вторник, 22 октомври 2019
Балкан 22.10.19 | 23:56

„Катимерини“: Македонија нема потреба дома да се вика Северна

Грчкиот весник „Катимерини“ во авторски коментар оценува дека со блокадата за стартот на преговорите со Македонија за членство во Европска унија е загрозен ерга омнес...

Македонија 22.10.19 | 23:40

Заев: Ако ЈО покажеше и докажеше вина за бегството на Груевски, јас ќе преземев мерки

Ако Јавното обвинителство некаде покажеше и докажеше вина за бегството, јас ќе преземев мерки, ќе разрешев кој и да треба. Груевски беше слободен човек во тој момент,...

Македонија 22.10.19 | 23:20

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Макрон кажа „не“ и една влада веќе падна

„Макрон кажа „не“, а на Балканот една влада веќе се распаѓа: Ако на Европа и требаше доказ дека се уште има политичко влијание во светот, во моментов може да го најде...

Македонија 22.10.19 | 23:12

Заев ќе се повлечел од функцијата, ако бил на местото на Ременски, колку што се повлече за „Поткуп“

Оставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се вратам на...

Македонија 22.10.19 | 23:01

Најголемиот број европски лидери ме прегрнаа откако не добивме датум

Новинарот на Клан Македонија Фуркан Салиу објави урнебесно видео на Фејсбук. Тој го запраша премиерот Зоран Заев дали некој од европските лидери во Брисел го прегрнале,...

Македонија 22.10.19 | 22:56

Тошковски: „Рекет“ 1 и 2 се пример како не треба да се води истрага

Ние на телевизија гледавме како се носат чанти со милиони евра. Кулиорските муабети се дека станува збор за рекет од околу 20 милиони евра, изјави адвоктот Панче Тошковски, учесник...

Македонија 22.10.19 | 22:44

„Рекет“ има нанесено штета на идејата за правна држава како никој порано

Професорот по кривично право Гордан Калајџиев вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија каде што се разговараше за реформите во правосудството....

Мода и убавина 22.10.19 | 22:25

Никој не очекуваше ваков имиџ од Бојана Атанасовска

Пејачката и ТВ-водителка Бојана Атанасовска Скендеровски, која неодамна стана мајка по вторпат, деновиве го смени имиџот и долгата коса, која беше нејзин заштитен знак...

Семејство 22.10.19 | 22:04

Американка намерно попарила тригодишно дете со жешка вода бидејќи се измочало на подот

Патриша Бухан од Њу Џерси, мајка на четири деца, признала дека тригодишно дете намерно го попарила со жешка вода бидејќи тоа се измочало на подот. Бухан призна во судот...

Македонија 22.10.19 | 21:51

Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност

Американската амбасадорка Кејт Брнс ја поздрави ратификацијата на пристапниот протоколот на Северна Македонија во НАТО од страна на Сенатот на САД, оценувајќи ја како...

Твитови 22.10.19 | 21:33

Укинато местото наставник по македонски јазик

Најновата реформа во образованието, се уќинува наставник по МАКЕДОНСКИ јазик и литература и се воведува Наставник по мајчин јазик и литература ! Вака од прилика би...

Кујнски тефтер 22.10.19 | 21:19

Овој зеленчук треба да се јаде варен

Честопати читаме и слушаме за тоа дека зеленчукот најдобро се консумира свеж, бидејќи е богат со витамини и минерали. Но, постои и зеленчук чии антиоксиданти подобро...

Мода и убавина 22.10.19 | 20:55

Славен шминкер открива едноставен трик за блескав тен и совршено лице

Ако имате проблем со „сивиот”, безживотен и уморен изглед на лицето, а дури ни пудрата не го решава ваквиот проблем, решението доаѓа во вид на едноставен мејкап трик...

Здравје 22.10.19 | 20:49

Премиерно прикажан првиот краткометражен филм за мултипла склероза „Роденденски подарок“

Првиот краткометражен филм за мултипла склероза насловен „Роденденски подарок“ денеска беше премиерно прикажана во Кинотеката на Македонија, Скопје. Филмот е заеднички...

Здравје 22.10.19 | 20:45

Клиниката за радиотерапија и онкологија ќе добие 92,5 милиони денари за опрема

На денешната седница на Владата на Македонија е разгледан и усвоен новиот текст на Информацијата за давање согласност за користење на буџетски средства во наредни...

Економија 22.10.19 | 20:34

Фондот за иновации доби буџет зголемен за 12 пати

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за давање согласност на „Програма за измени и дополнувања на Среднорочна програма за работа на Фондот за иновации...

Економија 22.10.19 | 20:25

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување на 60 милиони денари од Буџетот за 2019 година за чистење на индустрискиот токсичен отпад (линдан)...

Економија 22.10.19 | 20:23

Минималната плата ќе се коригира за 16 отсто

Владата на седница го утврди предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во Македонија. Со измените се создаваат услови за корекција на...

Македонија 22.10.19 | 20:10

Мицкоски: Договорите на Заев не го решија нашиот проблем, ни донесоа нови

Договорот со Грција не го реши нашиот проблем со интеграциите и тоа е најголемиот проблем што ваквите договори не ги решија нашите проблеми, изјави претседателот на...

Колумни 22.10.19 | 20:07

Совршенството на егзистенцијализмот на ВМРО и Македонија

Ламбе Арнаудов Почитуван претседател на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан Мицкоски, уважени носители на функции во партијата, членови и симпатизери, во пресрет на големиот...