понеделник, 19 август 2019
Македонија 19.08.19 | 23:36

Македонија ја очекува жешка есен, „Рекет“ ја уби надежта кај граѓаните за правда!

Cеверна Македонија ja очекува жешка есен, најавуваат албански аналитичари од Скопје по неодамнешните настани како што е афepaта „Рeкет“ и истакнуваат дека земјата е на...

Здравје 19.08.19 | 22:57

Се родија близнаци, но едното бебе е два месеца постаро од другото

Извесна Лилија Коновалова (29) од Уралск во Казахстан роди близнаци со разлика од два и пол месеци, информира министерството за здравство на Казахстан, а пренесува РИА...

Македонија 19.08.19 | 22:41

Осомничената хероина на револуцијата – германски „Шпигел“ им пресуди на Катица Јанева и Зоран Заев

И германскиот медиум Шпигел се заинтересира за аферата „Рекет“ којa нешто повеќе од еден месец ја бранува јавноста во Македонија, но и во регионот. Денеска овој медиум...

Скопје 19.08.19 | 22:31

Јоци до Шилегов: Знае што му се случува во градов, или крка у кафана?

Петре Шилегов да даде објаснување дали знае што му се случува во градов. Ако знае, дали токму ,,Паркови и зеленило” кое е под капа на Град Скопје, дале дозвола на кафанџииве...

Свет 19.08.19 | 22:28

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн

Вршителот на должноста директор на Федералното биро за затвори Хју Хурвиц е суспендиран од функцијата и преместен на друга должност. Тоа го објави денеска министерот...

Свет 19.08.19 | 22:25

Младоженецот од крвавата свадба во Кабул: Требаше тоа да ми биде најсреќниот ден

Исламската држава ја презеде одговорноста за стршниот напад на бомбаш самоубиец на свадба во Кабул , каде загинаа 63, а се повредени над 180 гости. Младоженецот Мирвас...

Свет 19.08.19 | 22:04

Видео покажува како се местат избори во Казахстан

На социјалните мрежи кружи видое кое покажува како се местат избори во Казахстан. Според она што може да се види од видеото е поточно, што и да се напише на гласачкото...

Скопје 19.08.19 | 21:27

Изгаснат пожарот кај Љубен, нов кај Велеполе

Пожар избувна вечерва спроти скопското село Љубин кај местото Велеполе помеѓу селата Кондово и Свиларе. Со пожарот е зафатена борова шума. Противпожарната единица...

Македонија 19.08.19 | 21:26

Поранешен пратеник објавува информации кои покажуваат дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева

Поранешниот пратеник во македонското Собрание, Веле Митаноски, објавува информации кои покажуваат дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева. Тој...

Македонија 19.08.19 | 21:11

Фуркан Салиу: Шарени, ви остана боја, утре Катица е на распит

Новинарот Фуркан Салиу преку Фејсбук статус ги запраша шарените дали им останало боја, бидејки како што пишува тој, потребна била оти утре специјалната обвинителка...

Македонија 19.08.19 | 20:48

Ванковска за Димитров: Бара пребројување, а никогаш не излегол на избори

Професорката Билјана Ванковска ја коментира пораката од министерот за надворешни работи Никола Димитров дека „’Peкет’, всушност, е раскрсница. Едниот пат води кон...

Колумни 19.08.19 | 20:32

Мала Сицилија во Скопје-Среќен роденден Боки 13

Предраг Димитровски Денеска е убав ден, убав ден, убав ден, на Боки 13 му е роденден, роденден, роденден. Да живеее, да живее и среќен да биде…! Обично вака пеат најблиските...

Македонија 19.08.19 | 20:14

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Катице те мислам, поточно ден ноќ не ми излегуваш од глава. Сон не ме фаќа, се секирам. Сигурно и ти си насекрана 😢. Те молам не се секирај, се ќе биде во ред. Што не поминало,...

Црна хроника 19.08.19 | 19:59

Фетаи: Секој предмет на којшто работев е чист

По завршувањето на денешното рочиште за случајот „Титаник 3″ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Обвинителката Фатиме Фетеи за „ТВ21″ изјави дека секој предмет...

Калеидоскоп 19.08.19 | 19:27

Сергеј со емотивна честитка за Боки13: „Се проаѓа“ битно да си ми жив и здрав!

На својот Фејсбук профил познатиот ТВ Водител Сергеј Варошлија му посвети емотивна порака за роденден на познатиот Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинетиот во случајот...

Скопје 19.08.19 | 19:13

Шилегов: Низ центарот на Скопје од наредната година нема да се движат автомобили

Низ центарот на Скопје од наредната година нема да се движат автомобили. Градоначалникот Петре Шилегов за СДК вели дека во моментов работат на проектот потегот од крстосницата...

Македонија 19.08.19 | 19:08

Снаа за брат на Рускоска од пред некој месец е вработена во М-НАВ, со плата од околу 2000 евра

Универзитетскиот професор Самоил Малчески на социјалните мрежи објави статус во кој вели дека снаа за брат на обвинителката Вилма Русковска, од пред некој месец е вработена...

Македонија 19.08.19 | 18:53

Јаневски: Остана ли еден „шарен“ кој бекнал деновиве нешто против Заев и Катица?

Остана ли еден „шарен“ кој бекнал деновиве нешто против Заев и Катица, а од кого опозиционите медиуми и нивните шефови кои од истите типови до вчера беа викани жмрљони,...

Македонија 19.08.19 | 18:30

Николоски: Политиките на Меркел и Орбан се иднината на ВМРО ДПМНЕ и на Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европа нема да биде обединета без државите од Западен Балкан. Меркел ова го изјави по средбата со унгарскиот премиер...

Скопје 19.08.19 | 18:04

Што се случува со младите, вчера кај Универзална Сала без сведок на случка

Пред неколку вечери, во близина на Универзална Сала бев сведок на една случка, многу проблематична и предупредувачка. Друштво од две момчиња и две девојчиња од 16, 17 години,...