недела, 21 јули 2019
Свет 21.07.19 | 23:23

Трамп им порача на четирите конгресменки дека траба да ѝ се извинат на Америка

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно во ги нападна четирите пратенички на опозициската Демократска партија во Конгресот, повикувајќи ги да се извинат,...

Фудбал 21.07.19 | 22:59

Шок на теренот во Букурешт: Тренерот на домаќините доживеа срцев удар на време на натпревар

Тренерот на романскиот фудбалски великан, Динамо Букурешт, Еуген Неагоe, вечерва доживеа срцев удар за време на натпреварот на неговиот тим против У. Крајова во меч од...

Фудбал 21.07.19 | 22:46

Кинески Беижинг Гуан со неверојатна понуда за Бејл

Беижинг Гуан сака да го направи Герет Бејл најплатениот играч во историјата на кинескиот фудбал, нудејќи му излез од Реал Мадрид, пишува „Дејли Телеграф“. Триесет годишниот...

Фудбал 21.07.19 | 22:29

Анчелоти: Трансферот на Елмас е пред реализација, тој е многу интересен фудбалер

Тренерот на италијанскиот вицепрвак Наполи, Карло Анчелоти потвреди дека доаѓањето на макеоднскиот репрезентативец Елиф Елмас е многу близу и додаде дека младиот...

Црна хроника 21.07.19 | 22:18

Со „Голф“ ноќеска излетал од патот, четири лица повредени

Ноќеска околу 02 часот на бул. „Словенија“ во Скопје, Д.Н. (52) од Скопје, управувајќи патничко возило „Фолксваген Голф“ со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола...

Црна хроника 21.07.19 | 21:55

Кавадарчaнец со „Мерцедес“ излетал од автoпат, две лица повредени

Ноќеска околу 00.10 часот на автопатот Неготино – Демир Капија, Е.Ш. (41) од Кавадарци, управувајќи патничко возило „Мерцедес 400 ЦДИ“ со кавадаречки регистарски ознаки,...

Македонија 21.07.19 | 21:37

Две обвинителки од СЈО се понудиле да дадат исказ за „Рекет“

Обвинителката Вилма Русковска во интервју за емисијата Код вели дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава. Тука имала живот...

Македонија 21.07.19 | 21:24

Оф бе Зоки, па ти на нива си бил кога тоа се учело

Заев: Светска, балканска и туѓа историја присвојувавме како своја. Оф бе Зоки, па секоја нација е халуцинација, базирана на митови и преувеличени историски посебности....

Црна хроника 21.07.19 | 21:10

Трагедија вчера во Кучково: Скопјанец починал во својот двор

Вчера околу пладне во Полициската станица Ѓорче Петров било пријавено дека околу 12.05 часот во с. Кучково, М.Р. (74) од Скопје, додека вршел градежни работи во неговата семејна...

Црна хроника 21.07.19 | 20:57

Скопјанец нападнат рано утрово на Илинденска

Рано утрово во Полициската станица Центар, И.С. (43) од Скопје пријавил дека околу 05.30 часот на бул. „Илинден“ бил физички нападнат од две лица. Се работи на расчистување...

Црна хроника 21.07.19 | 20:42

Скопјанка си го бара својот син, полицијата веќе неколку пати и го враќала дома

Синоќа околу 21 часот во Полициската станица Аеродром, Н.В. (36) од Скопје пријавила дека по семејна расправија, од домот се оддалечил нејзиниот малолетен син. Претходно,...

Црна хроника 21.07.19 | 20:23

Тешка сообраќајка кај охридскиот аеродром, има повредени

Во близина на аеродромот во Охрид, пред селото Мешеишта, попладнево се случила сообраќајна незгода. Според фотографиите кои ги испратил читател до Фактор.мк и според...

Македонија 21.07.19 | 20:11

Бојан Јовановски немал службено обезбедување од МВР

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира дезинформациите што во емисијата „Код“ на ТВ Телма ги изнесе директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски дека наводно...

Македонија 21.07.19 | 19:59

Ги навредувате Македонците кои паметат или знаат колку војски газеле овде

Господине Заев, знаете ли нација на глобусов која не присвојувала? Најголемите нации најмногу присвоиле. И територија и историја. Она што не можеле да го асимилираат,...

Црна хроника 21.07.19 | 19:43

Му нашле пиштол и пари: Крадец фатен со пленот откако ограбил казино

Синоќа по 22 часот полициски службеници го привеле лицето Б.И. (28) од с. Синѓелиќ, скопско, поради тоа што претходно со уште едно лице извршиле разбојништво во казино во...

Македонија 21.07.19 | 19:28

KOД: Боки 13 најмалку два пати ја посетил Катица Јанева во СЈО

Бојан Јовановски најмалку два пати ја посетил специјалната обвинителка Катица Јанева во нејзината канцеларија во просториите на СЈО, јавува истражувачката емисија...

Црна хроника 21.07.19 | 19:23

Пожар избувнал ноќеска на железничката станица Драчево

Ноќеска околу 2 часот по полноќ во Полициската станица Драчево било пријавено дека на железничката станица Драчево настанал пожар на стари железнички прагови, кои биле...

Црна хроника 21.07.19 | 19:15

Дванаесет возачи кои возеле пијани ноќеска останаа без возачка

Викендов одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциски контроли за откривање на возачи кои управуваат со...

Твитови 21.07.19 | 19:02

По што ќе остане запаметен Зоран Заев?

Cega se pametan stidi, time se budala ponosi… pic.twitter.com/YnTTaJQzbw — Константин (@T_m___n) July 21, 2019

Македонија 21.07.19 | 18:52

Полициска заштита и судски пресуди за Боки 13

Во агенцијата за медиуми веќе е отворена истрага, a засега Боки 13 не дал изјава заверена на нотар во која ќе потврди дека сонот сепак не му е исполнет, дека не е сопственик...