сабота, 9 ноември 2019
Фудбал 09.11.19 | 23:40

Пораз за Вардар, бод за Академија Пандев

Лидерот Вардар неочекувано загуби во Струга од Трим Лум со 2-1 во натпревар од домашното првенство. По мечот тренерот Васовски имаше многу забелешки на судењето. Сепак...

Астро 09.11.19 | 23:31

Какви сме во љубовта: Ракот дава втора шанса, Близнаците не простуваат

Хороскопските знаци се многу различни кога станува збор за љубовта и односите со партнерот. Па така, Овновите, биковите, Водолиите и Стрелците не се расположени да се...

Калеидоскоп 09.11.19 | 23:20

Чудо божјо: Две калуѓерки забремениле откако биле на патување во Африка

Две жени, кои припаѓале во различни редови на Сицилија во Италија, останале бремени додека биле во посета на своите матични земји, пишува АСНА. Можеби станува збор за...

Македонија 09.11.19 | 23:04

Индустријата е најголемиот загадувач во Македонија

Индустријата е најголемиот загадувач во Македонија, се вели во Заедничкиот ревизорски извештај за квалитет на воздухот на ЕУРОСАИ – Европската организација на врховни...

Македонија 09.11.19 | 22:55

Министерот за животна средина бара од Владата да престане да употребува пластична амбалажа

Министерот за животна средина Насер Нуредини притиска државните институции да се откажат од пластична амбалажа и на тој начин, не само што власта ќе придонесе за намалување...

Македонија 09.11.19 | 22:42

Левица реагира: Со овој случај во ОХИС, уште еднаш на површина излегува системското труење на жителите

Она што се случи во ОХИС претставува само уште една инстанца на агонијата од катастрофални последици во секој поглед (па и еколошки) на приватизацијата во Македонија. Конкретно,...

Црна хроника 09.11.19 | 22:31

Куршуми летале околу тезгите: Вечерва престрелка на Бит Пазар

Престрелка со повредени е случила вечерва  на Бит Пазар, дознава 24 Инфо. Според очевидци, престрелката се случила на улицата која го одвојува пазарот, а куршуми летале...

Македонија 09.11.19 | 22:23

Хеликоптер вртел над чинарот, охриѓани преплашени

Хеликоптер неколку минути вртел над познатиот охридски чинар во старата чаршија.Од големата врева и ветерот што го создавал , граѓаните кои се шетале во тој дел од градот...

Македонија 09.11.19 | 22:07

Мицкоски: Зголемувањето на платите на наставниците ќе бидат многу повисоки од овие десет отсто

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денес беше во посета на Радовиш. Таму тој имаше средба со граѓани, а во своето обраќање пред радовишани тој се осврна на неколку работи кои...

Ракомет 09.11.19 | 21:56

Редат порази во ЛШ: Еурофарм совладан и од Спортинг

Ракометарите на Еурофарм Работник вечерва во Лисабон се поразени од португалскиот вице-првак Спортинг со 36:26. Битолските „фармацевти“ играа добро само во првите 10...

Македонија 09.11.19 | 21:47

Во сеќавање на „Кристалната ноќ“: Пендаровски се обрати на денот на прогонот врз Евреите

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски се обрати на одбележување на 81-годишнината од нацистичкиот погром против Евреите, познат како „Кристална...

Македонија 09.11.19 | 21:35

Спасовски се пофали дека ја укинале радиодифузната такса и ја поефтиниле струјата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на партиска трибина во Охрид се пофали на клучните реформи спроведени од владата на СДСМ како што е владеењето, од укинувањето...

Балкан 09.11.19 | 21:24

Лесковац завиен во црнила: Марко заминал во Германија да заработи за живот и настрада во сообраќајка

Околината на Лесковац е завиена во црно по веста дека нивниот сограѓанин Марко Здравковиќ загинал во сообраќајна несреќа во близина на Нирнберг во Германија. Автомобилот...

Кошарка 09.11.19 | 21:12

Сензација: Нов прволигаш го совлада КК Работнички на домашен терен

Новиот кошаркарски прволигаш Академија ФМП, го приреди едно од најголемите изненадувања во историјата на македонската прва лига, откако го совлада Работнички со 87:83. За...

Естрада 09.11.19 | 21:02

Се венчале во Лас Вегас: Драгана Мирковиќ беше во љубов со советникот на Заев

Српската пејачка пред да се омажи со сегашниот сопруг Тони била во долгогодишна врска со Зоран Башановиќ. Тој не и бил само момче туку и личен менаџер.Љубовта завршила...

Фудбал 09.11.19 | 20:51

Левандовски двапати стрелаше: Баерн ја прегази Борусија

Дербито на германскиот фудбалски шампионат помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд им припадна на баварците кои го прегазија ривалот со 4:0. Полјакот Роберт Левандовски...

Фудбал 09.11.19 | 20:38

Рамос совлада српски голман и „леташе“ двоглав орел

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос го навлече гневот на српските навивачи.Тој на денешниот натпревар против Еибар постигна гол од белата точка но потоа почна со...

Балкан 09.11.19 | 20:30

Како изгледа новиот автопат: Од Белград до Бугарија за три часа

Претседателот  на Србија Александар Вучиќ денеска го пушти третиот автопат од доаѓањето на функцијата. Станува збор за источната делница од Коридорот 10 од Ниш до Димитровград....

Фудбал 09.11.19 | 20:11

Јасин Лана го освои „Златниот гонг“

Јасин Лама е 12-тиот македонски боксер кој ја освоил главната награда на боксерскиот турнир „Златен гонг“. Настанот кој почна да се одржува пред точно 50 години, донесе...

Македонија 09.11.19 | 20:09

Алфа ТВ: Граѓанските организации бараат одговорност за хаваријата во Охис

Како е возможно да е „мал инцидент“ ситуацијата во „Охис“, а луѓето се гушат два дена? Зошто ако не е „хаварија“ армијата беше внатре и зошто надлежните дури денеска...