вторник, 17 септември 2019
Македонија 17.09.19 | 23:47

И по два месеци молк од Антикорупциска за случајот Рашковски, им требало повеќе време

Која била улогата на владиниот генерален секретар, Драги Рашковски во тендерот за набавка на радарска опрема во М НАВ? Дали во целиот случај има малверзации или законски...

Македонија 17.09.19 | 23:36

Бараме да се раскине договорот за закуп и за Бранко Црвенковски

Од Државната комисија за спречување на корупција, вечерва испратија соопштение во кое појаснуваат дека бараат укинување на привилегиите, однос закуп на канцеларии...

Македонија 17.09.19 | 23:25

Имало ли договор помеѓу Рускоска и Заев ,,услуга за услуга“?

После долги докажувања и дебати, добро е што повеќе никој во Македонија не го спори фактот дека осумината пратеници гласаа во парламентот за уставните измени под притисок...

Македонија 17.09.19 | 23:19

Барањето за формирање на анкетна комисија за СЈО стигнало кај Џафери

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја добил предлог-одлуката за формирање анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето...

Македонија 17.09.19 | 23:12

Неопходно е анкетна комисија да ја истражи досегашната работа на СЈО

Лидерот на преговарачкиот тим за Законот за јавно обвинитeлcтво на ВМРО-ДПМНЕ, адвокатот Тони Менкиновски ја потенцираше потребата од формирање на Анкетна комисија...

Македонија 17.09.19 | 23:03

Има привилегирани кандидати кои ќе го поминат испитот за влез во Академијата за идни судии и јавни обвинители

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот...

Македонија 17.09.19 | 22:51

Мицкоски со честитки до нашите одбојкари: Македонија е горда на вас

Честитки за јуначката победа на Македонските одбојкари. Црвено жолтата се брани со мотивираност, енергија, посветеност, чест и име. Македонија е горда на вас. Во тешкото...

Македонија 17.09.19 | 22:41

„Рекет“ е проблем за паѓање на цела влада, секој што се сликал со Боки 13 има одговорност

СЈО селективно спроведува правда, еве Катица е во притвор. Јас бев советник на СЈО до јули 2017, и ми беа понудени 50.000 евра мито, еве барам да ми го издадат документот дека...

Македонија 17.09.19 | 22:35

Ја ставивте Катица во притвор за да ви ги предаде предметите?

Ја ставивте Катица во притвор да ви ги предаде предметите?! Ова трае подолго време. Зошто таа не го напиша писмото претходно? Не знаеше, не го знеше законот или некој во...

Македонија 17.09.19 | 22:26

Поапла потврда на заедничката мисија на Јанева и СДСМ/Јовески немало

По-апла потврда на заедничката мисија на притворената Јанева и СДСМ/Јовески немало (во текот на денешниот ден, де…). Тие ги обезбедиле случаите, еј! Кејти добива писмо...

Македонија 17.09.19 | 22:19

Шекеринска: Ние ги обезбедивме случаите на СЈО, сега се е во рацете на судството

Со новите решенија практично ги обезбедивме сите случаи од СЈО да имаат судска целосна разрешница, изјави заменик-претседател на СДСМ и министерка за одбрана Радмила...

Калеидоскоп 17.09.19 | 22:06

Голф 7, Тојота и многу пари: Ѓурѓа ги „собра“ сите награди од Државната Лотарија на Македонија

Струмичанката Ѓурѓа Горгиева од струмичкото село Старо Коњарево е добитничка (според досега виденото) на речиси сите награди доделени од Државната Лотарија на Македонија. Низ...

Македонија 17.09.19 | 21:40

Владата ја усвои новата Стратегија за одбрана

Владата на денешната редовна седница ја разгледа и усвои Нацрт – стратегијата за одбрана на Република Северна Македонија и го задолжи Министерството за одбрана...

Останати спортови 17.09.19 | 21:26

Имаме срце како планина, местото ни е меѓу најдобрите 16 во Европа

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев, задоволен после победата над Словенците го издвоил големото срце на тимот како главен фактор за триумфот. Видовте ли...

Фудбал 17.09.19 | 21:08

Проблемите го пратат и во ПСЖ, Икарди во конфликт со двајца соиграчи

По долгите несогласувања со управата на Интер, Мауро Икарди се пресели во Пари Сен-Жермен каде повторно има проблеми со соиграчите, јавува весникот „Л’Екип“. Контроверзниот...

Македонија 17.09.19 | 20:55

Предметите на СЈО ќе почнат да паѓаат во Стразбур: Жалбите за „Поштенска банка“ се прифатени

Сите три жалби поднесени од сопственикот на „НОЕЛ“ Гевгелија во врска со предметот „Поштенска банка“ се прифатени од Судот во Стразбур, соопштува адвокатот Петро...

Црна хроника 17.09.19 | 20:46

Голем пожар кај с. Селце, евакуирани 500 ученици кои биле на екскурзија

Големиот пожар избувнал денеска во борова шума во селото Селце во близина на манастирот Свети Димитрија. Пожарот бил  причина да бидат евакуирани 500 ученици кои биле...

Останати спортови 17.09.19 | 20:28

Тие што критикуваа, сега нека се јават да ги пофалат одбојкарите

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Матијашевиќ остана скромен како и секогаш, пофалбите за големата победа над Словенија насочувајќи ги...

Останати спортови 17.09.19 | 20:13

Брзо дојде и втората победа на одбојкарите, Maкедонија со шанси за осминафинале

По вчерашната прва историска победа на одбојкарската репрезентација на Македонија на ЕП, попладнево нашиот тим оствари уште еден триумф и тоа над домаќинот Словенија...

Македонија 17.09.19 | 20:03

Зошто бе вака му правите на Бујар?

Да, малку го посрамотивте Бујар, впрочем на тоа се сведе целата борба со режимот, на срамење. Важно го амнестиравте од СЈО, како што и цело ДУИ е амнестирано од сите криминали,...