петок, 19 јули 2019
Скопје 19.07.19 | 23:52

Ќе се гради хотел на шест ката, исечени дрвјата кај СРЦ „Кале“

Хотел висок 25 метри, со шест ката и поткровје ќе се гради на просторот кај СРЦ „Кале“ каде минатиот викенд беа исечени сите дрвја. Хотелот е зацртан во Деталниот урбанистички...

Твитови 19.07.19 | 23:41

Не одат така работите, друже Жбогар!

Жбогар вика се уште немало резултати по препораките на УНЕСКО за спас на Охрид 🙂 А бе душо, знаеш ли ти кај си? Што попрво за две недели?! Па документот треба да се отвори,...

Свет 19.07.19 | 23:33

Се заострија односите: Иран заплени британски танкер

Иранската Револуционерна гарда соопшти денеска дека запленила британски танкер со нафта во стратешкиот Ормуски Проток, бидејќи бродот ги нарушувал „меѓународните...

Македонија 19.07.19 | 23:15

Мицкоски: Се потврди директната спрега меѓу владеjачката партија и „Рускоска-обвинителството“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Битола изјави дека премиерот Зоран Заев пропуштил да одржи државнички прес со државничко обраќање. Според Мицкоски,...

Македонија 19.07.19 | 23:02

Мицкоски: Слушнав дека Јанева има забрана за напуштање на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Битола изјави дека слушнал дека специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева имала забрана за...

Македонија 19.07.19 | 22:53

Мицкоски на „лидерска“ со народот во Битола, градот предвесник на промените

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ вечерва беше во Битола каде што се одбележаа 29 години од формирањето на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На денот кога Заев ја потврди...

Македонија 19.07.19 | 22:45

Во новиот Предлог-закон здружени капацитетите на СЈО и ОЈО во ЈО за гонење организиран криминал и корупција

Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство  во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети на СЈО...

Македонија 19.07.19 | 22:30

Рускоска: Чест ми е што ме предложи премиерот да го водам новото ЈО

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока...

Македонија 19.07.19 | 22:22

Мицкоски: Катица Јанева ме уценуваше за да го одмрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Катица Јанева ме уценуваше за да го одмрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, изјави вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски, пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Битола каде...

Свет 19.07.19 | 22:07

Вулкан во Перу почнал да исфрла пепел, евакуирани се стотици луѓе

Повеќе стотици луѓе се евакуирани во Перу откако вулканот Убинас почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил евакуација на околу илјада...

Здравје 19.07.19 | 21:53

О2 иницијатива: Никој не реагира, 13 дена чади депонијата во Буково

13ти ден чади депонијата во Буково. Чадот зависно од правецот на ветерот се чувствува и во Охрид и тоа во ек на туристичката сезона. Во околните села е неиздржливо. Но,...

Македонија 19.07.19 | 21:39

Прво Хан, па Филип Рикер доаѓа во Скопје

По посетата на еврокомесарот Јоханес Хан планирана за 25 јули, во Скопје доаѓа и в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Неговите средби...

Македонија 19.07.19 | 21:21

Некогаш елитна туристичка атракција, денеска депонија

Ѓубре, смет, паднати дрва, распаднати капм приколки и бунгалови ќе ве поздрават на крајот од селото Радожда, Струшко. На околу дваесет со автомобил од центарот на Струга,...

Калеидоскоп 19.07.19 | 21:06

Галичица ќе добие Центар за репродукција на елени

Во Националниот Парк Галичица почна изградбата на репродуктивниот центар за елени. Центарот со големина од стоттина хектари ќе биде дом на 30 елени (24 женки и 6 мажјаци),...

Астро 19.07.19 | 20:53

Хороскопски знаци кои најлесно може да ги изнервирате

Личностите родени во овие три хороскопски знаци се познати по нивниот песимизам и брз темперамент, умеат да се изнервираат и поради најмали ситници. Еве за кои хороскопски...

Калеидоскоп 19.07.19 | 20:34

Со топлото време, змиите ги има се повеќе: Еве како да се заштитите

Важно е да знаете дека од змии не треба да се плашите и дека внимателноста е доволна за да се заштитите. Змијата не е насилно животно и сама бега од опасност, напаѓа само...

Твитови 19.07.19 | 20:18

Откриена локацијата на Катица Јанева!

Откриена е локацијата на Катица Јанева.

Култура 19.07.19 | 20:08

Сања Арсовска за промената на директорката на Драмски: Преквалификувана за да ја извршува функцијата директор

По соопштувањето дека директорката на Драмски театар Викторија Рангелова е меѓу директорите кои ќе бидата сменети, Сања Арсовска на својот фејсбук профил напиша: Стигна...

Македонија 19.07.19 | 19:48

Гоце Михајловски го потсети Борјан Јовановски на стара преписка: Kако дел од 1ТВ за жал и ти си дел од едно злосторничко здружување

Новинарот на Канал 5 Гоце Михајловски на фејсбук му пиша на Борјан Јовановски новинарот и уредник на 1ТВ каде сопственик е Боки 13, потсетувајќи го на неговата порака...

Македонија 19.07.19 | 19:35

Игор Дурловски: Колеги „даватели на услуги“, кога молчите фалширате!

Оперскиот пејач Игор Дурловски, поранешен директор на Македонска опера и балет, преку својот профил на Фејсбук им се обрати на колегите по обезмакедончувањето на неговата...