среда, 23 октомври 2019
Црна хроника 23.10.19 | 23:52

Жител на Кучевиште нападнал малолтеничка пред црквата „Свети Спас“

Синоќа околу 22 часот во с. Кучевиште, пред црквата „Свети Спас“, е нарушен јавниот ред и мир со физички напад од страна на Н.М. (26), од с. Кучевиште, врз малолетничка од...

Црна хроника 23.10.19 | 23:33

Машко лице се однесувало вулгарно кон две девојчиња, па се обидело да ги нападне

Синоќа околу 23 часот во Полициската станица Кичево, Т.Н. (44) од Кичево пријавил дека околу 22.50 часот на полигонот од Железничката станица во Кичево, едно лице почнало вулгарно...

Фудбал 23.10.19 | 23:10

Интер ја запиша првата победа во ЛШ сезонава, Наполи подобар од Салцбург

Милански Интер на домашен терен вечерва стигна до првите 3 бода сезонава во ЛШ откако со 2-0 го совлада ослабениот тим на Борусија Дортмунд. Гостите кои во Италија отпатуваа...

Свет 23.10.19 | 22:52

Престрелка среде Амстердам: Еден Црногорец убиен, еден повреден

Попладнево во Амстердам дошло до пукање од огнено оружје, при што загинал еден Црногорец, а друг е повреден. Според регионалните медиуми, ранет е Јован Џуровиќ, брат...

Црна хроника 23.10.19 | 22:37

Таксист ограбен од патникот кој го возел до Јурија

Ноќеска околу 01 часот во Полициската станица Драчево било пријавено дека синоќа во с. Батинци, скопско, во близина на месноста викана „Јурија“, на З.Д. (53) од Скопје, таксист,...

Фудбал 23.10.19 | 22:26

Челси освои три бода во Амстердам, Лајпциг со пресврт го победи Зенит

Челси го совлада Ајакс во Амстердам со 0-1 и бодовно се израмни со ланскиот полуфиналист во Лигата на шампиони во групата Х. Погодокот за втора победа во низа на лондонските...

Црна хроника 23.10.19 | 22:08

Обид за грабеж на Клинички: Среде бел ден пробал на девојка да и украде злато од рака

Во текот на вчерашниот ден во СВР Скопје било пријавено дека околу 10 часот во кругот на Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, едно лице со употреба на сила се обидело...

Македонија 23.10.19 | 21:58

Николоски: За фијаското на Заев ние апелиравме уште во април 2018 година, за ова мора да има одговорност!

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, на својата страница на фејсбук објави кратко видео во кое со точни датуми се прикажани предупредувањата и предвидувањата...

Патувања 23.10.19 | 21:39

Ако сакате да влезете во Венеција – ќе платите!

Туристите кои сакаат да влезат во Венеција од први јули 2020 година ќе мора да платат најмалку три евра. Ова се однесува на еднодневните туристи и туристите од крузерите,...

Свет 23.10.19 | 21:28

Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за НАТО во Сенатот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ја...

Сервиси 23.10.19 | 21:14

Следната недела доаѓа студен бран во Европа и на Балканот

На летнотно време кое е невообичаено за овој дел од годината конечно му се гледа крајот и тоа во текот на следната недела кога според сегашните анализи некаде над централен...

Кошарка 23.10.19 | 21:08

МЗТ Скопје го доби дербито во втората АБА-лига

Македонскиот кошаркарски првак, МЗТ Скопје Аеродром, го совлада Борац Чачак со 76:69, и сега „штрковите“ се осамени на првото место на табелата во регионалната втора...

Економија 23.10.19 | 20:54

За Заев платата во плик не е кршење на закон

Нова скандалозна изјава на премиерот Зоран Заев. Тој вчера гостувајќи во емисијата Отворено на Телевизија 24 изјави дека давањето плата во плик не било кршење на закон. ЗАЕВ:...

Македонија 23.10.19 | 20:44

Ахмети: Нема пак да бидеме спасители од атер, нема предизборна коалиција со СДСМ

Али Ахмети, лидерот на ДУИ изјави дека е разочаран од албанските опозициски партии кои во минатото не прифатиле коалиција ниту со ДУИ ниту сами меѓу себе, во емисијата...

Свет 23.10.19 | 20:28

Возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 мртви тела е од Северна Ирска и има 25 години

Возач на камионот во кој утринава беа пронајдени 39 мртви тела во Есекс, Велика Британија е Мо Робинсон кој има 25 години. Тој е од Портадуан, Северна Ирска и е уапсен под...

Македонија 23.10.19 | 20:14

Борко Ристовски: Заедно до обнова на Македонија!

Македонскиот ракометен голман Борко Ристовски по повод Денот на македонската револуционерна борба денеска сподели фотографии од настанот на кој присуствуваше и се...

Фудбал 23.10.19 | 20:03

„Ел Kласико“ отвори нови проблеми: Ла Лига ќе тужи, Барса ќе се снаоѓа

Натпреварот од 10. коло од шампионатот на Шпанија меѓу Барселона и Реал Мадрид ќе се одржи на 18 декември, беше објавено денеска официјалната веб-страница на Фудбалската...

Македонија 23.10.19 | 19:45

Тортевски: Би сакал да не е вистина тоа дека во Академијата за судии и обвинители се примени со фалсификувани дипломи

Адвокатот Александар Тортевски преку својот „Твитер“ објави дека веќе неколку недели не може да ја добие директорката на Академијата за судии и обвинители, за да му...

Твитови 23.10.19 | 19:35

Мицковски: Oвој Заев поприлично се запрља, не се пере више


Македонија 23.10.19 | 19:23

Мицкоски очекува убедлива победа: Разликата е 100.000 гласа во корист на ВМРО-ДПМНЕ

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, додавајќи дека...