски се сретна со Макрон во Париз

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во Париз имаше средба со Емануел Макрон.Ова е прва средба на македонски државник со претставник на официјален Париз откако...

Останати спортови 11.11.19 | 22:09

Чудо во рингот: Хрвати навиваа за српскиот „Џокер“

Досега се навикнавме хрватските навивачи да бидат против српски спортисти, но пред неколку дена се случи вистинско чудо. Во Загреб се одржа ММА борба помеѓу Александар...

Естрада 11.11.19 | 21:50

Десната рака на „кралот“: Сопругата на Шабан Шаулиќ се потсети на својот сопруг

Изминаа девет месеци од загинувањето на фолк пејачот Шабан Шаулиќ. Сопругата Гордана се уште не може да преболи. Таа редовно објавува фотографии на Инстаграм на кои...

Економија 11.11.19 | 21:37

Анѓушев: Платите и пензиите се зголемуваат поради растот на економските бројки

Како Влада мора да ги решаваме тековните проблеми, а ако ги прашате стопанствениците човечкиот кадар им е најголемиот проблем со кој се соочуваат и токму затоа создаваме...

Свет 11.11.19 | 21:25

На денот на независноста Полјаците запалија знаме на ЕУ

Десетици илјади Полјаци денеска ја прославија 101. годишнина од независноста на земјата со традиционалниот „Марш на независноста“ во Варшава. За време на маршот организиран...

Свет 11.11.19 | 21:08

Помпео призна: САД и помогнаа на Украина во борбата против Русија

САД даваат помош на Украина да се бори против корупцијата и оружје за да „војува против Русите“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во интервју...

Балкан 11.11.19 | 20:52

Фатени од српски разузнувачи: Воени проекти за производство на муниција продавани на државјани на Македонија?

Државјанин на Северна Македонија, поранешен инженер во фабриката за муниција „Први Партизан“ и двајца работници, државјани на Србија, уапсени се денеска под сомнение...

Македонија 11.11.19 | 20:44

Владата се сели во Тетово: Седница во градот под Шара

Владата на Република Северна Македонија утре во Тетово ќе ја одржи 165.седница. Во рамки на одржувањето на седницата, соопшти владината прес-служба, ќе има и министерски...

Свет 11.11.19 | 20:38

Иако важи за една од најбезбедните земји: Шведска не знае како да се справи со уличното насилство и бандите

Шведската полиција соопшти денеска дека ќе формира специјална работна група за справување со бранот пукања и бомбашки напади поврзани со криминални банди по фаталната...

Фудбал 11.11.19 | 20:24

Лос Анџелес е минато: Ибра ќе бира меѓу Милан и Јунајтед

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ, уште нема одлучено во кој клуб ќе ја продолжи кариерата, но главни фаворити за неговиот потпис се клубови за кој играше во минатото. Ибрахимовиќ...

Свет 11.11.19 | 20:13

Откриен збогатен ураниум на непозната локација во Иран

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека открила збогатен ураниум „на локација што Иран не ја пријавил на Агенцијата“. Првпат во извештај на...

Свет 11.11.19 | 20:01

Основачот на организацијата што ја обучуваше сириската група за итни интервенции пронајден мртов

Џејмс ле Мезури, основачот на организацијата што ја обучуваше сириската група за итни интервенции „Бели шлемови“ утрово е пронајден мртов во близина на својот дом...

Економија 11.11.19 | 19:53

Владата утре на седница ќе го утврдува предлог буџетот

Владата утре во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот...

Балкан 11.11.19 | 19:40

Ќе одлучува Врховен суд: Koсово никако да избере влада

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) соопшти дека ги примила одлуките на Изборниот панел за поплаки и претставки (ПЗАП) за бришење од конечните резултати на...