недела, 15 септември 2019
Фудбал 15.09.19 | 23:23

Тибо Куртоа: Понекогаш сум бесен на Азар

Белгискиот голман Тибо Куртоа, по вчерашната победа над Леванте изјави дека понекогаш знае да биде бесен на својот соиграч и сонародник, Еден Азар. Тие од сезонава се...

Црна хроника 15.09.19 | 23:09

Притвор за лицето кое со пиштол и автоматска пушка пукаше во Бојане

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривични дела – Предизвикување општа...

Калеидоскоп 15.09.19 | 22:57

Меган со порака до принцот Хари: Ти благодарам што си толку добар сопруг и најдобар можен татко

Принцот Хари денес наполни 35 години, a на официјалниот инстаграм-профил Sussex Royal, по желба на војвотката од Сасекс, Меган Маркл, објавен е колаж од фотографии на принцот...

Фудбал 15.09.19 | 22:35

Прва победа за Рома сезонава, деби гол за Михтаријан

Екипата на Рома денеска забележа убедлива победа од 4-2 над Сасуоло во третото коло од Серија „А“. „Волците“ го решија прашањето на победникот по нешто повеќе од половина...

Македонија 15.09.19 | 22:17

Нов случај за Боки 13 – 260 илјади евра за станови за сиромашни млади лица

Од истрагата за случајот „Рекет“ излегуваат и други податоци – Боки 13 имал уште една невладина организација, Интернационална асоцијација за заштита на човековите...

Црна хроника 15.09.19 | 22:02

Експлицитни фотографии причина за инцидентот во Ново Лисиче

Во петокот околу 15 часот во Полициската станица Аеродром, А.Б. (30) од Скопје пријавила дека околу 15 часот во училиште на бул. „Видое Смилевски Бато“ била физички нападната...

Црна хроника 15.09.19 | 21:54

Пожарникарите два часа гаселе 300 запалени стари гуми во Костурино

Попладнево во село Костурино, ТППЕ Струмица со 1 противпожарно возило и тројца пожарникари учествувала во гасење на околу 300 запалени стари гуми. Интервенцијата на Пожарната...

Македонија 15.09.19 | 21:42

Мицкоски: Заев сака ново СЈО за притисок врз политичките неистомисленици

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за МРТВ 2 изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички неистомисленици, да...

Сцена 15.09.19 | 21:26

Елена Ристеска: Ќе најдеш слика од времето и ќе те погоди како нож

Пред околу една година македонската естрада се прости од Влатко Илиевски, а пејачката Елана Ристеска не можеше да ја сокрие тагата што ја чувствува од загубата на својот...

Македонија 15.09.19 | 21:04

Докторот Филипче ќе протестира против министерот Филипче

Поранешната министерка за култура, Ганка Цветанова ја оценува како хипокризија и популизам најавата од министерот за здравство, Венко Филипче дека ќе присуствува на...

Македонија 15.09.19 | 20:54

Датумот за почеток на преговорите со ЕУ не смее да биде загорзен поради арамиите на власт

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи  датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во интервјуто за...

Македонија 15.09.19 | 20:44

Тони Михајловски го прифати предизвикот: Ќе го пасам стадото овци сам

Не го познавам човеков. Секоја чест за стадото и маката што ја вложува да го одржи. Да си жив и здрав Марјан Трајчев. Ако некој го знае, ве молам да му пренесе дека го прифаќам...

Црна хроника 15.09.19 | 20:25

Застана, се наведна и падна во несвест: Загинатиот планинар бил член на „Шкупи“

Мефали Гури од Скопје, роден 1962 година, е планинарот кој загина на планината Олимп. Информацијата ја потврдија и од Министерството за надворешни работи, но и од неговото...

Македонија 15.09.19 | 20:18

Со финти не се води држава и нема право

Правото не е финта и тука не можеме ние да ги користиме зборовите изигра, не изигра и така натаму. Со финти ние не можеме денеска да водиме политика. Тоа што го направи...

Македонија 15.09.19 | 20:03

Се бориме за Албанците во Желино, Тетово, Чаир, кои имаат мака и од Албанците на функции и од самиот Заев

Оние кои не ги исполнија своите ветувања треба да дадат отчет зошто ги лажеа граѓаните истакна лиерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за МРТВ 2 споменувајќи...

Македонија 15.09.19 | 19:49

Ова не е последниот „Рекет“, имаме информации за „Рекет 2“, „Рекет 3“, „Рекет 4“…

Во интервју за МРТВ 2 кое беше едмитувано попладнево, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека доколку се погледнат фотографиите од опкружувањето...

Македонија 15.09.19 | 19:46

Имаме одлична соработка со меѓународната заедница

Десничарската ВМРО-ДПМНЕ и меѓународната заеднца имаат одлична соработка заснована на факти и аргументи, вели претседателот на партијата христијан Мицкоски, кој вечерва...

Македонија 15.09.19 | 19:39

Со судство и обвинителство под команда на Заев, нема правда

Штом премиерот Заев нарача, притвореничката напиша, Јовевски достави, односно одлучи да ги преземе предметите. Така што, „чипирано“ обвинителство и чипирано судство...

Македонија 15.09.19 | 19:30

Заев: Се изборивме демократијата да ја надвладее автократијата, нека е вечна слободата!

Да се чуе гласот на индивидуата, одлуките да се носат по пат на директно или репрезентативно вклучување на граѓаните, да се почитува туѓото мислење, да се слуша и прифаќа...

Македонија 15.09.19 | 19:29

Мицкоски: Претпочитам обвинител со интегритет наместо обвинител од надвор

Обвинител со интегритет наместо обвинител од надвор. Ова решение е најприфатливо за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој вечерва гостува во вестите...