среда, 14 август 2019
Црна хроника 14.08.19 | 18:49

Скопјанец среде бел ден претепан во Старата чаршија

Скопјанец среде бел ден бил нападнат во угостителски објект во Старата скопска чаршија. МВР информира дека вчера во 15 часот и 30 минути 22-годишниот М.С. од Скопје пријавил...

Калеидоскоп 14.08.19 | 18:36

Продолжува мистеријата на бродот на Хвар

На бродот кој вчера беше пронајден еден мртов маж и четворица во тешка состојба и денеска се случи мистериозен инцидент. Полицаец од увидот и еден вештак се итно пренесени...

Кошарка 14.08.19 | 18:26

МЗТ Скопје со сочуство до семејството на Никола: Вечно ќе се сеќаваме на неговиот секогаш ведар лик

17-годишниот Никола Христовски е жртва на вчерашната физичка пресметка во населбата Ново Лисиче. Ова момче беше дел од младиот тим на МЗТ Скопје. Од таборот на тимот од...

Вести 14.08.19 | 18:16

Михајловски му порача на Заев: Сега испеј ја и „Драга не буди педер”

Актерот на Македонскиот народен театар Тони Михајловски реагираше на Фејсбук по изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи, како што рече неколку криминалци,...

Црна хроника 14.08.19 | 18:05

Во Велмеј камбаната бие за помош! Пожарот се доближува до првите куќи во селото

Во Велмеј камбаната бие за помош! Пожарот се доближува до првите куќи во селото, мештаните бараат помош од државата. Селото Велмеј се наоѓа во подрачјето на областа Долна...

Македонија 14.08.19 | 17:54

Жарко Луковски, сепак, не завршил работа со СЈО за „Базни станици“

Поранешниот главен извршен директор во „Т-мобиле“, Жарко Луковски, сепак, не успеал да си „купи“ затворање на истрагата во предметот „Базни станици“ на СЈО, како...

Македонија 14.08.19 | 17:40

Рубенс Муратовски: За некого навреда е „педер“, за друг „Северна“

Актерот на Драмски театар Рубенс Муратовски прави паралела меѓу навредливиот призвук на зборовите „педер“ и „Северна“, а во контекст на скандалозната изјава на премиерот...

Култура 14.08.19 | 17:28

Струшкиот Совет донесе мораториум на градби без Мерко

Струшките советници на денешната седница го донесоа Aкцискиот план за преземање активности со кои ќе се исполнат условите за зачувување на статусот на заштитено природно...

Фудбал 14.08.19 | 17:17

Зидан си заминува од Реал

Зинедин Зидан многу сериозно размислува за заминување од Реал Мадрид, доколку клубот не успее да го донесе играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Пол Погба во...

Црна хроника 14.08.19 | 17:05

Гори планината кај село Велмеј, мештаните бараат помош

Мештаните од селтото Велмеј бараат помош, пожарот кој е разгорен кај планината во близина на Велмеј се приближува до првите куќе и се заканува да влезе во селото.  

Македонија 14.08.19 | 16:53

Борис Дамовски: Спомна суетен, спомна педер, а ја заборави – дебелата

Борис Дамовски, режисер и еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, на фејсбук ја коментира скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев...

Македонија 14.08.19 | 16:44

Мицковски: Заев сака да се спаси од „Рекет“ глумејќи жртва

Новинарот Ивор Мицковски смета дека премиерот Зоран Заев сака да се претстави како жртва во аферата „Рекет“ и затоа прави сè да се спаси. Заев: Одговорност во „Рекет“...

Македонија 14.08.19 | 16:32

На распит е повикана и шефицата на кабинетот на Јанева

Се уште не е познато и кога ќе биде повикана на распит во обвинителството специјалната обвинителка Катица Јанева, ниту пак дали ќе бидат сослушани лицата кои беа спомнати...

Македонија 14.08.19 | 16:18

Героски за Заев: Човек без карактер, човек кој од душа има само дно

Го прочитав „објаснувањето“ на премиерот Зоран Заев за својата шокантна изјава, во која обвини „група криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ за уривање на...

Црна хроника 14.08.19 | 16:12

Приведен жител на Зајас, запалил бандера на ЕВН

На 14.08.2019 во 10.50 часот во Полициското одделение Зајас пријавено е дека во селото, во месноста Думовско маало настанал пожар, при што зафатена е сува трева и бандера, сопственост...

Црна хроника 14.08.19 | 15:43

Возач на ЈСП нападнат зошто скршил ретровизор

Возач на ЈСП бил нападнат затоа што со автобусот скршил ретровизор на автомобил. Како што В.С.(56) од с.Сопиште, скопско, вработен како возач на автобус во ЈСП, вчера пријавил...

Македонија 14.08.19 | 15:29

Николоски: Не еден, туку многу бизнисмени се рекетирани, а вкупната сума на побарани средства и добиени надминува 20 милиони евра

Разврската на настаните околу случајот на рекетирање на македонски бизнисмени и злоупотреба на Специјалното обвинителство во спрега со партијата СДСМ и Зоран Заев...

Црна хроника 14.08.19 | 15:25

Пијан кумановец ја претепал девојка си

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Г.К.(48) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. На 3 август околу...

Македонија 14.08.19 | 15:20

„Зоран Заев го згази правниот систем“

Се повеќе докази испливуваат од мрачното подземје каде функционира оваа власт, оваа државна мафија! По Леонардо, Порошенко, Рекет, испливуваат и докази и сведочења за...

Црна хроника 14.08.19 | 15:15

Украл автомобил, па удрил во столб

Во вторникот во раните утрински часови околу 4 часот во полиција било пријавено дека на улицата „Борис Кидрич“ во Ресен во правец на с.Царев Двор, патничко моторно...