понеделник, 22 јули 2019
Македонија 22.07.19 | 23:48

ВМРО-ДПМНЕ до Заев: Повеќе се снаоѓате во криминалот отколку во историјата

ВМРО-ДПМНЕ му порача на премиерот Зоран Заев да си го гледа рекетот и да не се занимава со историја. Од најголемата опозициска партија велат дека местото на премиерот...

Македонија 22.07.19 | 23:22

Дурловски: Кога графит со „македонско“ е герила акција и ни е као нормално, за лечење сме!

Поранешниот директор на Македонска опера и балет,Игор Дурловски,го коментира враќањето на оригиналното име на културната установа пред и на објектот преку графити,...

Македонија 22.07.19 | 23:06

Ќулавкова му порача на Заев: Престанете да ѝ нанесувате штета на Македонија

Не знам дали премиерот на Р. Македонија има слушнато за „македонското прашање“, ама ако слушнал ќе требаше истото да го има предвид пред да даде било каква изјава за...

Калеидоскоп 22.07.19 | 22:54

Замина, мила моја: Прија неутешна по смртта на мисицата Дијана!

Дијана Милојковиќ почина во 33 година од животот. Мис Европа и Мис спорт со својот однос кон борбата со ракот инспирираше илјадници луѓе. Замина мила моја…благодарам...

Балкан 22.07.19 | 22:18

Грчкиот Парламент ѝ изгласа доверба на владата на Мицотакис

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот Парламент на крајот од тридневната расправа што почна во саботата попладне, а заврши...

Македонија 22.07.19 | 22:06

Фатена на дело: Наместо на боледување, Катица Јанева на операција на локни

На својот фб-профил Марија Плевнеш објави неколку снимки од фризерницата во која таа се наоѓа заедно со бившата главна обвинителка на СЈО, Катица Јанева. Јанева треба...

Македонија 22.07.19 | 21:49

Муратовски: Тој веќе не е проблем, туку дали ќе има маж да го суди за велепредавство

Не спомнувајќи го по име, но јасно мислејќи на Зоран Заев, актерот Рубенс Муратовски  констатира и јавно споделува дилема: Тој веќе не е проблем. Скоро ќе замине на буништето...

Калеидоскоп 22.07.19 | 21:40

Сите се во солзи: Мисицата со години се бореше со тешката болест, а сега ја изгуби битката

Познатата мисица Дијана Милојковиќ, почина после долгата и тешка болест во 33 година од животот. Нејзиниот брат Милош се огласи на Инстаграм и со тажен статус ја потврди...

Свет 22.07.19 | 21:15

Вечерва е најтоплата ноќ во историјата: Европа се подготвува за пеколни денови и нов топлотен бран

Северозападна Европа оваа недела се подготвува за продолжението на летните горештини какви што владееја и кон крајот на месец јуни. Од Франција преку земјите на Бенелукс...

Свет 22.07.19 | 20:53

Британските конзервативци избраа нов премиер

Откако членовите на Конзервативната партија ги дадоа своите гласови заврши гласањето за нов премиер на Велика Британија, а резултатите официјално ќе бидат објавени...

Македонија 22.07.19 | 20:39

Мицковски: Заев гледам разбрал и се соочил, не Македонија, туку Груевски крадел историја!

Заев гледам разбрал и се соочил, не Македонија, туку Груевски крадел историја – напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски. Тој иронично констатира дека ова е одлично, упростено,...

Македонија 22.07.19 | 20:30

Душко Mлекарот: Геро не ги кажа Кирацовски и Ременски, зошто?

Душан Илиевски, попознат како Душко Mлекарот, денеска на Фејсбук напиша: Денес Геро не ги кажа Кирацовски и Ременски!Зошто? Илиевски веќе подолго време го посочува Кирацовски...

Македонија 22.07.19 | 20:23

Бетмен иронично потсети на ветувањето на Заев: Идентитетот бетон!

Идентитетот: Бетон!Ова го напиша Богдан Илиевски на својот Фејсбук профил, прикажувајќи го објектот на Македонската опера и балет, каде буквите Македонска се откорнати,...

Македонија 22.07.19 | 20:01

Зеколи: Приказнава со СДСМ, многу галама, но без намера за рушење на султанот

Приказнава со СДСМ како финална сцена од „маратонци трче последни круг” разбревтани со формулата „Тито е добар, околу него не чинaт“. Многу галамa, но без намера за...

Македонија 22.07.19 | 19:50

Брнс: Заев да побара одговорност и од функционерите

Заев да побара одговорност од сите владини претставници и да гарантира дека без оглед на нивото на функцијата, луѓето треба да имаат доверба во владините институции!...

Балкан 22.07.19 | 19:46

Драма во летувалиште: Автомобил паднал во море, луѓето скокале да го извлечат возачот

На крајбрежје каде се паркираат траекти во Макараска автомобил паднал во море затоа што наводно, ја промашил рампата за влегување во траектот. Кога почнал да тоне луѓето...

Балкан 22.07.19 | 19:28

Невреме донесе заладување во регионот: За помалку од еден час наврнале 17 литри дожд

Во околината на Сплит започнало силно невреме проследено со врнежи и грмежи кои на улиците создале поплави, а ветерот ги кревал брановите. За помалку од еден час во Каштела...

Македонија 22.07.19 | 19:19

Заев е дупка по историја, но Груевски е виновен за тоа

Ако на нешто навикнавме во овие две години откако Зоран Заев седи во премиерското столче на „Илинденска“ 2 е или да проверуваме дали неговите изјави се хумористични...

Свет 22.07.19 | 19:05

Пронајдена француската подморница што исчезна пред половина век

Француската подморница Минерва, која исчезна во 1968 година со 52 члена на екипажот, е пронајдена во близина на Тулон, изјави денеска министерката за одбрана на Франција,...

Свет 22.07.19 | 18:59

Турција: Полициско куче трагач откри еден тон марихуана

Во југоисточниот дел од Турција во шлепер, кој бил запленет, откриено е еден тон марихуана, пренесуваат турските медиуми. Полициското куче трагач Маја откри тон марихуана...