понеделник, 22 јули 2019
Калеидоскоп 22.07.19 | 18:45

Екс министерот Љупчо Николовски ќе се жени!

Генералниот секретар на СДСМ и поранешен министер за земјоделие Љупчо Николовски ја побарал за жена својата девојка Андријана Јакимовска. Таа на својот профил на Фејсбук...

Македонија 22.07.19 | 18:39

За итни ситуации во странство јавете се во Глобал СОС

Глобал СОС е новиот контакт центар за итни случаи преку кој граѓаните на Македонија кои се наоѓаат надвор од државата ќе може директно да се обратат за која било итна...

Балкан 22.07.19 | 18:33

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија...

Македонија 22.07.19 | 18:24

Калaјџиев: Со Јанева тонат и обвинителите на СЈО

Не може вака голема афера да заврши само со две осомничени лица- очeкувам случајот да се прошири. Институциите не може да не знаат каде е Катица Јанева, порачува во интервју...

Македонија 22.07.19 | 18:18

Нови закани за Милески: Ќе го посетиш Боки за брзо!

Симпатизери на СДСМ и премиерот Заев продолжуваат со закани до членот на Македонскиот Национален Совет, Роберт Милески. Последните закани доаѓаат од жена, извесна...

Македонија 22.07.19 | 18:02

МВР му одговори на АВМУ: Боки 13 не бил обезбедуван од полициски службеници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) продолжува со постапката за утврдување на фактичката состојба за можното тајно содружништво во 1 ТВ. Во насока...

Свет 22.07.19 | 17:45

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите,...

Свет 22.07.19 | 17:32

Во Истанбул запленети фалсификувани долари во вредност од 271 милиони евра

Турските власти во Истанбул запленија фалсификувани долари во вредност од 271 милион евра, објави турската телевизија НТВ. Според властите, тоа е најголемата сума фалсификувани...

Македонија 22.07.19 | 17:12

Жбогар е убеден дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со консензус. Според него,...

Свет 22.07.19 | 17:06

Премиерката во заминување свика вонредна седница на британската Влада

Премиерката во заминување, Тереза Мај свика вонредна владина седница на која ќе се дискутира за реакцијата што треба да се испрати на Иран по запленувањето на танкерот...

Македонија 22.07.19 | 16:54

Како Заев изврши притисок Боки 13 да добие 100.000 евра?

Оваа фотографија доставена од свиркач до нашата редакција, е направена во просториите на ДИК за време на претседателските избори. На неа се гледа логото на 1ТВ и износот...

Македонија 22.07.19 | 16:52

Јанакиески хоспитализиран за итна интервенција

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска е префрлен на приватна клиника поради преглед и итна интервенција, потврдува неговиот адвокат Александар...

Македонија 22.07.19 | 16:39

Геро со нова приказна: Жаки изрекетиран од Коки и Раки

Бранко Героски во последниот пост на Фејсбук најави нови актери во скандалот Рекет. Така Героски обелодени дека Жаки бил изрекетиран од Коки и Раки за 400.000 евра.

Македонија 22.07.19 | 16:29

Героски исцвика пред Кики и Фрики, па се покани на бацирака кај Заев

Иако звучеше застрашувачки колумната во која новинарот Бранко Гроски им даде 48 часа на Кики и Фрики, небаре по истекот на тие два дена ќе го открие нивниот идентитет...

Македонија 22.07.19 | 16:28

Котлар: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Историчари бараат извинување од премиерот Зоран Заев кој изјави дека Македонија краде историја. Професорката Наташа Котлар, во изјава за Алфа, вели дека ова е директен...

Македонија 22.07.19 | 16:19

Ќе се бори за правда: Илиевски поднесе прекршочна пријава против Државниот универзитет-Тетово и ректорот Амети

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски покрена барање за прекршочна постапка за Тетовскиот Универзитет и за ректорот Вулнет Амети. Барање до Основниот суд во Тетово,...

Балкан 22.07.19 | 16:06

Дендијас: Ќе сториме сé да се намалат негативните последици од Преспанскиот договор

Во своето обраќање во парламентот во Атина, шефот на грчката дипломатија, Никос Дендијас, рече дека владата ќе стори сѐ што е во нејзина моќ за да ги намали, како што кажа,...

Македонија 22.07.19 | 16:02

Зоране, ниту те сметам за премиер, ниту за Македонец, ти си одрод

Зоране, ниту те сметам за премиер, ниту за Македонец. Ти си одрод, Адаптоид, нула, пишува членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на својот ФБ профил.

Култура 22.07.19 | 16:00

Турски театар ја подготвува „Бог на масакрот“

Турски театар в четврток, на 25 јули премиерно ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“ од Јасмина Реза, а во режија на Билге Емин. Сценографија е на Татјана Блажевска...

Култура 22.07.19 | 15:57

„Скопско лето“: 25 уметници на ДЛУМ ќе се претстават на тема „Цртеж-Експериментален цртеж“

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Дирекцијата за култура и уметност „Скопско лето“, а под покровителство на Град Скопје вечерва, во Галеријата...