петок, 20 септември 2019
Патувања 20.09.19 | 23:49

Направил сметка од 128 илјади евра на Миконос, побегнал со приватен авион

Италијанец заедно со семејството побегнал со приватен авион, откако за време на летувањето на грчкиот остров Миконос направил долг од 128 илјади евра. Италијанецот кој...

Здравје 20.09.19 | 23:21

Мила закренува, третата операција помина успешно

Третата операција на нашата ќеркичка Мила, која беше извршена на 18 септември, помина успешно, сподели Зоран Димоски од Охрид, татко на малечката Мила која ја крена Македонија...

Сервиси 20.09.19 | 23:07

Пред нас е зимска ноќ

Прогнозерот Славчо Поповски предупредува дека поради ведрото време, вечерва ни претстои вистинска зимска ноќ со невообичаено ниски температури на воздухот за овој...

Калеидоскоп 20.09.19 | 22:55

Мислел дека го оставила пред олтар, вистината за неговата трудница била многу полоша

Триесет и едногодишниот пожарникар Флавио Гонкалвез ја чекал својата трудна свршеница пред олтарот, непријатно изненаден од нејзиното доцнење. Во црквата тогаш влетала...

Црна хроника 20.09.19 | 22:41

Ослободителна пресуда и условна казна за Талески

Основниот суд од Битола му изрече ослободителна пресуда на поранешниот градоначалник Владимир Талески за кривичното дело несовесно работење во службата. Станува...

Скопје 20.09.19 | 22:26

Ученици секој ден излегуваат од автобус преку прозор

Место низ врата – преку прозор. Ова е секојдневието на учениците од Визбегово, кои патуваат од селото до Чаир и обратно. На прашањето од ТВ21 до ЈСП дали ова дотраено...

Македонија 20.09.19 | 22:11

Кој бе тоа ќе спроведе во Источна, прашуваше Заев… Епа, ете кој!

Фондот за пензиско и инвалидско осигрување во Неготино доби нова табла. Покрај она „Северна“, новиот напис на институцијата ќе го краси и превод на албански јазик....

Македонија 20.09.19 | 21:59

На овие луѓе премногу долго им било ветувано дека ќе биде подобро

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Свети Николе. Преубав град, но со малку останата надеж дека може да биде подобро, вели Мицкоски. Мицкоски...

Калеидоскоп 20.09.19 | 21:40

Можно е само на Балканот: Се развеле три часа по свадбата поради песна

Свадба во градот Никшиќ, Црна Гора, заврши неславно, поради тоа што тештата неколкупати нарачала иста песна. Според српски „Телеграф“, договорот бил – забавата да мине...

Економија 20.09.19 | 21:27

Царовска демантира: Нема кратење на работното време на вработените пред пензија

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како дезинформации и шпекулации ги оцени информациите дека со новиот закон за работни односи, кој е во фаза...

Свет 20.09.19 | 21:17

ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите

Европската унија денеска соопшти дека британските и европските преговарачи се согласиле да продолжат со разговорите насочени кон надминување на кризата околу Брегзит. Европската...

Свет 20.09.19 | 21:03

Твитер отстрани илјадници налози од странски држави поврзани со лажни вести

Твитер избриша неколку илјади налози поврзани со странски земји заради ширење лажни информации, соопшти таа социјална мрежа. Во извештајот се наведува дека отстранетите...

Балкан 20.09.19 | 20:51

Илјада евра ќе добие тој што ќе натера барем една од политичките партии да ги бојкотира изборите

Награда од илјада евра ќе добие тој што ќе натера барем една од политичките партии да ги бојкотира изборите, стои во оглас објавен во подгоричкиот весник Дан. Во текстот...

Калеидоскоп 20.09.19 | 20:40

Трудните лесно да се породат, а оние што немаат деца, да добијат: Утре е голем празник

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на православната црква. Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка...

Македонија 20.09.19 | 20:26

Претставник на извршната власт призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО…. А замислете што знаат тие погоре…...

Македонија 20.09.19 | 20:14

Мицкоски од Свети Николе порачa: Мојата и нашата борба е за обнова на Македонија

Бев во посета на манастирот “Света Богородица“, Свети Николе. Народот е разочаран, потиштен, бара излез од бездната и неправдите донесени од власта. Велат селата и градовите...

Македонија 20.09.19 | 19:57

Советот за реформи во правосудството дециден: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот...

Свет 20.09.19 | 19:49

Ќе ги пеглаат проблемите: Во понеделник состанок Џонсон – Туск

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделник ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на маргините на 74. годишно заседание на Генералното собрание...

Свет 20.09.19 | 19:35

Уапсени 11 лица за малолетничка порнографија

Во Грузија е разбиен синџир за трговија со деца, кои експлоатирале девојчиња на возраст од осум до 14 години за производство на порнографија, а во последниот месец се...

Балкан 20.09.19 | 19:20

Албанија ќе добие од ЕУ 14,5 милони евра за пописот в година

Европската унија ќе и додели на Албанија 14,5 милиони евра за спроведување на пописот на населението и домаќинствата во 2020 година. Веста ја објави амбасадорот на делегацијата...