среда, 16 октомври 2019
Македонија 16.10.19 | 23:49

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Македонија

Францускиот претседател Макрон, вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Македонија и Албанија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот...

Фудбал 16.10.19 | 23:27

УЕФА ги објави најдобрите 11 од последното коло од квалификациите за ЕП

УЕФА го објави симболичниот најдобар состав на квалификациските дуели кои се одиграа во последните неколку дена. По двајца претставници во 11-те имаат Турција и Русија. Голман:...

Ракомет 16.10.19 | 23:14

Вардар го промени тренерот, Писонеро стана асистент

РК Вардар на гостувањето во Унгарија кај тимот на Веспрем в сабота ќе биде воден од нов тренер. Стратегот кој ја водеше екипата од почетокот на сезоната, Давид Писонеро...

Твитови 16.10.19 | 23:05

Катица од Шутка пишала обвинение за Макрон

Ајдеее цццц Катица од Шутка пишала обвинение за Макрон. — ︽☆︽ Чиз™ ︽☆︽ #АΨ (@C4i7Z) October 16, 2019

Македонија 16.10.19 | 22:54

Франција рече НЕ, Влада е мртва, Заев вети оставка

Франција уште еднаш ѝ рече НЕ на Македонија. Францускиот претседател Емануел Макрон, во мал дел од своето обраќање, се задржа и на ставот на Франција кон проширувањето...

Македонија 16.10.19 | 22:40

Ако нема датум, Заев и Димитров уште в петок треба да си поднесат оставки

Доколку нема датум за почеток на преговорите со Европската Унија, треба премиерот Заев и министерот Димитров во петок навечер до Собранието да поднесат оставки, изјави...

Македонија 16.10.19 | 22:30

Заев се сретна со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск во Брисел

Во пријателска атмосфера вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот...

Македонија 16.10.19 | 22:14

Пусти Макрон, не знае дека ние уште минатата година добивме датум

Пусти Макрон, не знае дека ние уште во јуни 2018 година добивме датум, пишува на својот ФБ профил Богдан Илиевски коментирајќи ја денешната изјава на францускиот претседател,...

Свет 16.10.19 | 21:59

Чешкиот претседател Земан заврши во болница

Претседателот на Чешка Милош Земан ќе биде хоспитализиран неколку дена за да „ја врати кондицијата“, изјави денеска портпаролот на претседателството, Жири Овчачек. Тој...

Фудбал 16.10.19 | 21:38

Пирло: Кутињо одлично се вклопи во Баерн

Италијанската легенда, Андреа Пирло му честиташе на Баерн Минхен за одлуката да го ангажира офанзивниот играч за врска на Барселона, Филипе Кутињо. На Баерн му беше...

Свет 16.10.19 | 21:23

Макрон соопшти дека договорот со Велика Британија е финализиран

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека договорот со Велика Британија за излегување од Европска унија е финализиран и оти потенцијално би можел...

Македонија 16.10.19 | 21:08

Нашата визија за Македонија е држава која ќе се гради насекаде

Во рамките на нашата кампања Обнова на Македонија, почнавме со отворени денови со цел да се видиме и да поразговараме со што повеќе граѓани. Денеска бев во Куманово....

Македонија 16.10.19 | 20:47

Макрон кратко и јасно – NON

По неколкучасовната средба меѓу Емануел Макрон и Ангела Меркел предмалку на зедничката прес-конференција францускиот претседател порача дека Франција нема да даде...

Економија 16.10.19 | 20:24

Додека си ја спасува кариерата преку минималната плата, не заборави да си ги спаси бизнисите со европското знаменце на Законот за опојни дроги

  Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. И додека...

Свет 16.10.19 | 20:18

Прес-конференција на Макрон и Меркел по вечерашната средба

По средбата на францускиот претседател Емануел Макрон со Ангела Меркел, тие излегоа на заедничка прес-конференција. Како што јавија домашните медиуми, една од темите...

Македонија 16.10.19 | 20:04

Поинаков исход освен старт на преговорите ќе биде поттик за регресивните сили во земјата

Македонскиот премиер, Зоран Заев вечерва се сретна со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Мариа Сасоли. На средбата, на која присуствуваа и заменик на претседателот...

Македонија 16.10.19 | 19:45

Амбасадорот Аро: Не се правете изненадени, Франција одамна бара реформи во ЕУ

Жерар Aро, до неодамна еден од водечките француски дипломати, вели дека Франција одамна имала план драстично да го смени начинот на кој се примаат нови членки на Европската...

Македонија 16.10.19 | 19:44

Посакувам датум не затоа што владата заслужува, туку затоа што тоа е важно за граѓаните и иднината

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше во посета на штабот во Кисела Вода, а по средбата со жителите во изјава за медиумите ја коментира изјавата...

Македонија 16.10.19 | 19:29

СДСМ: Цел свет ни призна дека сме на прав пат

Целиот свет го призна нашиот прав пат, само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против и стојат на страна,  се истакнува во денешното соопштение владејачката СДСМ. Не само што се...

Македонија 16.10.19 | 19:24

ВМРО-ДПМНЕ ги отвора штабовите за граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ ги отвора штабовите за граѓаните, најави денеска од Кисела Вода претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На средбата со граѓаните на Кисела Вода Мицкоски...