петок, 23 август 2019
Македонија 23.08.19 | 19:26

Серија „Рекет“, дел први: Катица Јанева од Гевгелија до Шутка


Свет 23.08.19 | 19:19

Бразилската војка е подготвена да ја одбрани Амазонија

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот...

Македонија 23.08.19 | 19:02

Рускоска изготви извештај за „Рекет“, ама Советот на обвинители е незадоволен од него

Два дена по апсењето на Катица Јанева, Обвинителството испрати официјално писмо до Советот на обвинители во врска со развојот на случајот „Рекет“. Вториот човек на...

Македонија 23.08.19 | 19:01

Ленче, Фатиме или в.д. не можат да бидат специјални – потребен е нов човек за шеф на СЈО

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна обвинителка...

Економија 23.08.19 | 18:57

Ибрахим Дехари, предлог за нов министер за странски инвестиции

Професорот од Тетовскиот Универзитет, Ибрахим Дехари е предлогот на лидерот на ДУИ Али Ахмети до премиерот Зоран Заев за нов министер за странски инвестиции, потврдуваат...

Скопје 23.08.19 | 18:48

Во ноември ќе почне почне постапка за изградба на мост од Аеродром кон Ќерамидница?

Во ноември годинава треба да почне постапката за изградба на мостот што треба да ги поврзува општина Аеродром со населбата Ќерамидница, најави градоначалникот на Скопје,...

Свет 23.08.19 | 18:34

Почина Дејвид Кох, американски милијардер конзервативец и еден од најбогатите луѓе во светот

Еден од најбогатите луѓе во светот, милијардерот Дејвид Кох, почина во 79-тата година. Веста за смртта ја објавија членовите на неговото семејство. Тој беше бизнисмен,...

Македонија 23.08.19 | 18:17

Комедијанти и естрадни уметници дел од првата гарнитура во СДСМ

Владејачката СДСМ на големо го тера трендот на највисоки политички функции да поставува луѓе кои се комедијанти и естрадни уметници. Јавноста е целосно збунета и се...

Твитови 23.08.19 | 18:13

Им се удрија лисиците од глава

Она, кога ќе ти се врати на своја глава

Култура 23.08.19 | 18:00

Игор и маестро Џамбазов дел од документарниот филм за Анче Џамбазова

Во тек се финалните снимања и подготовка на документарниот филм посветен на животот и кариерата на легендарната македонската театарска и филмска актерка Анче Џамбазова. ...

Македонија 23.08.19 | 17:48

Зеколи: Спремен сум за протести

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи денеска порача дека е подготвен за протести од 2 септември, па натаму. Битно е да се разбие молкот, порача Зеколи. Спремен за протести....

Твитови 23.08.19 | 17:34

Димовски: Во два месеца, колку дивоградби се решени? Да прашам само

Да прашам? Од вкупно 1076 дивоградби во Охрид, од кој 409 во заштитено подрачје…. Колку до сега, после скоро 2 месеци од рокот на УНЕСКО, Владата и Општина Охрид ги решија? —...

Македонија 23.08.19 | 17:27

Богоевски: Ние протестиравме за СЈО, но никогаш за Катица Јанева

Ние протестиравме во поддршка за СЈО, но никогаш не протестиравме за Катица Јанева, вели поранешниот пратеник и некогашен првоборец на „Шарената револуција“, Павле...

Црна хроника 23.08.19 | 16:57

Исчезна жена од болницата во Бардовци

Четириесет и деветгодишна жена е пријавена како исчезната од Психијатриската болница Бардовци. Случајот во полиција го пријавил нејзиниот син Ј.А.(22) од Крива Паланка...

Црна хроника 23.08.19 | 16:47

Teпачка на скопскиот аеродром, нападнато момче

Три лица нападнале момче на скопскиот аеродром, по што случајот бил пријавен во СВР Скопје. Инцидентот се случил ноќва околу 02.40 часот, а како што пријавил во полиција,...

Македонија 23.08.19 | 16:29

Американска амбасада: Секој кој ја злоупотребил довербата на јавноста да одговара

Секој за кој се тврди дека ја злоупотребил довербата на јавноста мора да биде одговорен. Ова е ставот на Амбасадата на САД во Македонија во врска со притворот на Катица...

Македонија 23.08.19 | 16:13

Апасиев: Погребот на СЈО е погреб на власта

Од креатор на Специјалното јавно обвинителство до негов погубувач – премиерот Зоран Заев кој пред 4 години беше силен поборник за формирањето на оваа институција, прв...

Црна хроника 23.08.19 | 15:54

Кривична пријава за 18-годишен тетовец кој ограбувал верски објекти

Кривична пријава доби 18-годишен тетовец поради кражби извршени во верски објекти во неколку села. „СВР Тетово поднесе кривична пријава против З.А.(18) од село Озормиште...

Скопје 23.08.19 | 15:40

Петре Шилегов бара пари од Владата за да го почне проектот за трамвај во Скопје

Веднаш сме подготвенни да ја почнеме реализацијата за трамвај во Скопје, но градот со своите буџетски средства не е во можност самостојно да влезе во тој проект, изјави...

Македонија 23.08.19 | 15:39

Стоилковски: Антикорупциска не смее да биде алиби за криминал и корупција

видеоНа денешниот прес на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски беше потенцирано деке „Владата тоне во корупција и во афери“ Институциите се политички притиснати...