среда, 9 октомври 2019
Македонија 09.10.19 | 23:44

Мицковски: Немало политика и политичари во Рекет, тоа беше ставот на лигавите

Немало политика и политичари во Рекет, тоа беше ставот на лигавите. Не била Катица, не бил Фрики, не бил Кики, и како полека еден по еден им се подигаше обвинение или добиваа...

Македонија 09.10.19 | 23:32

Цветановска: 300 пилоти или 300 пилот-проекти секако е небулоза

Ганка Цветановска, поранешната министерка за култура на својот Твитер профил напиша: 300 пилоти или 300 пилот-проекти секако е небулоза, во врска со релативизирањето на...

Здравје 09.10.19 | 23:13

Апел за помош на Стојче Јовановски

Да му помогнеме на Стојче Јовановски, кој по сообраќајна несреќа во 2017 година не може да оди. За подобрување на неговата состојба потребно е заминување на третман со...

Свет 09.10.19 | 23:08

Градоначалник во секс скандал: Снимен среде оргии со проститутки

Во центарот на скандал се нашол унгарскиот политичар Жсолт Боркаи кога биле објавени негови фотографии на кои е во друштво на неколку проституки, а испливале и снимки...

Македонија 09.10.19 | 22:52

Пандов до Ременски: За твоето дело е предвидена казна од 3 до 10 години затвор!

Тоа што сега го очекува Македонската јавност, е прес конференција на потпретседателката на Македонското Собрание и пратеник, Фросина Ременски – Фрики, на која ќе...

Македонија 09.10.19 | 22:43

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, мерки на претпазливост за Ременски и другите

Од Кривичниот суд претседателката на Меѓународниот сојуз Јасна Мандиќ заминува во куќен притивор, одлучи судија на претходна постапка. Куќен притвор за Јасна Мандиќ За...

Црна хроника 09.10.19 | 22:39

Ременски ќе остане без пасошот

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва изјави дека за пратеничката Фросина Ременски се преземени мерки на претпазливост. Таа објасни дека за Ременски, како и за другите...

Црна хроника 09.10.19 | 22:31

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

За потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва е одреден куќен притвор. Притворот се бараше по сите три основи. Судот објективно заклучи...

Македонија 09.10.19 | 22:24

Села за убиството на Саздо: Двајца Албанци случајно и несакајќи го нападнаа, а беа осудени за свирепо убиство само затоа што се Албанци

Денес се монтираат судски случаи за Албанците, рече Зијадин Села во своето гостување на ТВ 24 тој  како пример за тоа го посочи убиството на младиот Саздовски. Една третина...

Македонија 09.10.19 | 21:54

Парите завршиле во промет, ќе има обвинение за перење пари

Даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје, изјави вечерва Обвинителката Вилма...

Македонија 09.10.19 | 21:39

Италија се подготвува за вето: или Албанија и Македонија или ниту една

Нема промена на ставот за започнување на преговори за Албанија по дискусијата во холандскиот парламент за започнувањето на преговорите на Албанија и Македонија со...

Македонија 09.10.19 | 21:28

Села: Заев ќе ја отстранува Ременски, а Османи кој е осомничен за корупција му е вицепремиер

Во вечерашното интервју на ТВ 24 претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села вели дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ја отстрани...

Македонија 09.10.19 | 21:20

Добредојдена е секоја иницијатива за зајакнување на регионалната соработка

Добредојдена е секоја иницијатива што оди во насока на зајакнување на регионалната соработка, како критериум и во ЕУ агендата и што ја забрзува евроинтеграцијата на...

Македонија 09.10.19 | 21:07

Заев пристигна во Србија, утре во Нови Сад на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама

Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла” го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ. По пристигнувањето...

Балкан 09.10.19 | 20:54

Речник на албански јазик подарок за Вучиќ, за подобро разбирање во иднина

Подарок речник на албански јазик денеска доби претседателот на Србија, Александар Вучиќ од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. На Неговата екселенција...

Македонија 09.10.19 | 20:30

Стојаноска: Метлата требаше да започне од Венко Филипче

Пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска, на денешната собраниска седница истакна дека реконструкција на Владата на СДСМ не претставува нешто ново што...

Македонија 09.10.19 | 20:23

Знае ли Заев дека целиот случај не го снимале само жртвите на „Рекет“? Знае ли дека снимале и две странски служби? 

„Одговорно тврдам дека нема вмешано политичари во случајот“, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали се точни...

Свет 09.10.19 | 20:19

Градоначалник врзан за камион го влечеле по улици оти не исполнил предизборни ветувања

Единасет лица се уапсени во Мексико откако градоначалникот на мексиканската држава Чиапас, Хорхе Луис Ескандон Ернандес беше врзан за камион и влечен по улиците. Градоначалникот...

Црна хроника 09.10.19 | 20:00

Јасна Мандиќ, заменичката на Боки 13, пристигна во судот

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународени сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството...

Македонија 09.10.19 | 19:43

Биљали објавува пропагандни вести и честитки за Заев, ако е сомнителен, што бара во штабот на СДСМ во Арачиново?

„Зачудува потребата на ТВ 21 да остава медиумски простор на личности со сомнителна позадина и сомнителен кредибилитет, кои шират лаги за наводни вработувања на 300 пилоти,...