среда, 24 јули 2019
Фудбал 24.07.19 | 23:50

Анчелоти проговоре за Хамес Родригез и Мауро Икарди

Искусниот италијански стручњак, Карло Анчелоти денеска во редовите на Наполи како засилување го доби македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, а проговоре и за имињата...

Фудбал 24.07.19 | 23:35

Бетис има договор со Аркадиуш Милик од Наполи

Шпанскиот клуб Бетис сака да го купи напаѓачот на Наполи, Аркадиуш Милик, објави „Естадио Депортиво“. Според истиот извор, Полјакот има договор со Наполи до 2021 година...

Скопје 24.07.19 | 23:22

Владата и овозможи на општина Сарај да гради хотелски комплекс и викенд населба кај Треска

Владата на денешната седница го усвои Предлог-законот за медијација и донесе одлука тој да биде испратен на усвојување во Собранието. Целта на законот, како што информира...

Црна хроника 24.07.19 | 23:00

Кривична за кумановец: Од најдена картичка извадил 1 000 евра

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.Ѓ. (59) од село Табановце, кумановско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено...

Музика 24.07.19 | 22:46

Сара Мејс со „Бакар боја“ започнува ново поглавје во својата кариера

Ивица Јанкуловски има уникатна визија за авторската музика во Македонија и преку проектот „Copper room sessions“ во студиото „Алшар“ тој одлучи да ги отвори вратите на музичката...

Балкан 24.07.19 | 22:36

Убиецот мирно седеше на соседната маса: Турски дипломат ликвидиран во трговски центар

На социјалните мрежи се појави видео снимка од убиствто на турски дипломат во Ербил кое се случило пред точно една недела. На видеото се гледа како дипломатот седи заедно...

Калеидоскоп 24.07.19 | 22:21

Апел на Лидија Кочовска: Колега од Опера и балет треба да прими трансфузија!

Драги пријатели, наш колега од Македонска опера и балет потребно е да прими трансфузија. Доколку има некој со крвна група А РХ Негатив, нека се јави на бројот – 075 328-254,...

Фудбал 24.07.19 | 22:16

Елмас експресно дебитираше за Наполи на денот кога го потпиша договорот

Mногу брзо по потпишувањето на договорот, македонскиот репрезентативец Елиф Елмас ги одигра и првите минути за Наполи. Тој доби шанса за деби во новиот клуб на пријателски...

Македонија 24.07.19 | 21:56

Заев, не се карај и не влегувај во војна со новинари од рангот на ФК ,,Барселона“

Не знам дали Зоран Заев денешниот прес за „лажни вести” го држеше за да ги заштити ,,Кики и Фрики”, а и Катица Јанева, но едно нешто треба на јавноста да и` е јасно,...

Фудбал 24.07.19 | 21:43

Највредните два се од САД: „Форбс“ објави листа на најскапите спортски клубови

Списанието „Форбс“ објави листа на најскапите спортски клубови на планетата, а интересно е тоа што англискиот фудбалски клуб Манчестер јунајтед забележа пад и испадна...

Ракомет 24.07.19 | 21:24

Започнаа подготовките: Европските шампиони се потеа под македонското сонце

Европскиот ракометен првак, РК Вардар официјално ги почна подготовките за новата сезона 2019/2020. Новиот тренер Давид Писонеро денеска прозиваше во СЦ „Јане Сандански“. Од...

Македонија 24.07.19 | 21:18

Седница на Влада: Разрешени и именувани повеќе директори на државни институции

На денешната седница, Владата донесе одлуки за разрешување и именување на директори, в.д. директори и членови на управни и надзорни одбори на агенции, инспекторати, управи,...

Фудбал 24.07.19 | 21:03

Јунајтед му даде рок од седум дена на Интер за Лукаку

„Црвените ѓаволи“ им дале рок од седум дена на „нероазурите“ во однос на трансферот на напаѓачот на Јунајтед Ромелу Лукаку во Интер. Информацијата ја потврди новинарот...

Македонија 24.07.19 | 20:45

Ајде Кирацовски организирај протести за Боки 13 да излезе од притвор

Кирацовски, ајде организирај протести за да му помогнеш на Боки 13 да излезе од притвор како што оргазнизираше за мене, го повикува Душко Млекарот поранешниот генерален...

Калеидоскоп 24.07.19 | 20:25

Ривали со ист вкус: Северина и Карлеуша имаат нешто заедничко

Пејачките Северина Којиќ и Јелена Карлеуша се познати како јавни личности кои ги следат светските модни трендови и секогаш се први кога е во прашање некој нов детаљ...

Македонија 24.07.19 | 20:08

Вистинската намера на случаите на СЈО се уцени, закани и рекет врз бизнисмени и политичари

Вистинската намера за започнатите обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство е всушност притисокот, уцените, заканите и рекетот врз бизнисмените и политичарите,...

Македонија 24.07.19 | 19:57

Ако Рускоска е предлогот на Заев, тогаш Панчевски нека биде на чело на новиот обвинителен оддел?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за телевизија Сител оценува дека обвинителката на СЈО и тимот, според закон, не можат да се префрлат во новоформирано...

Македонија 24.07.19 | 19:51

МВР ја утна работата: Наместо глисерот на Кичеец, полицијата по грешка запленила друг глисер?

Глисерот што полицијата викендов го заплени во Охрид, кој треба да биде доказ во случајот „Рекет“, е огласен за продажба и не е во сопственост на Зоран Милевски, познат...

Македонија 24.07.19 | 19:44

Институциите да се позанимаваат со Кики, Фрики и координаторот Зоки Поки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервјуто дадено за ТВ Сител посочи дека тој воопшто нема дилема дека во случајот Рекет виновници се двајцата осомничени,...

Македонија 24.07.19 | 19:36

Во предложениот закон предвидено е префрлање на Јанева во Републичкото јавно обвинителство

Во денешното гостување во вестите на Сител телевизија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека со предлог законот на Заев и владата за обвинителството...