понеделник, 14 октомври 2019
Останати спортови 14.10.19 | 23:46

Публиката уживаше во нејзиниот настап: Ова е најзгодната хокеарска навивачка

Почнаа возбудувањата во американската хокејарска лига. NHL натпреварите знаат да бидат интересни како долу на мразот така и на трибините. На натпреварот помеѓу Бостон...

Македонија 14.10.19 | 23:39

Вечерва земјотрес со епицентар во струмичко Ново Село

Нов земјотрес вечерва околу 21 часот и 40 минути е почуствуван во Македонија. Земјотресот бил со јачина од 2.9 степени според рихтер, на 8 километри северосточно од Ново...

Балкан 14.10.19 | 23:31

Девојчето што ја расплака Србија: Хелена не знае дека има тумор на мозокот, ја лажат дека е модерно да и падне косата

Хелена Гавран е девојчето кое успеа да ја расплаче Србија.Таа има само четири години и боледува од тумор на мозокот. Хелена замина на првиот циклус операции и хемотерапии...

Свет 14.10.19 | 23:18

Извршителите најверојатно нарко банда: 13 полицајци убиени од заседа во Мексико

Најмалку 13 полицајци беа убиени денеска од заседа во мексиканската држава Мичоакан, соопштија локалните власти. Сојузното Министерство за јавна безбедност објави...

Македонија 14.10.19 | 22:59

Договор засега нема: За датумот за Македонија ќе одлучуваат лидерите на ЕУ в четврток

Aмбасадорите на земјите-членки на ЕУ на вечерашниот состанок во Луксембург не го усвоија предлогот на финското претседателство да се отворат пристапните преговори...

Фудбал 14.10.19 | 22:53

Koсовците се плашеле дека Русите ќе им пуштат дрон со натпис „Косово е Србија“

Косовските власти стравувале дека руски служби би можеле да го искористат фудбалскиот натправевар помеѓу Косово и Црна кој се игра вечерва во Приштина за политички...

Калеидоскоп 14.10.19 | 22:41

Ретка фотографија: Како изгледал Никола Тесла на смртта

Еден од најголемите научници во светот, Никола Тесла почина на православен Божик в0 1943 година, но за неговата смрт има многу мистерии. Веста за смртта во собата на хотелот...

Музика 14.10.19 | 22:26

Уште еден Кајмакоски: Даниел добива конкуренција, братот пропеа

Се чини дека нашиот Даниел Кајмакоски добива конкуренција.Неговиот помлад брат Филип има желба да заплови во музичките води.Тој на социјалните мрежи објави видео како...

Македонија 14.10.19 | 22:17

Ханс ван ден Берг: Датумот не се случи во јуни, нема да се случи ниту сега

Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг преку својот Твитер напиша дека претседателот Пендаровски, ниту премиерот Заев, ниту министерот за надворешни...

Здравје 14.10.19 | 22:09

Заменик-министерот за здравство Асим Муса однапред зема 50 евра од побараните 1.000 за операција

Заменик-министерот за здравство Асим Муса е вмешан во корупциски скандал при што и е фатен на дело. Муса беше фатен од екипата на најпознатото албанско истражно шоу,...

Фудбал 14.10.19 | 21:51

Чиста елеганција: Како изгледа домот на Синиша Михајловиќ

Српскиот тренер Синиша Михајловиќ кој се лекува од леукемија може да се пофали дека ја има сета љубов од семејството. Тие му пружаат голема поддршка во деновите кога...

Македонија 14.10.19 | 21:29

Нема добри вести од Луксембург: Ставот на Франција останува непроменет

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот...

Балкан 14.10.19 | 21:22

Никаде не пишувало во Уставот: Курти не сака да ги земе Србите во Владата

Кандидатот за премиер на Косово, лидер на Движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави денеска дека Српска листа (СЛ), која ги освои сите 10 српски мандати во косовското...

Музика 14.10.19 | 21:18

Одличен концерт во Штип: Владо Јаневски им се врати на настапите

Една од најголемите македонски ѕвезди Владо Јаневски, по подолга пауза им се врати на настапите.Тој викендов настапи во Штип и направи одлична забава.Владо се поретко...

Калеидоскоп 14.10.19 | 20:59

Прашање кое ги збунува идните возачи: Кој има предност на оваа раскрсница

На социјалните мрежи се појави прашање од полагање на тестови на идните возачи кое го има во речиси сите земји во регионот.Прашањето е навидум едноставно но не и одговорот....

Македонија 14.10.19 | 20:47

Пред одлуката за датум: Oсмани во вонредна посета на Луксембург и Брисел

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе отпатува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори со претставници...

Црна хроника 14.10.19 | 20:34

МВР потврди: Убиецот на Јанушев е веќе во Шутка

Полицијата вечерва го обезбеди убиецот на младиот фудбалер Мартин Јанушев кој е во бегство речиси две години, потврдуваат извори во МВР. Филип Секуловски, кој беше баран...

Црна хроника 14.10.19 | 20:21

Уапсен убиецот на фудбалерот Мартин Јанушев?

Полицијата вечерва го уапси Филип Секуловски Кобра , убиец на Мартин Јанушев , кој пред две години беше убиен пред својот дом во скопската населба Аеродром, дознава „Канал...

Вести 14.10.19 | 20:15

Пратеничка од партијата на Макрон: Нашата куќа не е средена, имаме тензии, не смееме да ги премолчиме и да глумиме дека проширувањето  е лесно

Француската пратеничка од редовите на партијата на Емануел Макрон и поранешна министерка за европски прашања, Натали Лоазо, порача дека Македонија и припаѓа...

Балкан 14.10.19 | 20:01

Останатите земји не се споменуваат: Црна Гора ќе биде следната членка на ЕУ

Црна Гора постигна сериозен напредок на патот кон ЕУ и ќе биде следната членка на Унијата, изјави Тонино Пицула, новиот известител на Европскиот парламент за Црна Гора. Пицула...