петок, 18 октомври 2019
Македонија 18.10.19 | 19:36

Најчевска: Дајте бре не цмиздрете туку засукајте ракави и да ја менуваме државата

Сакате да кажете дека промените кои се направени а кои соодветствуваат на вредносниот систем на ЕУ се бадијала? Дали тоа значи дека сме ги правеле само да влеземе во...

Македонија 18.10.19 | 19:18

Прибе лично ги предупредил СДСМ: Името не е услов за влез во ЕУ, реформите се

Треба да сте целосен аматер и дилетант да го решите спорот со името, без  да побарате било каква гаранција на писмено дека ветувањето добиено за возврат, а во овој случај,...

Свет 18.10.19 | 19:01

Меркел жали што не е постигнат консензус за влез во ЕУ

Ангела Меркел изрази жалење што не постигнато единство околу датумот за преговори со  Македонија и Албанија на самитот на ЕУ. Германија смета дека со исполнување одредени...

Македонија 18.10.19 | 18:57

Изборите се единствено решение, барам итни реформи!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во денешното обраќање истакна дека се потребни итни рефори, односно коренити реформи пред изборите кои според него се логично решение. Ова...

Македонија 18.10.19 | 18:56

Николоски: Владата не треба да го напаѓа Макрон, туку да ги согледа своите недостатоци

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не e среќен што Македонија не доби датум за...

Свет 18.10.19 | 18:35

Сореца со порака за Скопје и Тирана: Ве молам не се откажувајте

Амбасадорот на делегацијата на Европската Унија во Албанија, Луиџи Сореца, реагираше по негативната одлука за отворање на преговори за Албанија и Македонија со ЕУ. Преку...

Свет 18.10.19 | 18:27

Пуџдемон ослободен без кауција

Белгискиот суд го ослободи поранешниот лидер на Каталонија, Карлeс Пуџдемон без кауција откако тој утрово доброволно им се предаде на белгиските власти. Пуџдемон придружуван...

Македонија 18.10.19 | 18:17

Војнички поздрав од основци и наставници во Гостивар за турската воена офанзива

Неколку стотици основци од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“, во придружба на своите наставници, под турското знаме, упатуваат војнички поздрав во знак...

Свет 18.10.19 | 18:07

Кристин Лагард именувана за прв човек на Европската централна банка

Лидерите на Европска Унија го одобрија именувањето на Кристин Лагард за претседателка на Европска централна банка (ЕЦБ). Лагард, која е поранешна извршна директорка...

Македонија 18.10.19 | 18:00

Премиерот на сите нивоа се консултира за следните чекори

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите на граѓаните и на државата. Тој...

Македонија 18.10.19 | 17:38

Макрон најави дека ќе ги посети Рама и Заев

Францускиот претседател, Еманеул Макрон на завршната прес-конференција на Европскиот самит во Брисел поздравувајќи ја храброста на премиерите на Македонија...

Црна хроника 18.10.19 | 17:24

Во холот му земале 5 000 евра: Шпанец ограбен во хотел во центарот на Скопје

Ноќеска околу 03 часот, J.A.Б.С. (45) од Шпанија пријавил дека синоќа во хол на хотел на ул.„Максим Горки“, едно лице со закана му одзело 5 000 евра. Според пријавеното, претходно...

Црна хроника 18.10.19 | 17:09

Воз удрил во „Ауди“ во Прилеп, четири лица повредени

Рано утрово околу 05 часот на железнички премин на ул. „Леце Котески“ во Прилеп, патнички воз удрил во патничко возило „ауди“, со прилепски регистарски ознаки, управувано...

Македонија 18.10.19 | 16:50

В недела лидерска средба во „Вила Водно“

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат претседателите на најголемите парламентарни политички партии и од власта...

Македонија 18.10.19 | 16:46

Мондолони: Преспанскиот договор не беше единствениот услов поставен лани

Франција не е против започнување преговори за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, но потребно е да се исполнат два услови, кои се многу важни прашања – за...

Македонија 18.10.19 | 16:33

Мицкоски: Поразот со недобивањето на датум не е на народот, тој е поради политиките на Заев

Лидерот на ВМРО-ДМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека недобивањето на датум не е на народот туку поради политиките на Заев. Според него, оправдано се добива чувството...

Црна хроника 18.10.19 | 16:22

Починат маж пронајден ноќеска во својот автомобил кај Петровец

Ноќеска околу 01 часот во Полициското одделение Петровец било пријавено дека на локалниот пат с. Петровец кон с. Дрма, кај патоказните табли за влез во општина Петровец,...

Македонија 18.10.19 | 16:14

Ова е историска грешка: Ако сакаме да нè почитуваат, мора да ги одржиме ветувањата

Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата...

Македонија 18.10.19 | 15:52

Мицкоски: Нема да го вперувам прстот, ова не е крај, туку почеток на на промените

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес конференција потенцираше дека нема да отпочне лов на виновници за немањето датум, но потесети и дека...

Македонија 18.10.19 | 15:52

Меркел: Многу ми е жал за одлуката

Откако европските лидери не успеаа да се договорат и Македонија остана без датум за преговори со Европската унија, се огласи германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел...