среда, 11 септември 2019
Естрада 11.09.19 | 23:39

Повторно ќе се мажам, тројцата сопрузи ми беа убави мажи

По пропаѓањето на трите брака – со бившиот ватерполист Данило Икодиновиќ, поранешниот ракометар Љуба Јовановиќ и со Лука Лазукиќ, Наташа Беквалац би сакала уште еднаш...

Семејство 11.09.19 | 23:29

Луѓето родени во септември се посебни

Секој од нас е посебна личност со свои маани и предности. Меѓутоа, родените во септември се навистина посебни личности. Се запишуваат во врвни училишта Според истражувањата,...

Култура 11.09.19 | 23:17

Хорови од Македонија, Бугарија и Србија ќе пеат за во Гинис

Членовите на штипскиот Градски хор ќе бидат дел од неколку стотици хорови на Балканот, што ќе учествуваат во поставување Гинисов рекорд во хорско пеење. Се очекуваат...

Црна хроника 11.09.19 | 23:00

Полициска акција во Сарај, Студеничани и Грчец

На подрачјето на Сарај, како и во селата Грчец и Студеничани во тек е голема полициска акција, објави „Алсат“. Според телевизијата во акциите учествуваат припадници...

Економија 11.09.19 | 22:50

Казни за тие што ќе земат субвенции за инвертер, а пак ќе се греат на дрва

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките...

Македонија 11.09.19 | 22:32

Дамовски: Историјата ќе каже кој бил судијата во чија фиока лежи претставката покриена со мрсен бурек

Борис Дамовски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, проговори за судбината на поднесокот до Уставен суд за изборот на Талат Џафери...

Црна хроника 11.09.19 | 22:16

Во еден ден ограбени бензинска, продавница и обложувалница

Рано утринава, во 03: 59 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продажен објект на бул.„Борис Трајковски“ едно лице со закана одзело пари од вработената. Увид на местото...

Семејство 11.09.19 | 22:09

Што значи кога се носи црвен конец околу раката?

Носењето црвен конец околу раката против уроци е стара традиција меѓу словенските народи, а денес е најпопуларна во Бугарија, источните земји и следбениците на Кабала,...

Естрада 11.09.19 | 21:49

Елена Велевска заработувала многу пари, срам ѝ било да каже колку

Минатата и оваа година на фолк-пејачката Елена Велевска и поминаа работно со многу настапи, но и турбулентно, со многу пресвртници во нејзиниот приватен живот. Никогаш...

Фудбал 11.09.19 | 21:35

По скандалот со Карлеуша, Врањеш се враќа во репрезентацијата на БИХ

Огнен Врањеш се враќа во репрезентацијата на Босна и Херцеговина. Тој беше исфрлен од тимот по порно скандалот со Јелена Карлеуша. Но, лошите резултати во последниот...

Калеидоскоп 11.09.19 | 21:25

Русите направиле таен бункер кој може да издржи и нуклеарен напад

Најголемиот бункер во светот се наоѓа во Севастопољ и датира од Студената војна. Овој недовршен објект е долг десет километри на четири нивоа сместен длабоко во планини. Кодното...

Македонија 11.09.19 | 21:08

За БЕСА е неприфатливо две страни вклучени во судски постапки да преговараат за иднината на државата

За движењето БЕСА апсолутно е неприфатливо две страни вклучени директно или индиректно во судски постапки или се во истрага од специјалното или јавното обвинителство...

Македонија 11.09.19 | 21:00

Дуковски: Само СЈО смее да ги користи незаконски снимените разговори, сѐ друго е кривично дело

Само СЈО има право да ги користи незаконски снимените разговори, сѐ друго е кривично дело, и во моментот кога нема да постои СЈО, ќе се јават многу процесни проблеми,...

Македонија 11.09.19 | 20:54

Села: Во „Рекет” има бомба и за Бујар Османи

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села вели дека има сознанија оти меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет“ има бомба и за вицепремиерот Бујар...

Македонија 11.09.19 | 20:40

Мицкоски ќе биде повикан во ОЈО по прес-конференцијата?

Поседување на изјави од предистрага и наредби од истрага е кривично дело бидејќи оној што ги дал тие документи не е свиркач туку прави кривично дело. Многу е веројатно...

Македонија 11.09.19 | 20:32

Утре ќе се знае како СЈО ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното...

Останати спортови 11.09.19 | 20:21

Историски ден за македонската одбојка, почнува ЕП

Утре е историски ден за македонската одбојка. Македонската машка одбојкарска репрезнетација првпат ќе настапи на голем меѓународен настан како што е ЕП кое се одржува...

Останати спортови 11.09.19 | 20:11

Михаел Шумахер е во свесна сосојба и можеби денеска си оди од болница!

Повеќекратниот шампион во Формула 1 Михаел Шумахер е во свесна состојба откако го примија во болницата во Париз, пишуваат британските медиуми. Таму се лекуваше со матични...

Македонија 11.09.19 | 19:43

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На...

Свет 11.09.19 | 19:38

На годишнината од 11 септември САД воведе санкции за терористички групи

Соединетите Американски Држави соопштија, во очи на одбележувањето на 18 годишнината од нападите на 11 септември, дека воведуваат санкции на голем број групи кои ги сметаат...