среда, 14 август 2019
Сцена 14.08.19 | 23:54

Често се бакнуваат и допираат, па пријателите почнаа да ги избегнуваат

Принцот Хари и војвотката Меган се неисцрпна тема на британските таблоиди, а во тоа најмногу придонесуваат со своето кршење на сите кралски правила. Хари е доста далеку...

Македонија 14.08.19 | 23:32

ДКСК: Најголем процент на корупција има во судството

Државната комисија за спречување на корупција посочува дека со неодамнешните измени во Законот за укажувачи во изминативе неколку месеци е зголемен бројот на лица...

Црна хроника 14.08.19 | 22:58

Тринаесетгодишно девојче почина откако врз него паднала статива

Тринаесетгодишно девојче денеска починало откако врз него паднала статива во Соколана во Куманово, потврди полицијата. Несреќниот случај се случил попладнево околу...

Балкан 14.08.19 | 22:42

Боки 13, парите од рекетот му ги однел на советникот на Заев, Башановиќ

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој во Скопје беше уапсен поради рекетирање на бизнисменот Јордан Орце Камчев, според пишувањата на Курир.рс 1,5 милиони евра од...

Македонија 14.08.19 | 22:28

Двојазични државјанства со Македонија: Еве како ќе изгледа новото уверение за државјанство

Додека сите се фокусирани на афepaта “Peкет”, премиерот Зоран Заев го ypива македонскиот идентитет.   Имено, Курир дојде до ексклузивна фотографија како ќе изгледа...

Твитови 14.08.19 | 21:51

Разрушена држава за три години


Македонија 14.08.19 | 21:46

Мицковски за Заев: Која беда е да им префрлаш вина на сите други за нешто што веќе си ти?

Новинарот Ивор Мицковски на својот фејсбук профил напиша статус прашувајки: „Која беда е да им префрлаш вина на сите други за нешто што веќе си ти, ти што ја имаш моќта...

Македонија 14.08.19 | 21:32

Ванковска: Ги гледам шахтиве и умирам од смеа, како ќе им го објаснам ова? Ќе мислат дека се зафркавам

Професорката Билјана Ванковска за спроведувањето на Преспанскиот договор и менувањето на шахтите на својот фесјбук профил напиша: Си го пишувам текстот за колатералните...

Црна хроника 14.08.19 | 21:12

Морина вечерва се вратил во Косово

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово. Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол...

Црна хроника 14.08.19 | 21:03

Сообраќајка во село Дрма, загинат е возачот на превртениот камион

Вечерва околу 18,48 пријавена е сообраќајна незгода во село Дрма поточно на регионален пат помеѓу село Идризово и село Петровец, дознава Centar.mk Според нивните сознанија...

Црна хроника 14.08.19 | 20:51

Мештаните на Велмеј разочарани од ДЗС: Не ни креваа ни телефон, не камоли да ни помогнат

На  „Охрид вест“ е објавена фотографија од пожарот во селото Велмеј и текст со наслов: „Ова е мометално Велмеј“ Надлежните информираат дека засега нема опасност...

Психологија 14.08.19 | 20:30

Оваа банка ќе ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, но само ако ги почитувате овие две правила!

Оваа банка ќе ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, но само ако ги почитувате овие две правила! Замислете си секое утро кога ќе се разбудите, една банка на вашата сметка да...

Балкан 14.08.19 | 20:10

Силно невреме во Црна Гора: Пороен дожд и град со големина на лешник во Подгорица

Силно невреме ја зафати Црна Гора, а во Подгорица по вчерашните тропски жештини, температурата за само неколку часа се спушти за десет степени. Во Подгорица наврна пороен...

Македонија 14.08.19 | 19:55

Сите се обидуваа да ја лоцираат, а Катица дома чека развој на настаните

Катица Јанева се врати од Грција каде што беше на одмор и почна со редовните работни активности во Специјалното Јавно Обвинителство. Иако никој не можеше да потврди...

Калеидоскоп 14.08.19 | 19:48

Професор Ѓурѓевиќ предупредува: Внимавајте, овој апарат е најопасен додека грми

Седумгодишно момче настрада во Панчево од удар од гром, а тоа е само почеток на трагедиите кои следуваат поради невремето овие денови во Србија. Статистиката вели дека...

Скопје 14.08.19 | 19:39

Ветрот корнеше дрвја во Скопје

Невремето кое го зафати Скопје започна со силен ветер кој во Буњаковец откорна дрво. Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно...

Македонија 14.08.19 | 19:26

Катица Јанева се уште нема добиено никаква покана од Јавното обвинителство

Во Обвинителството за организиран криминал од почетокот на неделава изјави за случајот „Рекет“ дадоа две специјални обвинителки Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска,...

Македонија 14.08.19 | 19:20

Заев користи епитети кога им се обраќа на новинари – критички настроени кон Владата без разлика што јавниот интерес е пред се

Суетен новинар, медиумски непријатели, ова се дел од епитетите што премиерот Заев ги користи кога им се обраќа на новинари – критички настроени кон Владата без разлика...

Економија 14.08.19 | 19:04

ЦИА нѐ преброи и пред пописот

Во податоците на ЦИА пишува и дека нашата држава во моментов има вкупно население од 2.118.946 милиони граѓани, објави „Нова Македонија“. Државите на Балканот, единствено...

Црна хроника 14.08.19 | 18:52

Залутан куршум заврши во домот на скопјанка

Скопјанка пронашла залутан куршум во својот дом во текот на вчерашниот ден. МВР информира дека во 22 часот и 20 минути вчера, 21-годишната Б.Ј. пријавила дека на улицата...