вторник, 15 октомври 2019
Твитови 15.10.19 | 23:59

За датум – и гаќите


Македонија 15.10.19 | 23:56

Мицковски: Власта правела планови за славење на датумот

Знаете што ме нервира, настрана што ме нервира фактот дека најверојатно ќе извисиме со датумот. Ме нервира вашето сфаќање на политиката како брз секс, вашето политиканство...

Економија 15.10.19 | 23:38

Фајненс тинк: Зголемувањето на минималната плата да се одмери уште еднаш

Зголемувањето на минималната плата за 16 отсто што го најави Владата треба да се одмери уште еднаш, велат од Институтот Фајненс Тинк. Предложеното зголемување на минималната...

Македонија 15.10.19 | 23:23

Клековски: Нема датум? Оставка на владата и предвремени избори!

Извршниот директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка, Сашко Клековски смета дека доколку одлуката на Франција остане иста до петок,  да нема почеток...

Македонија 15.10.19 | 23:03

Милевска му се пушти на Хан, вујко ѝ на Макрон

Прес-конференцијата во Луксембург, по поразителниот исход на состанокот на министрите на Европската унија на кој Македонија не го доби ветениот датум за отворање на...

Македонија 15.10.19 | 22:52

Груби: Во ДУИ и за пет евра се понесува одговорност, а камо ли за „Луј Витон“ чанта

о оставката на заменик-министерот за здравство, Асим  Муса, кој во емисијата “Фикс Фаре“ во Албанија беше снимен како зема мито од 50 евра за операција и бара уште 1.000...

Македонија 15.10.19 | 22:51

Димитров: Само тој што не весла има време да го ниша чамецот

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров по завршување на денешниот состанок на министрите на ЕУ кои не донесоа одлука за почнување преговори со Македонија,...

Македонија 15.10.19 | 22:41

Маричиќ: Треба да се види од кај сме тргнале и до каде сме стигнале

Советникот за евроатлански интеграции во кабинетот на Зоран Заев, Бојан Маричиќ во гостување на телевизијата Телма истакна дека е успех за две години од, како што кажа,...

Македонија 15.10.19 | 22:30

Во име на тој датум на Заев му направија СЈО, се избра Талат, дури и сонцето го избрусивме од шахтите – а датум нема

Датум нема, а со Шеќеринска и Заев на чело во Влада и Рускоска и Јовевски во Обвинителство, датум нема ни да има – вели Александар Пандов во својот статус на Фејсбук. Понатаму...

Твитови 15.10.19 | 22:23

Нема смисла, на прав пат се…


Твитови 15.10.19 | 22:19

Ова е веќе заразно: После Заев и Хан се извинува до небо

Ајдеее и Хан се извинува до небо – напиша на својот Фејсбук, Ивор Мицковски, поттикнат од извинувањето на Јоханес Хан до Македонија и Албанија за недобивање датум...

Македонија 15.10.19 | 21:54

Законот за јазици нема да се чепка без оглед на забелешките од Венецијанската комисија

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи има спротивен став од премиерот и министерката за правда дека сите препораки од Венецијанската комисија околу законот...

Македонија 15.10.19 | 21:51

Тупураинен: Северна Македонија дури и си го смени името, ЕУ мора да ги исполни очекувањата

Финската министерка за надворешни работи, Тити Тупураинен по завршувањето на денешните безуспешни разговори за одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија,...

Естрада 15.10.19 | 21:45

Карлеуша покажа премногу: Пејачката ја подигна ногата, а јасно се гледа дека е целосно гола

Јелена Карлеуша се снимала во најнова комбинација на облека, при што јасно се гледа дека на себе не носи долна облека. Пејачката облекла црн џемпер кој го спарила со...

Македонија 15.10.19 | 21:27

Датум не добивме зашто државата не ни е средена, да не дозволиме да ја изгубиме и 2020 година

Нивото на реформи е катастрофално ниско и во Македонија и во Албанија. Ова е генералниот заклучок на потпретседателот на ВМРо-ДПМНЕ Александар Николоски, кој вечерва...

Свет 15.10.19 | 21:17

Могерини повика европските лидери да ја донесат вистинската одлука за преговори со Скопје и Тирана

Сега е моментот да отвориме пристапни преговори со  Македонија и со Албанија за да се зајакне постигнатиот напредок на Балканот – порача денеска високата претставничка...

Естрада 15.10.19 | 21:09

Ана и Марина ништо не знаеле: Дарко месечно за наследниците дава по 5.000 евра

Дарко Лазиќ после тешката сообраќајна несреќа решил да сврти нов лист, па така меѓу другото, дошол на идеја да им обезбеди на  своите наследници убава и богата иднина,...

Свет 15.10.19 | 20:40

ОН: Турција би можела да одговара за воени злосторства

Турција би можела да се смета за одговорна за погубувањата кои ги спроведуваат оружените групи кои под нејзина команда се борат во Сирија, и тие дела би можеле да бидат...

Свет 15.10.19 | 20:21

Лудовик Орбан номиниран за премиер на Романија

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска го номинира претседателот на Националната либерална партија (НЛП), Лудовик Орбан за премиер. По консултациите со парламентарните...

Свет 15.10.19 | 19:57

Шкотска подготвува референдум за независност во 2020 година

Шкотска мора да одржи референдум за независност во 2020 година и наскоро ќе ги бара овластувањата што им се потребни за да се направи законски, изјави денеска лидерот...