вторник, 20 август 2019
Македонија 20.08.19 | 23:41

Денеска беше голем ден, Катино Преображение

Денеска беше голем ден за шарените. Преображение Катино. Таа се преобрази од рекетар во сведок. Во просторијата сите останале занемени кога голема светлина ја покри...

Црна хроника 20.08.19 | 23:28

ФФМ со сочуство до семејството на работникот кој загина пред Куќата на фудбалот

Денес, тежок несреќен случај ја потресе целата македонска јавност. Пред Куќата на фудбалот трагично згасна човечки живот! Би сакале да изразиме благодарност до сите...

Фудбал 20.08.19 | 23:20

Икарди сепак ќе остане во Интер?

Италијанските медиуми денеска пишуваат дека поранешниот капитен на Интер, Мауро Икарди размислил и се решил да остане во клубот и следната сезона. Аргентинецот беше...

Фудбал 20.08.19 | 22:56

Бруно Фернандеш би можел да заврши во Реал Мадрид

Португалскиот играч од средниот ред, Бруно Фернандеш ова лето е еден од најбараните фудбалери. Сепак, и покрај тоа што тој се поврзуваше со трансфери во Манчесте Јунајтед,...

Балкан 20.08.19 | 22:35

Се урна хеликоптер во Грција, во тек е спасувачка акција

Хеликоптер, најверојатно приватен, од засега непознати причини, попладнево се урна во близина на грчкиот остров Порос, jави дописничката на МИА од Атина. Се уште не е...

Калеидоскоп 20.08.19 | 22:16

Сузана Манчиќ за сопругот: Тој е еден љубоморен и посесивен Грк

Водителката Сузана Манчиќ минатата година по врска од 18 години се венча со грчкиот банкар Симеон Оцомокос. Иако по венчавката повеќе време поминува со сопругот, таа...

Фудбал 20.08.19 | 22:02

Погба жртва на расистички напади по промашениот пенал

Вчеравечер Манчестер Јунајтед ремизираше со Волфс (1-1), а трагичар на средбата беше Пол Погба, кој не погоди пенал во 68. минута. Поради пропуштената шанса за Французинот,...

Балкан 20.08.19 | 21:47

Српската опозициска Народна партија ќе ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори

Српската опозициска Народна партија вечерва донесе одлука да ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори. Одлуката била донесена едногласно, а претседателството...

Свет 20.08.19 | 21:38

Лекари без граници: Потона брод со 100 мигранти во близина на Либија

Организацијата Лекари без граници соопшти денеска дека стравуваат дека брод со повеќе од 100 мигранти потонал во близина на брегот на Либија. Имаме многу причини да стравуваме...

Фудбал 20.08.19 | 21:21

Санчо ќе заработува по 6 милиони евра за сезона во Дортмунд

Германскиот фудбалски вице-шампион, Борусија Дортмунд ќе го обнови договорот на една од своите млади sвезди, Џејдон Санчо со значително подобрени финансиски услови,...

Македонија 20.08.19 | 21:01

Администрацијата се дуе како балон, тоа е невозможно да се издржи

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски вели дека на општините им е неопходно целосно реорганизирање. Градоначалниците да влезат со тимови кои ќе имаат мандат...

Економија 20.08.19 | 20:47

Намалено ДДВ-то кај одредени лекови и кај топлинската енергија

Владата денеска во рамки на 150. седница ја усвои Предлог – одлуката за изменување и дополнување на одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат на повластена...

Фудбал 20.08.19 | 20:30

Салах: ВАР значи повеќе пенали за мене

Ѕвездата на Ливерпул, Мохамед Салах, призна дека не го сака системот за видео-повторувања (ВАР), но е уверен дека ќе доведе до повеќе пенали за прекршоците над него во...

Црна хроника 20.08.19 | 20:15

Зошто Боки 13 и неговиот татко не се обвинети за напад на свештеник на МПЦ?

Скромно семејство на свештеник на најголем христијански празник е жртва на насилници, а како што ќе покаже времето и на моќни фигури од светот на шоу бизнисот, политиката...

Калеидоскоп 20.08.19 | 20:06

Дијамант за моето богатство: Македонскиот музичар ја запроси саканата

Македонскиот хармоникаш од групата Маестро, Војче Петрушев со дијамантски прстен ја побарал за жена својата долгогодишна партенрка. Дијамант за моето богатство, Мони...

Фудбал 20.08.19 | 19:40

Милан го бара Јовиќ од Реал Мадрид

Напаѓачот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ уште ова лето би можел да го промени тимот. Според „Газета дело спорт“ италијанскиот клуб Милан е блиску до ангажирање на 21-годишниот...

Македонија 20.08.19 | 19:23

Пандов до Јанева: Ду*и си ги кога ти се може

Кате те гледав и на влегување кај Вилма и од како сврши со неа. Те немав видено од одмор па морам да ти кажам, малце си ми си се поправила, ама ако. Како крофничка си полна...

Ракомет 20.08.19 | 19:05

Филип Талески повеќе не е ракометар на Рајн-Некар Левен

Македонскиот ракометен репрезентативец, Филип Талески денеска спогодбено го раскина договорот со поранешниот германски шампион, Рајн Некар Левен. Тој останува во...

Фудбал 20.08.19 | 18:52

Клоп објасни зошто не се обидел да го врати Кутињо во Ливерпул

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп изјави дека не направил никаков обид да го врати Филипе Кутињо, бидејќи клубот веќе ги потрошил парите што ги добил од Барселона и...

Скопје 20.08.19 | 18:35

Се додека Митевски е во притвор, советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром нема да учествуваат на седниците на советот

Како координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во општина Аеродром, изјавувам дека ние денеска ќе ја напуштиме седницата на Советот и нема да учествуваме...