вторник, 13 август 2019
Калеидоскоп 13.08.19 | 20:07

Редок вид ајкула уловен во Јонско море

Во близина на областа Радиме, кај Валона, во рибарските мрежи денеска e уловена ајкула долга 1,5 метри. Во мрежите на албанските рибари во последните две години уловени...

Македонија 13.08.19 | 19:52

Скандалозна изјава на Заев: Нема да дозволам еден суетен новинар и еден педер да ја симнат Владата

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по избувнувањето на скандалот „Рекет“, во јавноста се појави премиерот Зоран Заев. Првите новинарски...

Сервиси 13.08.19 | 19:35

Силно невреме доаѓа кон Македонија

Времето утре во претпладневните часови ќе биде сончево и особено многу топло на југот на земјата. Попладне и во текот на ноќта, а најпрвин во северните делови, облачноста...

Македонија 13.08.19 | 19:15

Хан од Заев побарал брза и ефикасна постапка за расчистување на „Рекет”, но и на предметите на СЈО

Премиерот Зоран Заев во телефонски разговор го информирал европскиот комесар за преговори, добрососедство и проширување, Јоханес Хан, за напорите и мерките што Владата...

Балкан 13.08.19 | 19:05

На брод на Хвар еден маж починал, а четири лица се борат за живот

Еден маж починал ноќеска на брод на Хвар, а другите четири лица, од кои две се деца, се борат за живот. Пренесени се во сплитската болница, а поради нивната тешка состојба...

Балкан 13.08.19 | 18:39

Горат Тасос и Евија

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на жителите на три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарот...

Македонија 13.08.19 | 18:30

Владата нареди општините да го отстранат Сонцето на Вергина од сите јавни места

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат обврската од член 8 став (3) од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите...

Македонија 13.08.19 | 18:14

Пандов: Жаре откако си сврши со Заев, преку Боки Тредичи, годинава си изгради хотел на Халкидики

Аналитичарот Александар Пандов преку својот фејсбук профил запраша дали специјалната јавна обвинителка која го води случајот „Империја“, Лиле Стефанова, за време...

Македонија 13.08.19 | 18:06

Заев: Разговарав со Беџети како координатор на правниот тим на ДУИ

Зоран Заев, претседателот на Владата денеска на фејсбук објасни дека тој разговарал со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми...

Здравје 13.08.19 | 17:54

Бремени жени, деца до пет години, стари лица бесплатно да се вакцинираат против грип

Владата на Македонија на денешната 149. седница ја усвои информацијата со акциски план за проектот „Бесплатна вакцинација против грип за ризични групи, без ограничување...

Мода и убавина 13.08.19 | 17:39

29 годишна моделка на „Плејбој“ почина од задушување

Поранешната Плејбој манекенка, Јана Расказова (29), починала откако добила напад на гушење за време на детоксикација во нејзиниот дом во Русија по „неколкудневната забава“,...

Македонија 13.08.19 | 17:26

Дали е ова можно? Што е ова, паралелен систем?

Снежана Лупевска Созен, новинарката и авторка на емисијата „Код“ се прашува дали одлуката на Владата да создаде оперативен систем кој ќе бие битка со криминалот е...

Семејство 13.08.19 | 17:14

Натали Грубовиќ е бремена

Некогашната бинго-девојка и позната манекенка Наталија Грубовиќ го очекува своето второ дете. Бременоста на познатата манекенка се гледа на фотографиите кои ги објавија...

Црна хроника 13.08.19 | 17:03

Во болница во Дебар донесен ловџија ранет во Албанија

Во Полициската станица Дебар синоќа во 23:45 часот било пријавено дека во Општата болница во Дебар бил донесен Е.М. од Албанија, со повреди во пределот на левата рака и...

Црна хроника 13.08.19 | 16:53

Арачиновец повреден од заскитан куршум

На 12.08.2019 во СВР Скопје В.С.(21) од с.Арачиново-скопско пријавил дека истиот ден околу 21,30 часот во двор од залутан проектил од огнено оружје му била нанесена телесна повреда...

Македонија 13.08.19 | 16:35

Да си смениш презимето, зошто царот да беше жив, ќе те ишишаше на спиење за казна

Димитар Атанасовски денеска ѝ порача на Катерина Колозова, извршната директорка на Институтот за општествени и хуманистички науки Скопје да ја прошета Македонија...

Македонија 13.08.19 | 16:14

Алијанса за Албанците бара лидерска средба и предвремени парламентарни избори

Специјалното јавно обвинителство беше последната надеж во државата дека еднаш засекогаш ќе почне судството да се дели од политиката и ќе биде професионално тело кое...

Македонија 13.08.19 | 16:05

Димитриевски: Aнатемата дека „сите сме исти“ мора да се демантира пред граѓаните со дела и доказ, бидејќи сме многу различни

Афера „Рекет“, интензивна истрага и експедитивна разрешница, побара кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска преку статус на својот профил на Фејсбук. Доволно...

Здравје 13.08.19 | 16:04

Клиниката „Жан Митрев“ ја поздравува одлулата на Антикорупциска за испитување на случајот со детска кардиохирургија

Клиниката „Жан Митрев“ ја поздравува иницијативата на Антикорупциската комисија за испитување на случајот со детската кардиохирургија, се вели во соопштението од...

Скопје 13.08.19 | 15:27

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок...