недела, 25 август 2019
Економија 25.08.19 | 23:28

Новости од Мој ДДВ: Како да проверите колкав повраток ви следува

Преку новата веб апликација МојДДВ граѓаните ќе имаат увид во состојбата и ќе може во секој момент да го проверат износот што треба да им се врати од скенираните фискални...

Економија 25.08.19 | 23:22

Строго е забрането да се скенираат овие фискални сметки

На социјалните мрежи многу граѓани го поставуваат прашањето дали фискалната сметка која е издадена за фирма може да се искористи преку апликацијата Мој ДДВ и на свое...

Семејство 25.08.19 | 23:18

Го изневерила со 60 колеги додека бил во војна – ѝ се осветил, но не ја навредил

Американски војник познат под прекарот Фризмастер, се вратил дома од војна, среќен што ќе ја види сопругата после неколку месечната раздвоеност. Но, наместо романтичен...

Кариера 25.08.19 | 23:03

Полицаец лажел дека е два пати погоден од снајпер

Властите на Лос Анџелес соопштија дека заменик-шерифoт кој тврдел дека два пати е погоден со снајпер, лажел, а лагата го чинела кариера. Заменик-шерифот Ангел Реиноса,...

Естрада 25.08.19 | 22:52

Георгина: Не е лесно да се биде со Роналдо

Георгина Родригез, атрактивната девојка на еден од најдобрите фудбалери на денешницата, откри дека воопшто не е лесно да се биде заедно со позната личност, но ништо...

Балкан 25.08.19 | 22:41

Того го повлече признавањето на независноста на Косово

Того е 15. држава што го повлекла признавањето на Косово, соопшти министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. Во гостување на телевизијата „Пинк“, Дачиќ појасни...

Скопје 25.08.19 | 22:39

Ново Лисиче утре без вода

Во населбата Ново Лисиче во Општина Аеродром од утре ќе има пpекин во водоснабдувањето поради изведување технички зaфати. Пpекинот ќе биде до завршување на интервенцијата...

Македонија 25.08.19 | 22:35

Хуманитарна акција во Гостивар за првачињата од социјално ранливи семејства

Општина Гостивар од утре започнува хуманитарна акција под мотото „Со срце дарувај, ученик израдувај“ за прибирање училишен прибор за првачињата од социјално ранливи...

Семејство 25.08.19 | 22:16

Зошто во ова село веќе 10 години се раѓаат само девојчиња

Во малото селото Мјесце Одржански на југот на Полска, близу границата со Чешка, веќе 10 години се раѓаат само женски бебиња. Во селцето во кое живеат само 300 луѓе во изминатата...

Свет 25.08.19 | 22:02

Нoсела мобилни и полначи за затвореници: Затворски чувари пет часа се бркале со мачка

Затворски чувари со часови ловеле мачка која се обидела да внесе мобилен телефон во зградата на државниот затвор, објавија властите во Костарика. Мачката е фатена по...

Фудбал 25.08.19 | 21:57

Станковиќ: Ќале, прегази ги!

Синиша Михајловиќ, кој само што излезе од болница, каде што се лекува од леукемија, се врати вечерва за мечот против Верона, да ја води својата Болоња, што беше пречекано...

Фудбал 25.08.19 | 21:32

Од болница на стадион: Синиша Михајловиќ вечерва ја предводи Болоња

Синиша Михајловиќ на 13. јули објави дека боледува од леукемија. Пет дена подоцна почна со интензивен третман. Sinisa #Mihajlovic: l'emozione di un eroe #VeronaBologna https://t.co/wDd8IZNu29 — Spaccacalciopirata...

Кариера 25.08.19 | 21:21

Ѓоковиќ: Заработив доволно за да ја нахранам цела Србија

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повторно ги освојува симпатиите на светот – овојпат не со тениската игра туку со хуманитарната работаСветскиот тениски ас во Србија...

Економија 25.08.19 | 21:13

Од утре почнува наплатата на најскапата патарина во Македонија

Од утре, 26.08.2019 со почеток во 7 часот ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија, соопшти вечерва АМСМ. На патарината кај Смоквица ќе има 10 наплатни рампи, пет кон...

Естрада 25.08.19 | 21:05

Се сеќавате на Ивана Банфиќ од дуетот со Дино Мерлин „Годинама“? После толку алкохол, нема да ја познаете

Хрватската пејачка Ивана Банфиќ во деведесеттите беше популарна и атрактивна на овие простори. Нашата публика несомнено ја памти по дуетот со Дино Мерлин, а песната...

Естрада 25.08.19 | 20:39

Србите се залетаа, Марија ги изгоре

Откако во 2013 година призна дека е лезбијка, Марија Шерифовиќ ретко зборува за љубовниот живот, а откако на Инста стори објави фотографија на све девојки фатени за рака,...

Фудбал 25.08.19 | 20:10

Пристигнувањето на Стариџ предизвика лудница во Турција, навивачите на Трабзонспор во транс

Даниел Стариџ потпиша тригодишен договор со турски Трабзонспор, откако му истече договорот со Ливерпул. Тој потпиша тригодишен договор со Трабзонспор, а шесткратниот...

Македонија 25.08.19 | 20:01

Директорот на дебарската гимназија лежел за дрога

Ветингот што го бара ДУИ час поскоро да почне да го спроведува во своите редови. Коалицискиот партнер на СДСМ во владата несомнено треба да изврши проверка на досиејата...

Скопје 25.08.19 | 19:51

Електричните тротинети влегуваат во закон

МВР формира работна група која работи на измени на законот за учество во сообраќај. До крајот на оваа есен се очекува да се донесе конечно решение, кое ќе им одговара...

Технологија 25.08.19 | 19:41

Казна за архитектот кој не мислел на туристите кога дизајнирал мост во Венеција

Венецискиот суд изрече драконска парична казна од 78.000 евра за шпанскиот архитект Сантјаго Калатрава бидејќи мостот што го дизајнирал преку Големиот канал не може да...