среда, 9 октомври 2019
Црна хроника 09.10.19 | 19:19

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој,...

Македонија 09.10.19 | 19:01

Членови на ВМРО-Народна, Обединети за Македонија и МААК се приклучија кон ВМРО-ДПМНЕ

Членови и функционери на ВМРО – Народна партија, Обединети за Македонија и МААК се приклучија кон ВМРО-ДПМНЕ. Денеска имавме средба со дел од раководството од повеќе...

Македонија 09.10.19 | 18:45

Ременски не е достапна за новинари, Заев најави метла – „Рекет“

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска беше во кабинетот, но не прифати средба со новинарите. Според информации на Телма, таа прво имала состанок,...

Македонија 09.10.19 | 18:33

Мицковски на сметка на Заев: На Арачиново им ветивме рекет проекти

Новинарот Ивор Мицкоски се пошегува на Фејсбук за слулајот кој деновиве е главна тема во медиумите, односно за пилотите од Арачиново. Се јавија од Арачиново им биле...

Скопје 09.10.19 | 18:28

„Ќе останеме народ запаметен како народ што се самоибриша од картата на народите“

Денеска жителите на Скопје беа сведоци како се отстранува името на катната гаража „Македонска Фаланга“. Несекојдневната глетка ги разгневи граѓаните, па на социјалните...

Скопје 09.10.19 | 18:09

Во Сарај се степале деца за топка, а не Македончиња и Албанчиња: Поразувачки е како се подгреваат етнички тензии на социјалните мрежи

Од игла направија локомомотива, коментираат одговорните наставници и претставници од туристичката агенција кои денеска биле заедно со децата од ООУ „Коле Неделковски“...

Црна хроника 09.10.19 | 17:52

Сообраќајка на патот Штип-Кочани: АМСМ со важно соопштение за возачите

Автомотосојузот на Македонија објави вонредно соопштение за возачите попладнево. -Сообраќајот на магистралниот пат Штип-Кочани, пред село Крупиште, поради сообраќајна...

Македонија 09.10.19 | 17:29

Ќе биде ли Фрики храбра како шарениот Павле, па да си поднесе оставка од функциите кои ја штитат?

Ќе биде ли потпретседателката на Собранието Фросина Ременски толку храбра како „шарениот Павле“, кој си поднесе оставка од пратеничката функција откако излезе во...

Скопје 09.10.19 | 16:45

Масларевска: Нема потреба од паника, децата се добро, кавгата била за топка

Денеска во Сарај учениците од ОУ „Коле Неделковски“ имаа есенска еднодневна екскурзија, каде се случил немил настан, односно настанала тепачка, оваа информација одекна...

Скопје 09.10.19 | 16:12

Натепани деца од ОУ Коле Неделковски кои биле на екскурзија во Сарај

Денеска на екскурзија во Сарај, две деца од училиштето Коле Неделковски биле натепани од група локални Албанчиња. Од чиста мира едното изело силна шлаканица а другото...

Култура 09.10.19 | 15:58

МАНУ одбележа 52 години од основањето со промоција на книгата за академик Владо Камбовски

Активностите на МАНУ во изминатата година се реализираа успешно и со планираната динамика. Академијата се посвети на научноистражувачки проекти од различни области,...

Македонија 09.10.19 | 15:49

Арсовски: Проширувањето на „Рекет” – пресметка на параполициските структури во рамки на СДСМ

Истрагата наместо да се фокусира на обезбедување на докази за инволвираноста на главата на октоподот, Русковска обвинителството шест месеци работи во насока на уништување...

Црна хроника 09.10.19 | 15:43

Силувано девојче во Чаир

Ноќва во Полициската станица Чаир, жител на Скопје пријавил дека врз неговата малолетна внука била извршена обљуба. Според неговата пријава, обљубата ја извршило нејзиното...

Црна хроника 09.10.19 | 15:39

Скопјанка нападната од неколку лица во Ченто

Синоќа во СВР Скопје, И.Н. (30) од Скопје пријавила дека во 20.10 часот на ул. „Методија Андонов Ченто’’ во Скопје, била физички нападната од неколку лица. Се преземаат мерки...

Естрада 09.10.19 | 15:38

Кевин Спејси на ракија и ајвар кај Ноле

Славниот холивудски актер Кевин Спејси (60), кој во Белград пристигна од Израел на 6 октомври, вчера се шеташе низ Белград, го посети Калемегдан, а во вечерните часови и...

Вести 09.10.19 | 15:20

Заев потврди дека побарале Венецијанската комисија да ја одложи одлуката за Законот за јазици

Премиерот Зоран Заев потврди дека Владата побара одложување на конечното мислење на Венецијанската комисија во врска со Законот за употреба, за да имаат време да ги...

Македонија 09.10.19 | 15:18

Заев: Нема приближување за Законот за ЈО, но уште не е доцна за договор

Досега немам информација дека има приближување, се надевам дека ќе се направи чекор на приближување, за мене се до 15 октомври не е доцна. Никогаш не е доцна за било што,...

Свет 09.10.19 | 15:17

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот...

Македонија 09.10.19 | 15:06

Заев: 300 пилоти нема ниту во мое Мутрино

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека е лага тврдењето на жителите на Арачиново дека ќе се вработат 300 пилоти, туку дека се ветиле пилот проекти кои ќе го подобрат животот...

Култура 09.10.19 | 14:45

Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи до министерот Исмаили: Се чувствуваме оштетени!

Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи со отворено писмо му се обраќаат на министерот за култура, Хусни Исмаили. Во продолжение го пренесуваме...