четврток, 12 септември 2019
Македонија 12.09.19 | 19:38

Милошоски: Јанева е една од одговорните што СЈО доживеа неславна судбина

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, на гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21, рече дека Јанева е виновна што СЈО доживеа неславна судбина. „Таа личност, обивнителка...

Македонија 12.09.19 | 19:16

Кога Заев јавно признава дека попречува истраги, тоа е транспарентност, а Мицкоски ќе оди во ОЈО „на објаснување“

Каде било на планетата би било скандалозно, но во Македонија е сосема нормално: кога лидерот на СДСМ Зоран Заев пред неколку месеци јавно соопшти дека со своите дејствија...

Македонија 12.09.19 | 18:57

ОЈО ги истражува записниците од свиркачи на Мицкоски, тој вели: „Тука сум, апсете ме!“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот „Рекет“ повикувајќи се на свиркачи,...

Македонија 12.09.19 | 18:40

Откако дојде животот, за 15 месеци си заминаа 300.000 граѓани

Сакајќи да ја оправда потребата од ангажирање на ИФИМЕС, премиерот Зоран Заев отвори нова дилема. ТВ Алфа го анализира неговиот одговор прашањето зошто ИФИМЕС се плаќа...

Калеидоскоп 12.09.19 | 18:22

Богати близначки се снимале како хранат бездомник за да освојат ајфон

Руските близначки Аделја и Алина Фаткеева (24) предизвикаа бес на социјалните мрежи откако објавија, а потоа избришаа видео на кое хранат бездомник за да освојат ајфон. На...

Македонија 12.09.19 | 17:38

Димитров – Мас: Не гледам никакви пречки за Северна Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ

Во рамки на првиот ден од работната посета на Берлин, министерот Никола Димитров оствари низа активности и средби за презентирање на македонските аргументи за добивање...

Свет 12.09.19 | 17:35

Бабиш: Не гледам зошто Чешка би го повлекла признавањето на Косово

Премиерот на Чешка Андреј Бабиш денеска во Прага изјави  дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово. Бабиш го изјави ова на заедничката...

Црна хроника 12.09.19 | 17:30

Некој ѝ влегол дома по полноќ за да ја силува

Несекојдневен настан забележан во полицискиот билтен. 41-годишна жена од Скопје рано утрово пријавила во полициска станица дека околу 00.50 часот, додека спиела во домот...

Македонија 12.09.19 | 17:23

Ахмети: Проблемот со СЈО треба да го решаваат двете најголеми македонски партии

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска изјави дека проблемот со Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да го решаваат, како...

Македонија 12.09.19 | 17:15

Арсовски: Ајде Кирацовски, биди мажиште!

Пратеникот Александар Кирацовски испратил демант и барање за извинување и јавно повлекување до портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски за прес-конференција одржана...

Македонија 12.09.19 | 16:54

Разговорите за пристапувањето на Македонија во ЕУ може да започнат за време на мандатот на Трочањи

Номинацијата на Ласло Трочањи за комесар на ЕУ за соседска политика и проширување испраќа позитивна и силна порака до земјите што имаат за цел пристапување во ЕУ, вели...

Црна хроника 12.09.19 | 16:39

Маж во бесознание лежел на автопатот Скопје – Куманово

Маж во безсознание лежел покрај автопатот Скопје – Куманово, па откако го забележале лицето било пренесено на Клиника каде е утврден неговио идентитет. Вчера во 5.58...

Свет 12.09.19 | 16:31

Зошто се вооружува земјата која не војувала 205 години?

Пред неколку седмици Шведска одбележа 205 години од потпишувањето на последниот мировен договор, што значи дека скандинавското кралство повеќе од два века не било во...

Здравје 12.09.19 | 16:28

Самостојниот синдикат за здравство ги осудува нападите врз докторите

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита денеска преку соопштение ги осуди нападите на докторите, медицинските сестри и другите вработени...

Македонија 12.09.19 | 16:17

Судот објасни зошто судијката Лаличиќ го казнила адвокатот Алиспајиќ

Основниот суд Скопје 1 – Скопје на интернет страницата на судот го објави решението со кое се казнува адвокатот Асмир Алиспајиќ од Скопје со парична казна од 2000 евра....

Македонија 12.09.19 | 16:05

„Права љубав године не броји“: Катерина Цаневска и Љубомир Јовески заедно на танго и по фармерки

Државниот обвинител Љубомир Јовески продолжениот викенд го искористил да го фати последното грчко сонце, но и да ги фати сезонските попусти и да испазари, да се приоблече. До...

Македонија 12.09.19 | 15:56

Интензивирање на активностите за имплементација на препораките на УНЕСКО и заштита на Охридскиот регион

Денес, мешовита владина група предводена од министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, се одржани работни средби со општините Охрид и Струга за...

Фудбал 12.09.19 | 15:48

Роналдо, Де Лихт и Лукаку се најплатени фудбалери во Италија

Италијанскиот весник „Газета дело спорт“ го објави списокот со најплатени играчи во Серија А. Покрај напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку, во осумте најплатени, седум...

Свет 12.09.19 | 15:42

Црвен метеоаларм во Шпанија, невреме какво не е запаметено

За поголемиот дел во југоисток од Шпанија прогласен е црвен метеоаларм поради најобилните падежи кои го погодиле регионот во последните 100 години. Шпанската метеоролошка...

Здравје 12.09.19 | 15:29

ФЗОМ најави укинување на квотите за приватни аптеки

Од први октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство....