четврток, 19 септември 2019
Македонија 19.09.19 | 23:48

До кога ќе им ги yбивaтe децата?

Писателот и режисер Александар Русјаков го коментира „бомбapдирањето“ од обвинителkaта Фатиме Фетаи на cyдењето за случајот „Монстpyм“. ’Ние долго ги очекувавме овие...

Македонија 19.09.19 | 23:45

Димовски: Најмалку 15 пратеници и јас лично сме уценувани со СЈО

Цело време бевме осудувани за тоа што го зборувавме за СЈО, до пред два месеци, кога се излезе на виделина. Ајде да почекаме, да видиме, може уште нешто ќе излезе, да не...

Македонија 19.09.19 | 23:32

Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо: Директорот на Статистика против лажните вести на Заев

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски демантира дека некогаш имало фантомски гласачи. Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо, вели тој, со...

Семејство 19.09.19 | 22:59

Мекици за Кира – главна е тетка Тамара

Македонската манекенка Катарина Ивановска се породи, а веста прва на социјалните мрежи ја објави пејачката Тамара Тодевска. Вечерва најблиските се собраа на мекици,...

Македонија 19.09.19 | 22:49

Зеќири: СДСМ не бега од избори, затоа што кога и да излезе на избори, ќе победи

Не бегаме и не се плашиме од избори, затоа што СДСМ кога и да излезе на избори ќе победи, а тоа го покажуваат и анкетите на јавното мислењем посочи Зеќири во емисијата...

Македонија 19.09.19 | 22:26

90 години од раѓањето на Драган Богдановски

Во организација на Републичката комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ во чест на 90 години од раѓањето на Драган Богдановски, се одржа панел дискусија за неговото животно...

Македонија 19.09.19 | 22:15

Димовски: Знаеме и кој министер од СДСМ го пренесувал списокот до Катица Јанева

Во вечерашното гостување во 24 анализа со Душица Мрѓа, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во жестока дебата со Мухамед Зехири од СДСМ ја обвини власта дека не решила ниту еден...

Естрада 19.09.19 | 22:02

Понекогаш плачам тајно поради тоа што немам деца

Неговата животна приказна апослутно никого не може да остави рамнодушен. Подеми и падови, порази, изгубена љубов, професионални успеси, трнлив пат и вротглаво возење...

Скопје 19.09.19 | 21:53

Шилегов: Можеби за година и половина нема да ни треба автомобил за низ Скопје

Скопје ослободен од сообраќај по урнекот на светските метрополи. Ваква е најавата на одбележувањето на Европската недела на мобилност, во чии рамки попладнево улицата...

Семејство 19.09.19 | 21:30

По Кира пристигна Арја – и Нина Јанева стана мајка

Пејачката Нина Јанева стана мајка. „Добредојде моја Арја… Денес ја сфатив смислата на животот.“, напиша пресреќната мајка на Фејсбук. Арја е втората среќа денеска,...

Балкан 19.09.19 | 21:12

Тијана има само една желба – да јаде

Марија Дојчиновиќ и нејзината 5 годишна ќерка Тијана Рамани од селото Горна Козница кај Сурдулица, се гладни како никој, а секој нов ден им носи нова неизвесност дали...

Македонија 19.09.19 | 20:48

Човек на Теута Арифи од ДУИ вмeшaн во aфepaтa „Peкeт“ со Бојан Јовановски?

Висок функционер на ДУИ во извршната власт потпишал неколку документи поврзани со аферата на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, велат самите извори на партијата...

Македонија 19.09.19 | 20:39

Заев, лажните вести и Саше Политико

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски реагира на денешниот конститутивен состанок на Акциската група за координација на институциите на државата за борба против...

Македонија 19.09.19 | 20:27

Неколку нелажни вести од Владата

Денес имало конференција на која Владата застанала цврсто во битката против лажните вести. Како ќе се препознаваат истите? Лесно е, прелесно е да се препознае лажна...

Македонија 19.09.19 | 20:21

Абе Зоки, до кај ти фаќа црпката!

На Зоки му биле репер за лажни вести, веста од типот која тврдеше дека ‘бугарски кран влегол во Македонија и ќе се отстранувал споменикот на Александар Македонски’,...

Сервиси 19.09.19 | 20:14

В сабота зима

Под влијание на влажна и студена воздушна маса од север, во текот на претстојната ноќ во поголем дел од државава ќе има повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат...

Свет 19.09.19 | 19:41

Романија гласаше против романската специјална обвинителка да биде првиот јавен обвинител на ЕУ

Поранешната специјална обвинителка на Романија Лаура Ковеси ќе биде првиот јавен обвинител на Европската унија, откако на денешното тајно гласање доби поддршка од...

Економија 19.09.19 | 19:38

МВР го снима протестот на лозарите

Лозарите денеска излегоа на протест и го блокираа патот кај Росоман. Тие таму се затекнаа со министерот за земјоделство Трајан Димовски, а разочараните земјоделци не...

Македонија 19.09.19 | 19:28

Тимоние: Не драматизирајте со прашањето за датумот

Добивањето датум за преговори на Македонија со Европската унија е долготраен процес, кој започна уште по конфликотот во 2001 година со потпишувањето на Договорот за стабилизација...

Астро 19.09.19 | 19:11

Детална анализа на карактерот според месецот на раѓање

Погледнете ја деталната анализа на вашиот карактер според месецот во кој сте родени! Јануари Ако сте родени во јануари, вашиот владејачки број е 1. Вие сте независни...