понеделник, 16 септември 2019
Колумни 16.09.19 | 23:49

Кога „тврдокорниот националист“ Димитров плаши со „национализам“!

Предраг Димитровски Волкот ги менува влакната, ама наравот не. Или, читај, министерот за надворешни работи Никола Димитров може да ја смени идеолошката припадност, некој...

Останати спортови 16.09.19 | 23:42

Ѓоргиев: Покажавме дека имаме сила, срце планина на сите момци

Денешниот ден е ден за историја на македонската одбојка откако македонската одбојкарска репрезентација ја зебележа првата победа на Европско првенство. Триумфот беше...

Останати спортови 16.09.19 | 23:31

Прва историска победа на македонските одбојкари на ЕП во Словенија

Македонската одбојкарска репрезентација на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја оствари првата историска победа на Европските првенства откако со 3-1 (23-25, 25-19, 29-27,...

Македонија 16.09.19 | 23:13

Едниот лаже, Заев или Фрчкоска: Премиерот и адвокатката на Јанева разговарале, но за што?

Во интервју за домашна телевизија, адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска го демантираше премиерот Заев дека го информирала за тоа дека нормално е за Катица Јанева...

Македонија 16.09.19 | 22:58

Анѓушев не дојде на дебата, му се извинувам ако му предизвикав душевна болка

Поранешниот советник на Драган Тевдовски во Министерството за финасии, Бранимир Јовановиќ вечерва беше гостин на дебатата на ТВ 24, каде требаше да гостува и заменик...

Црна хроника 16.09.19 | 22:45

Гостиварец нападнат и киднапиран заради долг, двајца го држеле во работилница

Вчера попладне во СВР Тетово, Х.А. (39) од село Градец, гостиварско, пријавил дека на автобуската станица во Тетово физички бил нападнат од Б.Н. (32) од с. Добридол, гостиварско,...

Македонија 16.09.19 | 22:38

Нинџа застана „во одбрана“ на Кацарска, која го осуди двапати помалку од другите во „27 април“

Александар Василевски – Нинџа, осуден за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, реагираше на ставовите изнесени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во...

Црна хроника 16.09.19 | 22:25

Се тепале на бензиска, еден од нив го скрил хард дискот од безбедносните камери

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Д.Р. (42), С.Р. (48), Н.Р. (49), Ј.Р. (30), Х.Р. (19), Ш.Р. (22), против 16-годишeн малолетник, сите...

Твитови 16.09.19 | 22:09

Многу е битно од сепса да се умре во двојазична болница

Многу е битно од сепса да се умре во двојазична болница. — Aleksandar Tortevski (@atortevski) September 16, 2019

Црна хроника 16.09.19 | 21:57

Тепачка синоќа во Кисела Вода, се пресметале тројца скопјани

Синоќа околу 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека во парк на ул. „Михаил Чаков“ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу П.Ј. (48) и Н.С., двајцата...

Фудбал 16.09.19 | 21:42

Де Геа го продолжи договорот со Манчестер јунајтед

Шпанскиот голман Давид Де Геа, официјално го продолжи договорот со Манчестер јунајтед до јуни 2023 година. Шпанецот кој има 28 години, дојде во редовите на „црвените ѓаволи“...

Балкан 16.09.19 | 21:29

Грција бара предвремена отплата на дел од долгот кон ММФ

Грчкиот министер за финансии Христос Стајкурас изјави денеска дека побарал од европските доверители да одобрат предвремена отплата на дел од долгот кон Меѓународниот...

Свет 16.09.19 | 21:13

Со субвенции за електрични велосипеди Париз ќе го намалува метежот и загадувањето

Од февруари 2020 година, 10 милиони жители на Париз и околните места ќе имаат можност да земат субвенции од 500 евра за купување на електричен велосипед. Претседателот на...

Свет 16.09.19 | 20:56

Бала: Подготвени сме да седнеме со опозицијата околу изборните реформи

Албанските влаејачки социјалисти ја повикаа опозицијата на средбата за изборни реформи што ќе се одржи следната недела. По средбата со германскиот парламентарен државен...

Македонија 16.09.19 | 20:36

Јанева ќе бара укинување на притворот, ќе гарантира со имотот

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на...

Култура 16.09.19 | 20:14

Почина истакнатиот македонски графичар и професор

Денеска на 72 годишна возраст почина Ѓорѓи Чулаковски – Ѓото, истакнат македонски графичар и професор во средното уметничко училиште и на Факултетот за ликовна уметност...

Сервиси 16.09.19 | 19:59

Вонредни најави: Очекувајте голема промена на времето и температури околу нула

Промената која што веќе ја најавивме и ќе се случи уште во среда доцна навечер и во текот на ноќта кон четврток, а особено во четврток, ќе донесе значителен на температурите...

Балкан 16.09.19 | 19:36

Замислете ова девојче да е наше дете: Познатите го осудија врсничкото насилство

Страшни снимки од врсничко насилство во двор во училиште во Барајево, на кое јасно се гледа и слуша како девојчиња се изживуваат над своја врсничка, удирајќи и шамари,...

Македонија 16.09.19 | 19:06

Силјановска: Советниците на премиерот избрани по методот на Боки 13

Професорката по уставно право Гордана Силјановска наоѓа сличност меѓу ангажирањето на советници на Заев во кабинетот и ангажманот на високи функционери на СДСМ во...

Ракомет 16.09.19 | 18:48

Заев на свадба кај ракометарката Стојковска

Поранешната македонска репрезентативка и дел од ЖРК Вардар, Ива Стојковска, во саботата се омажи за струмичанецот Даниел Пројковски со кого беше неколку години во...