четврток, 10 октомври 2019
Култура 10.10.19 | 23:26

Четири унгарски филмови до недела на „Киненова“

Четири филма од современата унгарска кинематографија ќе бидат прикажани од вечерва до 13 октомври во Кинотеката, во рамки на фестивалот „Киненова“. Во фестивалската...

Фудбал 10.10.19 | 22:58

Tриумф за Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија ја сподели со фановите победата, успехот и им се заблагодари за добрата игра на играчите и на фејсбук страната: ТРИУМФ ЗА МАКЕДОНИЈА! Македонската 🇲🇰репрезентација...

Фудбал 10.10.19 | 22:49

Македонија ја совлада Словенија 2-1: Двата гола носат важни бодови

Македонија победи со 2-1 против Словенија, Елиф Елмас по втор пат излезе подобар од Јан Облак и го совлада голманот на Словенија. Со овој резултат, македонската фудбалска...

Македонија 10.10.19 | 22:31

Заев: Лично верувам во невиноста на Ременски

Лично верувам во невиноста и презумцијата на невиност и час поскоро ќе очекувам да се докаже таа невиност, за секако да може Фросина Ременски повторно да се врати во...

Македонија 10.10.19 | 22:24

Илиевски ѝ посака добро здравје на Јанева: Кога си играа мали семоќни богови, тогаш не беа болежливи

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде хоспитализирана поради влошена здравствена состојба, беше соопштено денеска. Богдан Илиевски ѝ посака добро...

Македонија 10.10.19 | 22:18

Пандов: Зошто Заев јавно и јасно не се огради од Ременски и не побара оставка од функциите во Собрание

Александар Пандов повика Фросина Ременски да си поднесе оставка од функциите во Собрание. Екс партиската потпретседателка Фросина Ременски е избрана како пратеник...

Македонија 10.10.19 | 22:07

Мицкоски на средба со граѓани од Сачево: Проблемите се таложат, а нема решенија

По средбите со граѓани во Сачево, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски напиша: Остварив средба со луѓето од Сачево и со Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица....

Фудбал 10.10.19 | 22:01

Жестока борба на стадионот во Скопје: Поништен гол за Македонија, па еден погодок

Македонија со еден гол поведе против Словенија, откако одиграа прво полувреме без голови. На националната арена „Тодор Проески“ во Скопје се игра во 7. коло од Групата...

Македонија 10.10.19 | 21:54

Левица: Чесните Албанци повеќе нема да војуваат за фотељите на Груби и Ахмети, ниту за лимузините на Мерко!

Левица објави соопштение во кое реагира на изјавите на Артан Груби. Левица како единствена надетничка партија најостро реагира на изјавите на пратеникот Артан Груби...

Црна хроника 10.10.19 | 21:47

Полицајците немале контакт со невакцинираното детето и неговите родители

На социјалните мрежи жестоко се дебатира за случајот со исфрлено дете од училиште во Велес поради непримена вакцина. Овој текст беше објавен на групата „Од нас за нас“ ЧАШАТА...

Македонија 10.10.19 | 21:33

ДУИ е дел од проблемот во правосудството, а не од решението

Случајот со меѓусебните обвинувања на градоначалникот Блерим Беџети и Зоран Заев за ургенции и влијание во Судскиот совет е конкретен доказ за мешањето на владата...

Македонија 10.10.19 | 21:16

Милошоски: Венецијанската комисија не е самопослуга од која си одбирате само тоа што ви се допаѓа

Антонио Милошоски во емисијата „Патот кон“ на телевизија „Алсат“ рече дека „Венецијанската комисија не е самопослуга од која си одбирате само тоа што ви се допаѓа“. Потценувачки...

Македонија 10.10.19 | 20:39

Талат Џафери се сретна словенечкиот премиер Марјан Шарец

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Словенија, Марјан Шарец. Посакувајќи му топло добредојде...

Колумни 10.10.19 | 20:16

Ајде да летаме

 Дафина Стојаноска „Сè што лета не се јаде“, така ми велеше мојот дедо. Така е и денес. Или „Не е прч сè што се прчи“. Веќе трета година како сме под окупација на многу...

Македонија 10.10.19 | 20:14

Џабе Северна – Франција останува против датум за преговори

Француски дипломатски извори денес во Брисел информирале дека Париз останува против отворањето на преговори со Македонија и со Албанија. Француските власти сметаат...

Економија 10.10.19 | 20:09

Заедничка декларација за четирите темелни слободи на ЕУ во земјите од Западен Балкан

Заедничка декларација на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Република Албанија, Еди Рама и претседателот на Владата на Република Северна...

Македонија 10.10.19 | 19:59

Мицкоски: Македонија заслужува многу повеќе од овој пекол којшто денеска ни е секојдневие

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при посетата на Струмица рече: Одвоивте дел од вашето драгоцено време денеска, знам дека е ден пред еден продолжен викенд но...

Македонија 10.10.19 | 19:37

Заев: Нашата иднина е во ЕУ и на тој пат можеме многу да учиме од искуствата на Словенија

Претседателот на Владата, Заев се заблагодари за големата поддршка од Република Словенија за нашата земја. Словенија беше втората земја којашто веднаш после Грција...

Македонија 10.10.19 | 19:28

Силна поддршка од премиерот Шарец: Верувам дека ЕУ ќе донесе одлука за почеток на преговори

На прес конференцијата премиерот Шарец оцени дека нашата држава заслужува одлука за почеток на преговорите во октомври, при тоа посочувајки ги како важни постигнувања...

Македонија 10.10.19 | 18:54

Честитка од Талат Џафери по повод Денот на народното востание 11 Октомври

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитка до граѓаните по повод државниот празник 11 Октомври, Денот на народното...