петок, 23 август 2019
Македонија 23.08.19 | 23:44

Од исказот на Камчев пред Рускоска: Во „Рекет“ директно се вмешани Зоран Заев, Јовче и Форсина Ременски, Радмила Шекеринска и Никола Димитров

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, вели Орце Камчев...

Македонија 23.08.19 | 23:08

Така зборуваше Колемишевски, заменикот на Бектеши: Странските инвестиции не носат ништо

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за време...

Македонија 23.08.19 | 22:54

Мицковски: Владата на СДСМ ја упропасти идејата за правна држава

Новинарот Ивор Мицкоски преку Фејсбук упати жестоки критики кон СДСМ дека ја упропастил идејата за правна држава. Абе луѓе што сте смешни. Зборите за министри, за потпретседатели...

Македонија 23.08.19 | 22:41

Катица во „Шутка“ на антидепресиви

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која од пред два дена е во притвор во затворот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лоша здравствена состојба, дознава...

Фудбал 23.08.19 | 22:30

Струмичанецот Секулов потпиша за Јувентус

Никола Секулов, фудбалерот кој настапуваше за Македонија, но реши да ја промени репрезентацијата, отвори ново поглавје во својата кариера и потпиша професионален договор...

Балкан 23.08.19 | 22:27

Србин си го убил 24-годишниот брат и во количка го возел низ градот

Безбедносните камери во Шабац го снимиле 20-годишниот Богдан, кој го вози во количка телото на својот 24-годишeн brat Игнат по улиците на градот. Снимката што ја објави Tелеграф...

Интима 23.08.19 | 22:24

Што значи ако мажот не се бакнува за време на секс?

Истражувањата покажуваат дека жените сакаат повеќе да се бакнуваат за време на водењето на љубов од мажите. Тој проблем жените често ги мачи и им прави недоверба во...

Црна хроника 23.08.19 | 22:19

Детали: Еден загинат мигрант, а 11 се однесени во болница во Кавадарци

Едно лице загина, едно е вратено во камп, а 11 мигранти се префрлени во болницата во Кавадарци по сообраќајката на автопатот Демир Капија-Неготино, потврди за МИА Билјана...

Црна хроника 23.08.19 | 22:12

Миле Јовановски кривично ќе одговара за претепувањето на свештеникот, но не се знае кога

Таткото на Боки 13, миле Јовановски, кој на Божик 2017 година го рпетепал свечтеникот Виктор Стојчев пред децата и сопругата заради паркинг-место, ќе одговара за кривично...

Црна хроника 23.08.19 | 21:48

Возило со мигранти се забило во камион и се запалило, има повредени

Возило со мигранти кое се движело на патниот правец Демир Капија – Неготино, во близина на бензинска пумпа удрило во задниот дел на товарно возило што се движело во...

Црна хроника 23.08.19 | 21:33

Скопјанец заработи куќен притвор, неовластено чувал над 70 куршуми

Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело – Недозволено изработување,...

Македонија 23.08.19 | 21:19

Началникот Ременски најави – Од понеделник ќе биде интересно

Серија статуси на Фејсбук од шефот управата во МВР задолжена за борба со тероризам, Јовче Ременски отвора претпоставки дека јавноста од понеделник би можела да биде...

Македонија 23.08.19 | 21:04

Учебната година нема да започне на 2 септември?

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК, под притисок на своето членство донесе одлука на 2 септември (првиот учебен ден) да стапи во предупредувачки...

Твитови 23.08.19 | 20:49

Со твоите финансии ќе раководи особа која на вработените им исплаќа минималец, а остатокот го дава во кеш

добро утро северна македонијо! со твоите финансии ќе раководи особа која на своите вработени им исплаќа минималец, а остатокот во кеш… — троен интеграл (@losh_chovek) August...

Твитови 23.08.19 | 20:42

Ранко Бубамара следен премиер на Република Македонија?

Кирил од Нокаут заменик-министер за економија,Нина Групер министер за финансии,Цацко советник за комуникации на министер,Коста Петров потпретседател на владејачка...

Фудбал 23.08.19 | 20:39

Клоп: Премиер лигата не е трка меѓу два тима

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп инсистира дека дека битката за титулата во Премиер лигата нема да биде само помеѓу неговата екипа и Манчестер Сити. „Црвените“ се...

Македонија 23.08.19 | 20:26

Предлозите за нови министри и заменици на Заев стигнале во Собранието

Предлозите на премиерот Заев за нови министри и заменици кои ќе влезат во владиниот кабинет и во дел од министерствата, стигнале до Собранието. Според процедурата, кога...

Македонија 23.08.19 | 20:13

За промената на името на МАНУ ќе се расправа во вторник

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите. Овој...

Скопје 23.08.19 | 19:56

Шахтите во Кисела Вода зјаат непокриени: Покријте ги, неспособни канцелариски глувци!

Шахтите на улицата Борис Трајковски, стојат непокриени, со што се потенцијална опасност и за луѓето, но и за возилата. Една таква незгода, која ја доживела жителка на...

Економија 23.08.19 | 19:43

Владата ќе ги одржува зелените површини со 700.000 евра

Седумстотини осумдесет и три илјади евра ќе потроши Владата за одржување и уредување на зелените површини. Според договорот што го склучила Службата за општи и заеднички...