сабота, 9 ноември 2019
Скопје 09.11.19 | 16:02

Макрадули тврди дека е саниран инцидентот во „Охис”, за последиците нема одговорност!

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска преку својот Фејсбук профил информираше дека инцидентот во фабриката „Охис”...

Македонија 09.11.19 | 15:48

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди тврдењата на Рангелова и Исмајлоска: Граѓаните да не подлегнуваат на провокации, дрски лаги и манпулации

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди демантира тврдењата кажани во текот на вчерашната емисија „360 степени“ на ТВ Алсат од Даниела Рангелова и Нола Исмајлоска. Ние како пратеници нема...

Скопје 09.11.19 | 15:38

Се чекаат резултатите за тоа колку била опасна излеаната течност во “Охис“

Се уште се чекаат резултатите од лабараториските испитувања кои треба да покажат колку била опасна течноста што се излеа во Охис.. Контаминираната вода уште синоќа...

Македонија 09.11.19 | 15:24

Венко Глигоров со „шлаканица“ по Макрадули: „Неспособен си и да си одиш“!

„Кога е загадено во лето – ќути. Кога почнува ладното – ги “вади” студиите кои кажувале дека главниот причинител е затоплувањето во домовите. Па смислија дека...

Македонија 09.11.19 | 15:20

Јанушев: На лагите и на криминалот им нема крај, но обновата доаѓа, Заев заминува!

Денеска сме во Свети Николе разговорите за „Обнова на Македонија“ продолжуваат. Имаме огромна посета од страна на Светиниколчани дојдени овде да поразговараат, да...

Скопје 09.11.19 | 15:16

Трајановски: Вчера Шилегов доведе во опасност човечки животи

Град Скопје и Дирекцијата за Заштита и спасување ( ДЗС) вчера затаија при хаваријата која се случи во Охис. Додека бев градоначалник во противпожарната бригада започнавме...

Македонија 09.11.19 | 15:10

Чибишев за тврдењета на Исмајловска и Рангелова: Гнасна лага, никој не не условувал со гласање за името!

„Гнасна лага! Јас бев пратеник од 2014 до 2016 година. Немаше никакви условувања а најмалку за гласање за промена на името. Срамота!“ Ова е реакцијата на д-р Андон Чибишев...

Култура 09.11.19 | 14:48

„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарец на Европските филмски награди

Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска е номиниран за најдобар документарец на „Европските филмски награди“, кои ги доделува...

Македонија 09.11.19 | 14:45

Милошоски: Oд пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се барало да ја почитуваат програмата на партијата и волјата на народот

Од сите кандидати за пратеници на ВМРО пред секои избори било барано да прифатат два принципи. Првиот, да ја почитуваат изборната програма на ВМРО врз основа на која...

Култура 09.11.19 | 14:45

Азиска премиера на „Врба“ на 13 ноември на Фестивалот „Златен коњ“ во Тајпеј

Откако филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, кој за една недела ги собори рекордите со над 11.000 гледаност низ земјава, филмот продолжува да го освојува и азискиот...

Скопје 09.11.19 | 14:30

Герила акција: Ќе „загине“ ли еден од најубавите дрвореди во центарот на Скопје?!

По најавата на градските власти да се проширува улицата Даме Груев за уште две ленти за автомобили утринава Скопје се буди со герила акција притив сечењето на дрвјата...

Калеидоскоп 09.11.19 | 14:17

Протест во Кочани: Крајно време е да се избориме за правото да дишеме чист воздух!

Загаденоста на воздухот и деградирањето на животната средина беа причина денеска во Кочани да се одржи мирен протест, што го организираше неформално граѓанско движење,...

Здравје 09.11.19 | 13:50

На 22 номври почнува вакцинацијата против сезонски грип

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 22-ри ноември. Од таму информираат дека се набавени 28.000 бесплатни вакцини...

Балкан 09.11.19 | 13:48

Босански политичар објавувал безобразни фотографии на сајт за возрасни

Поранешниот прв човек на партијата на Изетбеговиќ во Бихаќ, Партија за демократска акција и актуелен претседател на собранието на Унско – санскиот кантон, Аган...

Балкан 09.11.19 | 13:43

Јоксимовиќ: Вратата на ЕУ не е затворена, Србија продолжува со реформите

Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ изјави денеска дека не очекува одлуката на Европскиот совет за Северна Македонија и Албанија, да го попречи...

Свет 09.11.19 | 13:29

Моралес: Во тек е обид за државен преврат

Претседателот на Боливија, Ево Моралес објави дека „во тек е обид за државен преврат“, по бунтот на полициските службеници во три града. Сестри и браќа, нашата демократија...

Ракомет 09.11.19 | 13:25

Вардар со Криштопанс против Кјелце

Џиновскиот десен бек на Вардар, Летонецот Даинис Криштопанс, дефинитивно ќе биде во составот на „црвено-црните“ за пресметката попладнево против Кјелце во „Јане Сандански“...

Свет 09.11.19 | 13:21

Матеуш Моравјецки повторно премиер на Полска

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ќе остане на функцијата, откако на парламентарните избори на 13 октомври повторно победи конзервативната партија Право и правда,...

Здравје 09.11.19 | 13:08

МЗ: Вакцинацијата против сезонски грип почнува од 22 ноември, ќе се вакцинира и во три поликлини во Скопје

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против сезонски грип почнува на 22 ноември 2019 година. За претстојната сезона 2019-2020 година, како што наведуваат,...

Македонија 09.11.19 | 12:53

Нема да ве спасат сите рекетирани пари кои ги спремате за поткуп и сите квислинзи кои ги хушкате, ќе одговарате

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода и советник во општината, Орце Ѓорѓиевски реагираше на вчерашното интервју на министерот...