четврток, 18 јули 2019
Здравје 18.07.19 | 23:55

Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес!

Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро здравје на дигестивниот и кардиоваскуларниот систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаленија. Ова...

Балкан 18.07.19 | 23:46

Падна воен хеликоптер во Србија

Хеликоптер „газела“ на војската на Србија се срушил денес попладне во реонот на аеродромот Лаѓевци при редовна летачка вежба, но за среќа нема загинати. Како што дознава...

Фудбал 18.07.19 | 23:36

Хајдук елиминиран од малтешки Гзира јунајтед, незадоволни навивачи влетаа на терен

Хрватскиот великан Хајдук доживеа шок, на домашен терен пред 20.000 публика беше совладан од малтешкиот Гзира јунајтед и елиминиран по првото квалификациско коло во Лига...

Македонија 18.07.19 | 23:26

Утре нема лидерска средба

По седницата на ЦО, извори од СДСМ, за „Дојче Веле“ велат дека е откажана за утре закажаната лидерска средба поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да присуствува...

Здравје 18.07.19 | 23:19

Наместо во Кисела Вода, зависниците ќе земаат метадон таму каде што живеат

Пациентите кои се вклучени во програмата за третман и превенција на зависности ќе можат да добиваат метадон на пет локации кои им се најблиску до местото на живеење,...

Астро 18.07.19 | 23:07

Хороскопски знаци кои ќе остарат заедно

Сите мечтаеме за вечна љубов и партнер со кого ќе го поминеме целиот свој живот. Некои хороскопски парови имаат поголеми шанси да доживеат доживотна љубов, бидејќи совршено...

Сервиси 18.07.19 | 22:56

Европа да се подготви, доаѓа уште еден екстремен топлотен бран, температури до 40 степени

Откако Европа минатата недела била погодена од топлотен бран кој во неколку земји однел и животи, доаѓаат нови прогнози кои наведуваат дека стариот континент ќе биде...

Кариера 18.07.19 | 22:42

Како до работна дозвола во Шведска како Македонец?

Граѓаните на земјите кои не се членки на ЕУ, мораат да аплицираат за дозвола за работа доколку сакаат да работат во Шведска. Со цел да се добие дозвола за работа, Вие мора...

Македонија 18.07.19 | 22:25

Зоран Верушевски е нов претседател на комисијата за внатрешни работи на СДСМ

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски по денешната седница на Централниот одбор на партијата изјави дека се донесени неколку одлуки, со кои ги заокружиле промените...

Скопје 18.07.19 | 22:13

Скопјани уживаат во кино на отворено, дојдоа да го гледаат филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Со ќебенциња, простирки за на плажа, камерски столчиња, пиво, сок и грицки скопјани вечерва уживаат во кина на отворено во Градскиот парк на „Школка“. Бесплатно се прикажува...

Македонија 18.07.19 | 21:51

Николовски не одговори дали Кики и Фрики биле присутни на седницата на ЦО на СДСМ

Едногласно била донесена денеска Декларација со која се дава поддршка на највисокото раководство на СДСМ, но и останатите институции да продолжат со бескомпромисна...

Патувања 18.07.19 | 21:36

Рај на земјата: Овој остров е прогласен за најубав на светот

Островот Сиаргао, едно од островите на Филипини е избран за најубав острвов на светот. Никој не останува рамнодушен кон белите песочни плажи и мирните и скриени шуми. Овој...

Македонија 18.07.19 | 21:13

Заседава Централниот одбор на СДСМ – се разгледуваат актуелните политички случувања

Заседава Централниот одбор на СДСМ, а тема на партискиот состанок ќе бидат актуелите политички случувања. „Ќе разговараме за изборот на претседатели на комисиите....

Македонија 18.07.19 | 21:02

Дурловски: Ако, кога и кој ќе го врати достоинството на македонскиот народ

Воопшто не сум загрижен кој, за што и колку ќе си лежи. Повеќе ме загрижува како, кога и кој ќе го врати достоинството на македонскиот народ – пишува оперскиот пејач...

Скопје 18.07.19 | 20:44

И симболот на украдените велосипеди жртва на крадците

Гигантскиот велосипед кој е симбол на украдените велосипеди низ Скопје остана без седиште. Украдени му се седиштето, ланецот и рачките. Дрга дава вистинска слика за...

Македонија 18.07.19 | 20:11

Заев и Анѓушев на владина седница зборат за „ќорка”

Хајлајтс од затворена седница на Владата на Република Македонија со “пријателот” Жбогар… Без коментар – слушнете… Хајлајтс од затворена седница на Владата...

Македонија 18.07.19 | 20:06

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на...

Естрада 18.07.19 | 19:50

Аца Лукас за својата нова девојка: „Искрено сум заљубен“

Аца Лукас неодамна ја издаде песната „Имам проблем“ во дует со Маја Беровиќ, а на промоција на истата се појави со неговата нова девојка. Лукас деновиве беше гостин...

Македонија 18.07.19 | 19:40

Датум во октомври – прашање за милион долари

Последните случувања и обидот на власта да се прикрие оти зад двајцата обвинети во случајот „Рекет“ стои политика, не ни прави услуга во однос на претстојната одлука...

Македонија 18.07.19 | 19:20

Ахмети бара неговите опоненти да се оградат од „бомбите“ за ДУИ

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети ги предупреди сите негови политички противници да се оградат од „бомбите“ што се споделуваат за неговата партија. Тој вели дека со...