сабота, 9 ноември 2019
Македонија 09.11.19 | 19:54

Предизвикува оштетувања на кожата и очите: Што е метил акрилат мономер

Истекувањето на опасната хемикалија во фабриката Охис ги принуди Скопјани да побараат дали е и  колку опасна супстанцата Метил акрилат мономер. Тоа е токсична супстанција...

Фудбал 09.11.19 | 19:42

Можни се терористички напади: Британија ги предупреди своите граѓани да не патуваат во Косово на фудбалски натпревар

Владата на Велика Британија ги предупреди своите граѓани да не патуваат во Приштина бидејќи се можни терористички напади.Следната недела Ангија игра против Косово...

Патувања 09.11.19 | 19:35

Работеле без дозвола и не плаќале даноци: Турција го казни Booking.com

Познатата интернет страница за резервирање сместување Booking.com е прогласена за виновна поради нелојална конкуренција во Турција и парично казнета со 78.000 евра, објави...

Ракомет 09.11.19 | 19:33

Жал за испуштената победа: Само реми за Вардарци со Киелце

Македонскиот ракометен првак Вардар, одигра 28:28 против полски Кјелце во меч на кој не можеше да има победник на едната или другата страна, па ремито е и најреален исход. И...

Македонија 09.11.19 | 19:12

Мицкоски од Радовиш: Овој народ повеќе не може да се излаже, oдиме на голема победа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Радовиш и од тамошните жители ги слушна нивните проблеми. Мицкоски нагласува дека одат на голема...

Скопје 09.11.19 | 19:05

Не сакаат градилиште во школскиот двор: Родителите од училиштето „Блаже Конески“ се заблагодарија на поддршката

Родители чии деца учат во основното училиште „Блаже Конески“ во населбата Аеродром на социјалните мрежи се заблагодаруваат на поддршка за денешниот мирен протест.Тие...

Калеидоскоп 09.11.19 | 18:51

Младенци барале однапред пари за свадбата од гостите и откако добиле ја откажале венчавката

За некои младенци свадбите станаа повод за добра заработка. Се бараат пари во плик, грепки место цвеќиња, посебни подароци.Но, ова што го направиле свадбен пар од САД...

Фудбал 09.11.19 | 18:39

По отказот во Баерн:Нико Ковач ќе го преземе Вест Хем?

Вест Хем би можел да го смени тренерот Мануел Пелегрини, доколку денеска тимот загуби од Барнли во натпреварот од англиската фудбалска Премиерлига. Ако се случи тоа...

Ракомет 09.11.19 | 18:13

Гледајте во живо: Вардар-Киелце

Вардарци денеска имаат можност да играат против своите поранешни колеги Карачиќ и Душебаев, па овој дуел ќе има и една сосема поинаква димензија. Тренерот Кокшаров...

Свет 09.11.19 | 18:09

Асад: ЕУ треба да се плаши од џихадистите кои ги поддржува, а не од бегалците

Сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската ТВ РТ изјави дека е „лицемерен“ стравот на европските народи дека Турција ќе им испрати бегалци. Тој ја обвини...

Калеидоскоп 09.11.19 | 18:05

50.000 долари добила на лотарија пред својата венчавка, повторно освоила награда на годишнината од брак

Американка од Северна Каролина која пред неколку дена пред својата венчавка во 2018 година освоила 50.000 долари на лотарија, повторно имала добитно ливче и тоа на годишнина...

Ракомет 09.11.19 | 17:49

„Јане“ се тресеше: Кара, фала ти за се!

Игор Карачиќ денеска по цели седум години за прв пат игра против Вардар. Но, Хрватот и натаму останува миленик на вардаровите навивачи. Карачиќ доби огромни овации за...

Свет 09.11.19 | 17:45

Се преврте автобус на автопат во Германија, настрадани над 30 лица

Туристички автобус од Полска денеска излета од автопат во Германија и се преврте, при што настрадаа 32 лица. Инцидентот се случил во раните утрински часови на автопат...

Црна хроника 09.11.19 | 17:34

Шестмина мигранти приведени на автопатот Куманово-с.Табановце

Во комбе биле откриени шестмина мигранти на автопатот Куманово – с.Табановце, во близина на обиколницата. Од нив тројца биле од Пакистан, двајца од Авганистан и еден...

Црна хроника 09.11.19 | 17:32

Исчезна 12 годишно девојче во Скопје

Исчезна 12 годишно девојче од Центарот за социјална работа. Според информациите на МВР, вчера во 14.00 часот во Полициска станица Драчево, старател од ЈУ Меѓуопштински...

Црна хроника 09.11.19 | 17:31

Приведени три лица од Трубарево поради физички напад и грабеж

Три лица од скопско Трубарево денеска се приведени од полицијата поради основано сомнение дека физички нападнале и ограбиле 40-годишник од Кавадарци. Во Полициска станица...

Ракомет 09.11.19 | 17:14

Карачиќ меѓу своите, ракометарот дочекан со прегратки

Игор Карачиќ повторно е во Скопје, се врати „дома“, но овој пат во дресот на полски Киелце кој ќе игра со Вардар во Лигата на шампионите. Карачиќ е вардарова икона, миленик...

Македонија 09.11.19 | 16:55

Мицкоски од Радовиш: Вината за лошиот живот има име и презиме, се вика Зоран Заев!

Бев во Радовиш, град со многу неискористен потенцијал, но и место кое не го одминуваат неправдите и сиромаштијата донесена од власта. Иако се живее тежок живот, едно...

Македонија 09.11.19 | 16:30

Мицкоски: Со политики „мало сутра“, тепсија и баклава, кради и бегај стигнвме до дното!

Благодарам што дојдовте, сепак е сабота. Благодарам што одвоивте дел од вашето драгоцено време, викенд е. Јас навистина немам зборови со кои што можам да го изразам моето...

Скопје 09.11.19 | 16:21

Жителите на Аеродром до Марин: Не го даваме теренот!

Големо „НЕ“ им кажаа жителите на Аеродром на градоначалникот Златко Марин и на Скопје Петре Шилегов за планот за изградба на зграда во дворот на училиштето „Блаже...