среда, 11 септември 2019
Свет 11.09.19 | 19:26

Стампедо во Ирак, најмалку 31 загинат, а стотина се повредени

Најмалку 31 лице загина во стампедото што се создаде за време на одбележување на верски празник во Карбала во Ирак, поради што локалните власти денеска прогласија тридневна...

Култура 11.09.19 | 19:14

Симон Трпчески ја отворa новата концертна сезона на Прашката филхармонија

На македонскиот пијанист Симон Трпчески му падна честа вечерва да ја отвори новата концертна сезона на Прашката филхармонија. На свечениот концерт пред пробирливата...

Здравје 11.09.19 | 18:51

Златна крвна група – најретка во светот, со неа се родени само 43 лица во светот

Сите знаеме дека постојат четири крвни групи – А, Б, АБ и 0. Крвната група на една личност најмногу зависи од генетиката, но и групата народ на којашто ѝ припаѓа. Поголемиот...

Македонија 11.09.19 | 18:39

Биг Мајк објави видео од посетата на Македонија, разговарал со Заев, Филипче, Хари Костов

Американскиот претприемач кој произведува марихуана за медицинска, но и за рекретативна употреба, познат уште и како Биг мајк објави видео на својот профил на инстаграм...

Естрада 11.09.19 | 18:26

Како Гвинет Палтроу стана клучна фигура во рушењето на Харви Вајнстин?

Актерката Гвинет Палтроу најверојатно беше клучна фигура во падот на продуцентот Харви Вајнстин, пишува „Гардијан“. Според пишувањата, Палтроу била уплашена јавно...

Здравје 11.09.19 | 18:08

Се надминува проблемот со недостиг на лекови на рецепт

Во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата...

Семејство 11.09.19 | 17:51

Ова е приказната за најсуровата жена на светот, украла 5.000 деца, 500 убила

Поминаа 59 години од смртта на Џорџија Тан, а сеќавањата за нејзините злодела се’ вознемирувачки. Според најновите документи и сведоштва за неа, една од најсуровите...

Астро 11.09.19 | 17:37

Петок, 13 септември не е баксузен за овие три хороскопски знаци

За три знаци од Зодијакот, астролозите имаат многу добри вести. За нив доаѓа период кога ќе можат да кажат дека сѐ во животот им оди во вистинската насока. Искористете...

Калеидоскоп 11.09.19 | 17:27

Жежок бакнеж за Харадинај

Вршителот на должноста премиер на Косово, Рамуш Харадинај, заедно со неговата сопруга Анита, им се придружија синоќа на големиот број на навивачи на плоштадот во Приштина...

Македонија 11.09.19 | 17:11

Пендаровски се сретна со Прибе

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата...

Македонија 11.09.19 | 16:43

ИФИМЕС добива 1.000 евра месечно, Беќировиќ нула денари за да го советуваат Заев, „Алфа“ ги чека официјалните документи

Професорот Зијад Беќировиќ, еден од првите луѓе на Институтот за блискоисточни и балкански студии добива нула денари за советување на Владата, а неговиот ИФИМЕС – илјада...

Здравје 11.09.19 | 16:29

Прокисна покривот на болницата во Струга, хорор на одделот за дијализа, тече вода по собите

На социјалните медиуми беше објавено видео од Заводот за нефрологија во Струга, каде што се гледа поплавената болница од вчерашното невреме. На видеото дел од пациентите...

Култура 11.09.19 | 16:21

44. МОТ почнува в петок, нема веќе билети за претставата на Словенците „Се уште без добар наслов“ која трае 10 и пол часа

Нема повеќе билети за претставата на Словенско младинско гледалишче на режисерот Томи Јанежич „Сè уште без наслов“ која трае десет и пол часа, рече Русе Арсов, в.д....

Македонија 11.09.19 | 15:55

Јовески: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Не е вистина дека едно од писмата на Катица Јанева испратени до ЈО од истражиот затвор „Скопје“ е напишано на компјутер, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески...

Економија 11.09.19 | 15:49

Се спрема данокот на моторни возила: Нова давачка за сите кои ќе увезат возило од странство

Граѓаните кои ќе внесат или увезат нови или употребувани возила, мотоцикли и четирицикли од 1 ноемрви годинава ќе треба да платат и данок за моторни возила. Ова го предвидува...

Здравје 11.09.19 | 15:43

Ќе остане ли здравствената книшка под мишка за лекот на рецепт?

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи...

Скопје 11.09.19 | 15:39

Престанете да не почнам брутално да се понашам: Новинари избркани од Шутка, Дудуш никаде го нема

Екипа на ТВ Алфа се обидела да стапи во контакт со градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш откако добиле сознанија од жители на општината дека градоначалникот од...

Македонија 11.09.19 | 15:36

Maкедонија повторно не е на дневен ред на Бундестагот

На денешната сесија на германскиот Бундестаг свое место не најде прашањето за европската иднина на Македонија. Сепак, европската агенда на Македонија ќе се најде на...

Македонија 11.09.19 | 15:30

Предвремените избори не дошле на дневен ред на лидерската средба

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ иако бараше едно од темите на лидерската средба да бидат предвремени парламентарни избори, денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски...

Македонија 11.09.19 | 15:24

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но,...