понеделник, 14 октомври 2019
Фудбал 14.10.19 | 19:50

Храната е добра, пивото евтино: Англиски навивачи навалија во Софија

Еден англиски навивач во Софија починал, неофицијално од предозираност со дрога. Вечерва од 20.45 часот, репрезентациите на Бугарија и Англија играат меч од квалификациите...

Црна хроника 14.10.19 | 19:35

Директорот на Идризово: Полицајците ќе бидат суспендирани, најверојатно му купувале сендвич и на затвореникот

Полицијата го пронајде затвореникот кој денеска успеа да им побегне на полицајците кои го транспортирале на преглед, потврди МВР. Тој е пронајден околу 17:30 часот во...

Црна хроника 14.10.19 | 19:24

По Јанева, и Боки 13 вратен во Шутка

Бојан Јовановски поради проблеми со желудникот бил донесен во градската болница „8 Септември“ каде примил интровенозна терапија и повторно е вратен во затворот Скопје...

Црна хроника 14.10.19 | 19:13

Отишол до Липково: Пронајден затвореникот кој им избега на полицајците додека купуваа сендвичи

38-годишниот Ф.И., кој денеска на пладне им избега на затворските чувари додека купували сендвич, вечерва е пронајден и приведен од страна на полицијата, дознава CENTAR.mk Според...

Македонија 14.10.19 | 18:59

Заев за датумот: Франција и Германија в среда ќе разговараат за Македонија

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно...

Останати спортови 14.10.19 | 18:45

Уште тој трофеј му недостасува: Федерер ќе игра на Олимписките игри

Швајцарската тениска легенда Рожер Федерер, откри дека планира да учествува на олимпискиот турнир во Токио следната година. Федерер играше демонстративен натпревар...

Свет 14.10.19 | 18:43

Еродаган не се откажува од воена офанзива во Сирија

Турција нема да се откаже од офанзивата против курдските борци во североисточниот дел на Сирија, „без разлика кој и што кажува“, изјави денеска турскиот претседател...

Свет 14.10.19 | 18:35

Поднесе оставка поради истекување на информации: Папата Франциск остана без главниот телохранител

Долгогодишниот шеф на обезбедувањето во Ватикан и главниот телохранител на папата Франциск, Доменико Џани денеска поднесе оставка поради истекување на информации...

Македонија 14.10.19 | 18:20

Секое семејство ќе добие социјален работник кој ќе му помага да излезе од сиромаштија

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“...

Македонија 14.10.19 | 18:09

Пред утрешниот состанок: Заев се сретна со нашите историчари од комисијата

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, на...

Македонија 14.10.19 | 18:06

Никола Попоски: За датум не одлучуваме ние, туку 28 земји-членки од ЕУ

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски смета дека за датум не одлучуваме ние, туку 27 односно 28 земји членки бидејќи Велика Британија е се уште дел...

Македонија 14.10.19 | 17:53

Османи: Очекуваме јасна одлука за отпочнување на преговори со ЕУ

Очекуваме јасна одлука за отпочнување на преговори со Европската Унија, затоа што ова е единствениот правилен епилог на овој процес кој не се засновал на политички...

Економија 14.10.19 | 17:50

Го нарече револуционерен: Анѓушев го пофали новиот Закон за енергетика

Новиот Закон за енергетика направи револуционерен исчекор во енергетските политики во државата и со него се стимулираат обновливите извори на енергија, изјави вицепремиерот...

Македонија 14.10.19 | 17:38

Дескоска пред Советот на Европа: Се надевам дека нема да ја загубиме шансата да добиеме преговори со ЕУ

Се надевам дека нема да ја загубиме шансата да добиеме преговори со Европската Унија. Таа одлука ќе го забрза темпото на реформите во правосудството, истакна министерката...

Свет 14.10.19 | 17:35

Наследникот на Могерини јасен: Ниту еден европски Устав не признава еднострана независност

Шефот на шпанската дипломатија во техничката Влада и иден европски комесар Жозеп Борел денеска изјави дека ниту еден европски Устав не би овозможил еднострано прогласување...

Македонија 14.10.19 | 17:27

Димитров побара ЕУ да го исполни ветувањето за отворање на преговорите дадено во јуни 2018-та година

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни...

Свет 14.10.19 | 17:12

Шпанскиот премиер е дециден дека каталонските сепаратисти мора да ја отслужат казната

Шпанскиот технички премиер Педро Санчез изјави денеска дека затворските казни изречени за каталонските сепаратисти мора да бидат извршени. Тој во телевизиското обраќање...

Балкан 14.10.19 | 17:05

Вучиќ: Албанците измислуваат приказни дека српските пликови кои дошле на Косово се затруени

Српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со информациите дека во Косово постои можност да се укине Српската листа, предупреди за многу лош развој на настаните...

Црна хроника 14.10.19 | 16:52

На пат кон Издризово: Полицајците на кои им избега затвореник застанале да си купат сендвичи во населбата Маџари

На 14.10.2019 во 11.30 часот од страна на затворските служби во КПУ Идризово во СВР Скопје било пријавено дека околу 11.10 часот на ул. „Благоја Стефковски“ избегал затвореникот Ф.И....

Македонија 14.10.19 | 16:34

Министерот Филпче смета дека Здравствениот дом во Битола е позитивен пример

Министерот за здравство Венко Филипче денеска го посети Здравствениот дом во Битола, каде пред еден месец беше пуштена во употреба комплетно реновираната Служба за...