понеделник, 22 јули 2019
Македонија 22.07.19 | 13:16

Демант од Дејвид Џозев Стивенсон

Дејвид Џозев Стивенсон реагира на објавата на текстот со наслов „Судии, адвокати и дипломати вмешани во Рекетот на Катица, Боки и Кичеец“, објавен на порталот Република,...

Калеидоскоп 22.07.19 | 13:11

Преплашени рибари: Тргнале по риба, фатиле змија во мрежата

Рибари што вчера ловеле на езерото Занесовиќи кај Бугојно, Босна и Херцеговина, се преплашиле кога, наместо голема риба, виделе дека во мрежата уловиле двометарска змија....

Македонија 22.07.19 | 13:09

Новиот министер за животна средина не зборува ниту македонски, ниту албански

Новиот министер за животна средина Насер Нуредини, кој дојде на местото на Садула Дураку, во интервју за „Алсат“ не одговараше ниту на македонски, ниту на албански,...

Црна хроника 22.07.19 | 13:01

Гостиварци со 20 кеси марихуана сакале да излезат од Македонија

Денеска на граничниот премин Стар Дојран приведени се Е.М. и Е.Х., двајцата од с. Долна Бањица, Гостивар поради обид да пренесат марихуана преку граничниот премин. Е.М....

Македонија 22.07.19 | 12:51

Од Рикер и од Хан зависи дали и кога Катица Јанева ќе биде во притвор

Новинарот Драган Павловиќ Латас во својата последна колумна го коментира создавањето и функционирањето на специјалното јавно обвинителство. Кога се бираше шеф на...

Црна хроника 22.07.19 | 12:48

Велосипедист повреден на пешачки во Центар

Автомобил удри во велосипедист, кој поминувал на пешачки премин. Несреќата се случила во центарот на Скопје, во близина на Рекорд. Не е познато каква е состојбата на...

Македонија 22.07.19 | 12:41

Катица Jанева е на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима терапија и ѝ е препорачан одмор, објавува „Слободен печат“. Докторката...

Македонија 22.07.19 | 12:37

Геро: Е, је** га, друже Заев!

Откако премиерот Зоран Заев во интервју за грчката телевизија Алфа изјави дека Македонија со години си присвојувала туѓа, светска и балканска историја, српските медиуми...

Македонија 22.07.19 | 12:29

Пендаровски: Инсистирам „Рекет“ да се реши брзо и до крај, да не се остави ни најмал сомнеж

Претседателот Стево Пендаровски денеска побара од надлежните што е можно побрзо да го решат случајот „Рекет“ и да не се остави ни најмал простор за сомнеж. Последниве...

Економија 22.07.19 | 12:23

Нови цени на бензините и дизелот

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната...

Калеидоскоп 22.07.19 | 12:15

По кадата, нуркачите извадија вреќа со плочки од Охридското езеро

Нуркачите од нуркачкиот центар „Акватек“ откако минатата недела од дното на Охридското езеро извадија када, сега пронајдоа вреќа со плочки, по пријава од граѓаните. „Вреќата...

Свет 22.07.19 | 12:04

Хакери ја нападнаа руската тајна агенција

Непознати хакери ја извршиле најголемата кражба на податоци во историјата на Русија, што го загрозило проектот за правење на посебен интернет за да се заштитат националните...

Вести 22.07.19 | 12:01

Филип Рикер неделава ќе ги посети Грција и Македонија

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на...

Македонија 22.07.19 | 12:00

Законот за СЈО пред пратениците во текот на оваа работна недела

Новиот текст за законот за Јавно обвинителство, во кој Специјалното јавно обвинителство се интегрира во Јавното обвинителство за организиран криминал и копрупција,...

Македонија 22.07.19 | 11:59

Куновска: Угледот и образот на секој член на СДСМ незаслужено се валка заради алчноста на двоецот Заев-Шекеринска

Поранешниот висок функционер на СДСМ, Софија Куновска на социјалните мрежи го истакна својот револт од раководството на СДСМ и политиките кои ги спроведува партијата....

Македонија 22.07.19 | 11:58

Онлајн петиција за поддршка за просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски

Околу 1300 потписи за два дена собра онлајн петицијата за поддршка за просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, која јавно обзнани дека јавни функционери незаконски стекнувале...

Македонија 22.07.19 | 11:57

Ќе одговара ли Заев за сечење, лепење и монтирање на неговите „бомби“?!

Барање мито, приватни разговори, делови од разговори… Јавноста имаше можност во изминатиот период да гледа разно-разни видеа и да се изнаслуша многу разговори. Некои...

Вести 22.07.19 | 11:54

Иранците разбиле шпионска мрежа на ЦИА?

Иранската влада објави дека разбила американска шпионска мрежа на ЦИА, со што уште повеќе се зголемуваат веќе високите тензии меѓу Иран, САД и другите НАТО-сили, пренесуваат...

Фудбал 22.07.19 | 11:47

Тензии помеѓу Роналдо и Сари уште на првиот меч

Каков ќе биде односот помеѓу Кристијано Роналдо и новиот тренер на Јувентус, Маурицио Сари е едно од главните прашања во Италија пред почетокот на новата сезона. Вчера...

Свет 22.07.19 | 11:43

Иран ја предупреди Велика Британија на можноста од ескалација на тензиите во Заливот

Иранскиот амбасадор во Велика Британија, Хамид Бединеџад, предупреди на можноста од ескалација на тензиите во Заливот бидејќи британските официјални претставници...