среда, 14 август 2019
Македонија 14.08.19 | 15:14

ЛГБТ заедницата го возвраќа ударот за „педерот“ на Заев: И „политичар“ е карактерна особина

Активистот за правата на ЛГБТ заедницата, Кочо Андоновски во интервју за Алфа ТВ вели дека ако премиерот Заев зборот „педер“ го користи како карактерна особина тогаш...

Здравје 14.08.19 | 15:12

Топлото време ги вжешти линиите на Брзата помош и го зголеми бројот на мозочни удари

Од 300 до 400 повици дневно има во Службата за Итна медицинска помош (ИМП) во Скопје, како и 100 до 120 интервенции на нивни екипи. Дневно има и десеттина колапси на јавно место...

Македонија 14.08.19 | 14:58

Зеколи: Доколку не паднат вечно невините, ништо нема да се смени

Време е за поинаков пристап, смета политичкиот аналитичар Арсим Зеколи кој потсети дека историјата се повторува. Љ.Г. е крив. Падна, ништо не се смени. Б.Ц. е крив. Падна,...

Црна хроника 14.08.19 | 14:56

ОЈО за „Рекет“: Се декриптираат содржините од одземените мобилни и компјутери

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека согласно утврдениот план презема истражни дејствија во насока...

Твитови 14.08.19 | 14:52

Не ви е вас до слободно општество, вас ви беше проблем што вие не го окупиравте


Сервиси 14.08.19 | 14:47

Силен град и грмежи: Ни доаѓа невреме и заладување

Оваа вечер и ноќ нашата територија ќе биде под влијание на судир на двете воздушни маси (многу посвежата од север и значително потоплата од југ). Во ваква ситуација на...

Култура 14.08.19 | 14:44

„Струшки вечери на поезијата“ ја објави програмата за годинашното издание

Струшките вечери на поезијата ја објави Програмата на претстојното издание на Струшките вечери на поезијата коешто ќе се одржи од 21 до 26 август. Програмата ја задржува...

Црна хроника 14.08.19 | 14:27

В петок продолжува судењето за „Титаник“

Со изведување на околу 150 материјални докази предложени од страна на Специјалното јавно обвинителство, во Кривичниот суд во Скопје заврши денешното рочиште за предметот...

Култура 14.08.19 | 14:26

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани на јубилејното 10. издание на „МакеДокс“

фото: Сашо Н. Алушевски Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен...

Македонија 14.08.19 | 14:25

Заев: За мене и за Владата сите луѓе се еднакви

Жалам ако од некого сум бил погрешно разбран или протолкуван, но останувам на моите определби за кои претходно зборував, како и на вербата во вредностите за кои отсекогаш...

Црна хроника 14.08.19 | 14:14

Крвавите траги сведочат за злосторството: Убиеното момче беше примерно дете

Крвави дамки се јасно видливи на тротоарот во паркчето во скопската населба Ново Лисиче каде што синоќа по полноќ беше убиен 17-годишниот Н.Х. кој живееше во блиските...

Македонија 14.08.19 | 14:08

Заев: Граѓаните да бидат спокојни!

Премиерот Зоран Заев во интрвју за МИА вели дека случајот „Рекет“ нема да ги спречи евроатланските аспирации на земјата, и дека граѓаните треба да бидат спокојни, бидејки...

Економија 14.08.19 | 14:02

Народна банка: Раст на економијата, но поумерен во споредба со првото тримесечје

Натамошен раст на економијата, но веројатно поумерен во споредба со првото тримесечје, се прогнозите на Народната банка за вториот квартал од 2019 година. Остварената...

Македонија 14.08.19 | 13:59

Заев: Героски прашајте го зошто се препознал во „еден суетен новинар“

Зошто под квалификативот „еден суетен новинар” се препознал новинарот Бранко Героски тоа треба него да го прашате, вели во денешното интервју за МИА премиерот Зоран...

Црна хроника 14.08.19 | 13:36

Kошаркар на МЗТ Скопје: Познат идентитетот на убиеното момче во Ново Лисиче

Седумнаесет годишен кошаркар на МЗТ Скопје, Никола Христовски, кој играл за кадетите и јуниорите на „штрковите“ е тинејџерот кој синоќа смртно настрада во тепачка...

Македонија 14.08.19 | 13:14

И обвинителот Бурим Рустеми повикан да сведочи за „Рекет“

И обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, добил покана во текот на утрешниот ден да се појави во просториите на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција...

Македонија 14.08.19 | 13:08

ЛГБТИ до Заев: ИЗВИНИ СЕ, „педер“ не е карактерна особина, туку симболизира омраза и гадење

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија ЛГБТИ реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев, во која тој вели дека нема да дозволи власта да ја урнар...

Скопје 14.08.19 | 13:08

Се тргаат шахтите со Сонцето од Кутлеш

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Во понеделникот...

Црна хроника 14.08.19 | 13:03

Нема екстрадиција на Томор Морина! Врховен го потврди решението од Кривичен

Врховниот суд денеска донел решение со кое се ослободува поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина и истиот нема да биде екстрадиран. Вчера...

Македонија 14.08.19 | 12:54

Боки му порачал на Заев да среди пуштање од затвор или ќе прозбори

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој во Скопје беше уапсен поради рекетирање на бизнисменот Јордан Орце Камчев, се заканува дека ќе објави докази за криминалните...