четврток, 17 октомври 2019
Македонија 17.10.19 | 23:45

Расправата за Македонија вечерва ќе продолжи зад затворени врати

По завршувањето на првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, евентуалното проширување на Унијата не се спомена ниту на вечерашната прес-конференција на првите Жан Клод...

Македонија 17.10.19 | 23:30

Заев вечерва: Од оваа неизвесност ќе излеземе само посилни и поискусни

Никој не може да ни ги одземе реформите и промените кои заедно ги постигнавме, а од оваа неизвесност ќе излеземе само посилни и поискусни, порача вечерва премиерот Зоран...

Македонија 17.10.19 | 23:21

Руте: Има малку простор за почеток на преговорите со Македонија

За Македонија, за разлика од Албанија, има малку простор за почеток на преговорите, рече холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот Самит во Брисел. Нашата позиција...

Македонија 17.10.19 | 23:13

Во секоја нормална држава Владата на Заев би паднала барем три-четири пати

Во секоја нормална држава Владата на Зоран Заев би морала да падне барем три или четири пати, и тоа само во последните четири-пет месеци, вели политичкиот аналитичар...

Македонија 17.10.19 | 22:47

И вечерва Maкрон со ист став кон Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон и вечерва е со непроменет став во однос на почнување на преговорите за влез во ЕУ на Македонија и Албанија. Како што пренесува...

Балкан 17.10.19 | 22:27

Мицотакис пред Самитот: Целосно го поддржуваме патот до ЕУ на северниот сосед

Пред пристигнувањето на самитот во ЕУ, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека го подржува евроинтегративниот пат на земјите од Западен Балкан. Целосно го поддржуваме...

Македонија 17.10.19 | 22:15

Мицкоски: Нивната неспособност не смее да стане неспособност на сите

Престседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари состанок со Општинскиот Комитет Гевгелија, по што го посети и населеното место Богородица. Се ближи...

Економија 17.10.19 | 22:11

Aнѓушев: 120 компании во следниот период ќе инвестираат 230 милиони евра

Годинава преку Законот за финасиска поддршка вкупно 120 компании пријавиле дека во следниот период ќе инвестираат 230 милиони евра, од кои само во првата година веќе инвестирани...

Македонија 17.10.19 | 22:02

Дурловски: Го продадоа духовното за материјално, останаа без обете

Фаустовци, вели оперскиот пејач и еден од предводниците на „За заедничка Македонија“, Игор Дурловски, коментирајќи го неуспехот за започнување на преговори со Европската...

Македонија 17.10.19 | 21:48

Мицкоски: 17 октомври е денот кога заврши трпението на ВМРО-ДПМНЕ

17 октомври е денот кога завршува концесијата, 17 октомври е денот кога завршува трпението на ВМРО-ДПМНЕ, порача денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија. 17 октомври...

Естрада 17.10.19 | 21:41

На Лазиќ одненадеж му се слошило, повторно заврши во инвалидска количка

На Дарко Лазиќ одненадеж му се слошило во авионот со кој се враќал од настап, по што белградскиот аеродром „Никола Тесла“ морал да го напушти во инвалидска количка,...

Балкан 17.10.19 | 21:14

Монструозен план на тaтко и син од Србија: Ја убил за нив, ќе лежи со нив

Дваесетидвегодишниот Александар Џ. од Пожаревац, Србија, е уапсен под сомнение дека ја убил сограѓанката Ружица К., која намерно ја прегазил додека возела велосипед,...

Свет 17.10.19 | 20:57

Eрдоган, сепак, го прими Пенс и се согласи на прекин на огнот

Американскиот потпретседател Мајк Пенс попладнево во Анкара се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со цел да се обиде да го убеди да ја запре офанзивата...

Македонија 17.10.19 | 20:38

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка

Недобивањето на преговори со Европската унија е одговорност на премиерот Зоран Заев и поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка, рече потпретседателот...

Свет 17.10.19 | 20:35

Oдобрен договорт за Брегзит

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека лидерите на Европска унија едногласно го одобрија ревидираниот договор за излегување на Велика Британија...

Македонија 17.10.19 | 20:29

Без датумот, половина Преспански не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време, анализира „Алфа“. Иако во самиот договор се предвидува преоден период за внатрешна...

Македонија 17.10.19 | 20:16

Мицкоски: Сите што мислат дека не можеме подобро се жртви на пропагандата на СДСМ и Зоран Заев

Караванот на ВМРО-ДПМНЕ „Разговори за Обнова на Македонија – Проблеми, решенија и програма“ на чело со лидерот Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Гевгелија....

Македонија 17.10.19 | 19:46

ПЕС ја повикаа ЕУ да го направи одлучувачкиот чекор

Претставниците на ПЕС ја повикаа ЕУ да го направи одлучувачкиот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите што ќе значи признание за реформите, но и порака до регионот...

Балкан 17.10.19 | 19:30

Рама: Направивме сè што Брисел бараше од нас

Го направивме тоа што тие од нас го побараа да го направиме, изјави албанскиот премиер Еди Рама по средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во седиштето...

Македонија 17.10.19 | 19:25

Сасоли: Ова се две земји од кои се бараше да го сменат Уставот, треба да им кажеме „да“

Одлуката за отпочнување на преговорите со Македонија и Албанија, климатските промени, реформи на ЕУ системот за миграции се темите за кои како итни за расправа заложи...