четврток, 10 октомври 2019
Сервиси 10.10.19 | 18:19

Сончево време за продолжениот викенд

Според УХМР, времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Максималната тмпература ќе биде...

Музика 10.10.19 | 18:08

Вечерва во Штип почнува 34. „Макфест“

Штип од денеска живее во ритамот на „Макфест“. На 34-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, денеска и утре ќе се одржат двете полуфинални вечери, а во...

Македонија 10.10.19 | 17:54

Димовски: Се сомневам во обвинителството – истрагата за „Рекет“ нема да оди до крај

Илија Димовски во емисија на телевизија 21 рече дека се сомнева оти обвинителството ќе оди до крај со истрагата за Рекет. 

Македонија 10.10.19 | 17:44

Николоски на работни средби во Рим и Ватикан

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски од денес 10 октомври до сабота 12 октомври престојува во работна посета на Рим и Ватикан. Николоски ќе учествува на...

Астро 10.10.19 | 17:37

Овенот нервозен, на Девицата и треба сон, Јарецот-проблеми со забите… Викенд хороскоп

Овен Работа Вашето расположение ќе ви биде на својот врв. Ќе направите една важна работа и тоа ќе ви даде чувство на доверба. Важно е да чувствувате дополнителна психолошка,...

Скопје 10.10.19 | 17:18

Шилегов: Град Скопје донесе одлука за демонтажа на времениот објект на кровот на ГТЦ

на својот фејсбук профил, Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов соопшти дека Град Скопје денеска донесе одлука за демонтажа на градбата на ГТЦ. Известување Почитувани, Би...

Македонија 10.10.19 | 17:09

Средба Заев-Шарец: Темел на сите односи е да се разбереме едни со други

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија...

Калеидоскоп 10.10.19 | 17:04

Додека се снимаа со убиениот лав, ги стигна освета

Џаден Танер, кој го објави видеото на Јутјуб, тврди дека го добил кога бил во Јужна Африка пред неколку месеци а му го дал еден лoвeц. Ова е урнебecно. За мене, ова видео ја...

Македонија 10.10.19 | 16:46

Одземен пасошот на Фросина Ременски

Основниот кривичен суд Скопје попладнево информираше дека на пратеничката и заменик-претседател на Собранието, Фросина Ташевска – Ременски, како и на Миле Јовановски,...

Македонија 10.10.19 | 16:20

Мицкоски: Припадниците на сите заедници се наши соседи, пријатели, браќа и сестри, поддржете го ВМРО-ДПМНЕ

Јас сум свесен дека сте навикнати на кампањски средби со граѓаните, но ние се трудиме како народна партија да бидеме целото наше време со граѓаните и да ги слушнеме нивните...

Свет 10.10.19 | 16:07

Франција донесе закон на 21 век: Целосно забрани употреба на мобилните телефони во училиштата

Франција целосно ја забрани употребата на мобилните телефони во училиштата за учениците под 15 години. Законот за целосната забрана за употребата на мобилните телефони...

Скопје 10.10.19 | 16:02

Шилегов: Името на катната гаража не му одговара на Скопје

Бурни реакции во јавноста изминатите денови имаше за преименувањето на катната гаража „Македонска Фаланга“. Вчера се отстранија буквите од името на објектот, а денеска...

Култура 10.10.19 | 15:56

Високо-естетско доживување со „Импулс #вол13“ за почеток на сезоната на Скопје танцовиот театар

Вчеравечер во Музејот на современа уметност, со изведбата на претставата „Импулс #вол13“, Скопје танцовиот театар во голем стил ја отвори сезоната на танцот 2019/2020. Уникатниот...

Македонија 10.10.19 | 15:52

РТС: Франција ќе бара одложување на датумот за преговори до март 2020

Франција и некои други земји – членки сè уште не се согласни да започнат преговори со Северна Македонија и Албанија, предлагајќи да се одложи одлуката до март 2020 година,...

Скопје 10.10.19 | 15:37

Во Скопје почна да се гради првиот Дино парк на Балканот

Во скопската Зоолошка градина денеска почна да се гради првиот Дино парк – тематски парк со забавно-едукативен карактер кој ќе овозможи забава и едукација за посетителите...

Македонија 10.10.19 | 15:33

Куќен притвор за Фросина Ременски и Миле Јовановски

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и на осомничените Фросина Ременски и Миле Јовановски и им определи куќен притвор, да се јавуваат...

Култура 10.10.19 | 15:04

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе биде домаќин на патувачка училница

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ја има честа да биде домаќин на патувачката училница Una vita da social – „Живот на социјалните мрежи“, во која ќе се реализираат...

Ракомет 10.10.19 | 14:56

Сега да видам како Кил ќе го победи Вардар во Скопје

Капитенот на Вардар, Тимур Дибиров на денешната прес-конференција рече дека со нетрпение го очекува дуелот со Кил на кој ќе се покажат вистинските вредности на тимот. Подготвени...

Македонија 10.10.19 | 14:50

Исмаил: Законот за двојазичност е многу поштетен од она што забележала Венецијанската комисија

За законот за јазиците први иницијатива до Уставниот суд доставија од движењето „Левица“, пред 8 месеци. Тогаш го спореа начинот на кој беше донесен, со, како што велат...

Економија 10.10.19 | 14:48

Заев, Вучиќ и Рама усвоија Декларација за слободен проток на стоки, услуги и луѓе

Отворени сме за оваа и за сите други иницијативи кои одат во насока да ги зајакнат постоечките форми што ја промовираат регионалната соработка и што го забрзуваат процесот...