сабота, 24 август 2019
Црна хроника 24.08.19 | 23:32

Мерцедес на арачиновец се запали на патот Градско – Прилеп

Синоќа во 23.40 часот во СВР Битола, Ф.И.(26) од с.Арачиново, скопско, пријавил дека на патот Градско – Прилеп, додека го управувал неговото патничко возило „Мерцедес” со...

Македонија 24.08.19 | 23:20

Радмило, каде се парите од рекетот?

Политичкиот аналитичар Александар Пандов на својот Фејсбук профил пишува дека во ниеден момент немал двоумење дека министерката Радмила Шекеринска има важна улога...

Македонија 24.08.19 | 22:42

АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување....

Здравје 24.08.19 | 22:28

Деца без сите вакцини нема да бидат запишани на училиште

Ако до 31 август родителите не достават потврда дека детето ги има примено сите вакцини нема да биде запишано во училиште. Вакво потсетување до родителите испраќаат...

Македонија 24.08.19 | 22:04

Министерот бил информиран за „Рекет“ во првото тромесечие од 2019-та, лично од нерезидентен амбасадор

Поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, објавува нови информации за Димитров и неговите супер моќи. Никола Димитров можно...

Македонија 24.08.19 | 21:39

Кој и зошто се обидува да ја искомпромитира истрагата за аферата „Рекет“?

Новинарот Бранко Героски во својата нова колумна пишува дека некој се обидува да ја искомпромитира истрагата за аферата „Рекет“. Кому и зошто му било потребно токму...

Македонија 24.08.19 | 21:19

Ќе ве тужам, сите ќе ве тужам!

Драган Павловиќ Латас во својата колумна објавена денеска пишува дека најмногу боли кога некој ќе биде удрен од сопствен камен, а сопред пишувањата на Латас, Заев и...

Свет 24.08.19 | 21:00

Стотици нови пожари ја пустошат Амазонија

Стотици нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, додека се засилува меѓународниот притисок врз бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за да...

Македонија 24.08.19 | 20:31

Толку многу гнев во една навидум кревка жена… жално

Лажеме, крадеме и имаме вошки. Можеби не носиме лобутинки, Пради и Луј Витони, но мирно спиеме, дури и на тавани, и немаме посебна потреба да гракаме наоколу дека некој...

Твитови 24.08.19 | 20:22

Човек со две лица: На едното видео зборува Заев, на другото Зоран

Во негова одбрана, на двете видеа не зборува истиот човек pic.twitter.com/aXwOoOpYaD — Имелоски (@Fabrik_a) August 24, 2019

Македонија 24.08.19 | 20:07

Свиткајте ја опашката, министре, образот не ви е бел

Кој да знае, но ете сега знаеме сите, „Република“ да ти била најголемата закана за власта во овој момент. Не „Рекет“, не инволвираните во него, не глобалното затоплување,...

Македонија 24.08.19 | 20:03

Премиерот не знае кај е, Сугарески му суфлира на Заев

Премиерот Зоран Заев денеска беше присутен во Прилеп за промоцијата на четирите нови автобуси на метан кои ги набави општина Прилеп. Заев од центарот на Прилеп ја пофали...

Македонија 24.08.19 | 19:50

Заев: Веднаш да се најде решение за в.д. специјален јавен обвинител

Сега, веднаш треба да се најде решение за вршител на должност на СЈО како времено решение, а потоа верувам дека сите политички партии можеме да најдеме консензуално...

Македонија 24.08.19 | 19:37

Од Кривичниот суд бараат да се открие кој има мотив и корист од објавување на записникот

Од Кривичниот суд не сакаат да ги коментираат наводите од Обвинителството за гонење организиран криминал и корпуција дека копија од записникот од распитот на Камчев,...

Твитови 24.08.19 | 19:34

Затвор Скопје, за месец дена…

Затвор Скопје, за месец дена… pic.twitter.com/iTmXFvBnAe — Ѕета Ѕета (@PravednaTavita) August 24, 2019

Останати спортови 24.08.19 | 19:30

Евгениј Поп Ацев со второто место во Охрид го презема врвот во генералниот пласман

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев заврши на второто место на Охрискиот пливачки маратон, но тој резултат му беше доволен да избие на првото место во генералниот...

Македонија 24.08.19 | 19:26

Јовче Ременски на Фејсбук најави апсења, па ги избриша

Шефот на македонскиот антитерористички тим Јовче Ременски, сопруг на пратеничката Фросина Ременски, ги избришал сите свои коментари на „Фејсбук“, каде индирекно кажува...

Црна хроника 24.08.19 | 18:56

Пожар во Карбинци

Гори сува трева, багрем и ниско стеблеста шума во Општина Карбинци. Дванаесет пожарникари со три противпожарни возила, но и со рачни пумпи и лопати од 11 часот го гаснат...

Македонија 24.08.19 | 18:46

ЗНМ: Функционерите да се воздржат од тужби за новинари, медиумите да бидат професионални

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба да се воздржат од тужби за новинари....

Калеидоскоп 24.08.19 | 18:32

Славела роденден, а странец дошол и ја платил сметката

Девојка се обидува да дознае кој е мистериозниот странец кој и ја платил сметката за роденден, а потоа си заминал пред да има шанса да се заблагодари. Шона Вилсон во четвртокот...