понеделник, 22 јули 2019
Црна хроника 22.07.19 | 15:45

„BMW X5“ украдено вчера во Скопје: Кога го фатиле, крадецот нападнал полицајци

Во текот на вчерашниот ден полициски службеници го привеле О.А. (29) од Скопје поради извршена кражба на возило. Веднаш по добиена пријава од Е.К.Г. (33), дека во близина на...

Македонија 22.07.19 | 15:43

Професорката Котлар до Заев: Вашето незнаење, необразованост и политички егзебиции чувајте си ги за вас!

Историчарката Наташа Котлар од Институтот за национална историја по објавата на разговорот на Премиерот Заев за грчката телевизија „Алфа“, на својот фејсбук профил...

Македонија 22.07.19 | 15:42

„Лајм“: Ова е фотографијата која нема да им се допадне на Али Ахмети и ДУИ

Весникот „Лајм“ објави фотографија од високиот партиски функционер Фатмир Бесими кој е фотогарфиран во друштво на српскиот генерал Љубиша Диковиќ. Господине Али,...

Црна хроника 22.07.19 | 15:42

Скопјанец се заканувал на вработени во маркет, завршил во станица

Вчера околу пладне на ул. „Радован Ковачевиќ“ во Скопје, полициски службеници го лишиле од слобода Ќ.Х. (46) од Скопје поради тоа што упатувал закани кон вработени и сопственик...

Македонија 22.07.19 | 15:31

Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан...

Твитови 22.07.19 | 15:31

На Македонија ѝ е потребен ваков центар

Дефинитивно во државава треба да го има ова… А центар за одвикнување од државна цицка кога…? — Локо Локи (@prkosot) July 22, 2019

Здравје 22.07.19 | 15:30

Специјални апарати за лапароскопска хирургија и нови хируршки инструменти на Клиниката за дигестивна хирургија

Современа медицинска опрема, која се состои од два столба – специјални апарати за лапароскопска хирургија и нови хируршки инструменти од денеска се ставени во употреба...

Патувања 22.07.19 | 15:12

Поради кафе туристи во Венеција платиле казна од 950 евра

Германски туристи се обиделе да сварат кафе во близина на мостот во Венеција „Риалто“ поради што се казнети 950 евра, па им е наложено да го напуштат градот. Двајца берлинци,...

Македонија 22.07.19 | 15:08

Заев на одмор во Грција и Охрид, Шекеринска во Скандинавија, Димитров и Филипче уште не знаат

Додека Македонија ја тресе еден од најголемите криминални скандали, во кој како што се шпекулира се вмешани и обвинители од СЈО и високи функционери на власта, премиерот...

Македонија 22.07.19 | 15:02

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева, Обвинителство не соопштува детали

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што...

Македонија 22.07.19 | 14:35

Движењето Беса: Случајот „Рекет” сериозно му наштети на кредибилитетот на СЈО

Македонија веќе е на крстопат, со што се доведува во прашање европската иднина на земјата. Сегашната Влада преку своите лоши политики ја оддалечи земјата од евентуалното...

Култура 22.07.19 | 14:20

Миленковиќ и Милошевиќ ќе почнат со Бетовен, а ќе завршат со Чајковски на утрешниот концерт на „Охридско лето“

Големиот вируоз на виолина со светско реноме, Стефан Миленковиќ од Србија утревечер ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“ заедно со неговиот колега,...

Ракомет 22.07.19 | 14:18

Вардар в среда ги започнува подготовките за новата сезона

Актуелниот ракометен европски првак, Вардар подготовките за новата сезона ќе ги почне на 24 јули (среда) во Скопје во салата во СЦ „Јане Сандански”. Прозивката ќе ја...

Македонија 22.07.19 | 14:05

Заев и неговите кримоси тонат во жива кал

Зоран Заев и неговите Црвени кмери останаа сами, се најдоа на непознат терен и аздисани почнаа со рекети, уцени, грабежи, корупција, непотизам од размери кои Македонија...

Македонија 22.07.19 | 14:03

Заев, Русковска и Спасовски свесно и даваат простор и време на Катица Јанева

Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата...

Калеидоскоп 22.07.19 | 13:50

Верувале или не: Поради радио емисија „Поздрави и честитки“ откажана седницата на Градскиот совет

Во петокот поради емисијата „Поздрави и честитки“ на локалото радио, Градскиот совет на хрватскиот град Вировитица ја откажал седницата закажана за истиот ден, пренесуваат...

Музика 22.07.19 | 13:38

„Либеро бенд“ со уникатен спот и нова песна најавија нов проект

„1000“ е насловот на новата песна од „Либеро бенд“ која момците ја промовираа заедно со спот. Со објавувањето на оваа песна, тие го најавија и стартот на новиот проект...

Калеидоскоп 22.07.19 | 13:32

Kаде летуваат Кејт Мидлтон и принцот Вилијам?

Кејт Мидлтон и приноцт Вилијам заминаа на семеен годишен одмор, заедно со своите три деца Џорџ, Шарлот и Луј. И годинава, како лани, за летна дестинација за одмор го одбраа...

Македонија 22.07.19 | 13:31

Пендаровски: Не треба да има поделби за стратешките цели

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска изјави дека неговата задача, во рамки на надлежностие што ги има, е да ја намали поларизацијата во општеството. Порача...

Црна хроника 22.07.19 | 13:18

Тинејџери без возачка со „Голф“ се забиле во куќа во Теарце

Две момчиња на возраст 16 и 17 години завршиле во болница во Тетово, откако со автомобил „Фолксваген Голф“ ноќеска удреле во ѕид од куќа во тетовско Теарце. Како што соопшти...