понеделник, 21 октомври 2019
Македонија 21.10.19 | 23:42

Зошто не го сфаќам Макрон сериозно: Ние ќе станеме членка за 10 години, а тој сега… аманте!

Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни преговори...

Балкан 21.10.19 | 23:40

Варвициотис: Разврската на ЕУ не е во корист на стабилност на регионот

Грчкиот алтернативен министер за надоврешни работи Милтиадис Варвициотис во интервју за грчкото радио „Реал ФМ“ рече дека „разврската од Самитот на ЕУ не е пријатна...

Македонија 21.10.19 | 23:33

Половина милион граѓани се иселија, а Шекеринска верува дека НАТО ќе ги задржи младите

Речиси 30 години државата се обидува да исполни една своја стратешка цел, тоа е членството во НАТО, не само поради политички бенефит, туку поради тоа што како држава од...

Македонија 21.10.19 | 23:27

Јас малку ќе закочам со мојата надеж и оптимизам

Премиерот Зоран Заев, вечерва во интервју за телевизијата Алсат-М на прашањето на новинарот дали се чувствува измамен од Европската Унија, рече: Јас реков дека ова ќе...

Македонија 21.10.19 | 23:22

Затворските полицајци добија пензии: Едногласно е донесен законот

По петмесечно чекање, затворските полицајци кои ги исполнуваат условите ја дочекуваат заслужената пензија, објави Сител. Претениците денеска по скратена постапка...

Македонија 21.10.19 | 23:18

Јавно обвинителство: Ќе биде назначен друг обвинител за случајот на Тамара, не се повлекуваме

Во објавени текстови кои имплицираат дека „обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара”, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува...

Македонија 21.10.19 | 23:12

Таравари за гушкањето со Мицкоски: Мурто Амнестија се фатил за Гостивар

Откако Заев вечерва во интервјуто за 360 Степени ја коментираше изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека при посетата во Гостивар му пришле и Албанци,...

Македонија 21.10.19 | 23:07

Ивор Мицковски: Ако угасите светло ќе чуете приказни дека ќе дојдат вмровците да ве изедат, ама ако гласате за другите ќе се спасите

Ивор Мицковски вечерва напиша: Ако угасите светло и останете со отворени очи можете да ги чуете приказните за Баба Рога и како вмровците ќе дојдат да ве изедат, ама ако...

Македонија 21.10.19 | 22:56

Многу ме сакаат Албанците, ликот ми е таков

Дали ми приоѓаат и ме прегрнуваат Албанци, не треба да зборувам, само треба да го погледнете амбиентот околу мене, рече вечерва премиерот Зоран Заев на првото постбриселско...

Македонија 21.10.19 | 22:24

Маричиќ: Владата на СДСМ може да држи лекции за одговорност секој ден, во секој поглед

Владата на СДСМ може да дели лекции за одговорност во секој поглед, одговорноста е непостоечка категорија за ВМРО-ДПМНЕ инаку по три порази во изминатите неколку години...

Македонија 21.10.19 | 22:18

Не одиме на обична победа, одиме на стабилно мнозинство кое ќе нè заштити од политички инженеринг

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва по средбата со коалициските партнери, рече дека има комуникација и со други политички партии да се приклучат...

Балкан 21.10.19 | 22:09

Рама најави усвојување на изборната реформа до крајот на годината со или без опозицијата

Изборната реформа ќе биде усвоена во текот на оваа година, со или без соработка на вонпарламентарната опозицијата, најави албанскиот премиер Еди Рама на новинарско...

Балкан 21.10.19 | 22:06

ОН констатира драматичен пад на населението на Балканот поради иселување

Драматичниот пад на бројот на население во земјите од Југоисточна Европа, најмногу заради иселувањето на младите, ја загрозува способноста на овие земји  да го оддржат...

Балкан 21.10.19 | 22:02

Националистка го нападнала Ципрас во авион заради Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас бил нападнат за време на летот од Брисел за Атина. Нападот го извршила организаторката на протестите против Преспанскиот договор во...

Економија 21.10.19 | 21:57

Економскиот криминал да не застарува, закон за ревизија на имот на политичари

Во интервју за телевизија „Клан“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој меѓу останатото осврнувајќи се економскиот криминал посочи дека бара...

Македонија 21.10.19 | 21:39

Колицијата на Заев се распаѓа, партиите преминуваат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во „Коалицијата...

Македонија 21.10.19 | 21:09

Мицкоски: Со Законот за јазиците Заев манипулираше со гласовите на Албанците, а сега го подрива правниот систем

И пред кампања и по кампања принципот на ВМРО-ДПМНЕ е ист, а тоа е дека се треба да биде согласно законите и согласно Уставот и никој не треба денеска поради политички...

Македонија 21.10.19 | 21:06

Очите на цел свет вперени кон него, а тој го турка Законот за дроги со свропско знаменце

Истиот ден кога го испративме Зоран Заев во Брисел да лобира, да се обиде да добие датум за  преговори, во Собранието добивме честитка од „Илинденска“ бр.2 – Предлог-закон...

Македонија 21.10.19 | 21:01

Мицкоски: Виновна е опозицијата, виновни се неколку земји во ЕУ, само Заев не е

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во емисијата „КланДебата“ го спомна и видеото кое се појави на социјалните медиуми зад кое, како што рече,...

Македонија 21.10.19 | 20:58

ВМРО цепидлачи и мрчи

Премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата 360 степени на Алсат посочи дека ВМРО – ДПМНЕ бега од брзи избори. Два датуми понудени во декември, опозицијата ги одбила. Де...