среда, 17 јули 2019
Македонија 17.07.19 | 23:59

Зошто Кирацовски беше сменет – зашто ги рекетираше бизнисмените?!

Душан Илиевски, познат како Душко Млекарот, член на СДСМ, преку фејсбук му упати прашања на пратеникот Александар Кирацовски, кој на крајот на мај беше разрешен од партиската...

Астро 17.07.19 | 23:39

Нивната љубов е вечна – Овие хороскопски знаци ќе остарат заедно

Сите мечтаеме за вечна љубов и партнер со кого ќе го поминеме целиот свој живот. Некои хороскопски парови имаат поголеми шанси да доживеат доживотна љубов, бидејќи совршено...

Свет 17.07.19 | 23:36

Меркел е добро – планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година

Здравјето на канцеларката Ангела Меркел е добро и планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во коалиција со сојузниците од Социјалдемократската партија, изјави...

Твитови 17.07.19 | 23:31

Во еден месец – Павле купува кокаин, Курто тепа, Рашкоски мести, Катица рекетира…

Што и се случува на Македонија

Балкан 17.07.19 | 23:27

Хрватската Влада ја напуштија тројца министри

Од хрватската влада си заминуваат министерката за регионален развој и фондови на Европската унија Габриела Жалац, министерот за земјоделство Томислав Толушиќ и министерката...

Балкан 17.07.19 | 23:16

Осумгодишно момче нагазило на отровна морска риба во Паралија, среќа лекарите интервенирале навреме

Момче згазило на отровна риба во Егејското море – пишува српски Телеграф. Според медиумот отровната риба таканаречена морски змеј можела да му предизвика сериозни...

Македонија 17.07.19 | 23:05

Зошто не е извршен претрес на станот на едно министерче во кој живее Боки 13?!

Како тоа е извршен претрес во домот на Боки во Скопје, а не е извршен претрес таму каде што живее – во елитната населба во Орман и тоа во стан на едно министерче (хммм,...

Свет 17.07.19 | 22:55

Од Африка нѝ се заканува смртоносна ебола – досега 1600 настрадани!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека епидемијата на ебола во Конго е прогласена за глобална здравствена закана, бидејќи смртоносниот вирус неделава...

Македонија 17.07.19 | 22:52

Џафери: Надлежните органи да го истражат случајот со Катица Јанева

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека е важно да се поддржи постоењето на Специјалното јавно обвинителство, но, оти надлежните органи треба да го истражат...

Останати спортови 17.07.19 | 22:37

Најдобриот наш пливач крева раце од Македонија – ќе плива за САД или ќе се пензионира!?

Според многумина најдобриот пливач кој Македонија го има во моментов, Марко Блажевски, нема да биде дел од репрезентацијата која ќе настапи на претстојното Светско...

Македонија 17.07.19 | 22:26

Звонко Давидовиќ: Не може Катица Јанева да биде така злоупотребена

Не може Катица Јанева да биде така злоупотребена, вели во разговор за Пресинг Тв, адвокатот Звонко Давидовиќ. Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА побара обвинителството...

Македонија 17.07.19 | 22:16

Висок функционер на ДУИ нарачател на атентат врз Ел Чека

Шеќерим Ахмеди, познат како Ел Чека, во правосудните органи на САД пријавил дека против него се подготвувал атентат, велат извори на весникот Лајм. Според овој извор,...

Македонија 17.07.19 | 21:55

Грчева: Разрешени директори? Повеќето се пливачки членови на управни одбори

Поранешната пратеничка Солза Грчева на својот фејсбук профил ги искоментра денешните разрешувања за кои беше донесена одлука на седница на Влада. Таа напиша: Разрешени...

Македонија 17.07.19 | 21:44

Наследниците на комунизмот ниту тогаш сакаа, ниту сега сакаат независна Македонија

Пред неполни три години „Република“ разговараше со Драги Арсов, првиот потпретседател на македонското собрание, кој денеска замина. Почина на 82-годишна возраст. „Република“...

Македонија 17.07.19 | 21:21

Војниците на АРМ добиле наредба – отстранете го името Македонија од униформите

Во гарнизоните на АРМ е дадена наредба да се извади името Македонија од униформите на војниците – тврдат извори од АРМ. Според информациите до кои дојде Република,...

Македонија 17.07.19 | 20:56

Дали е СЈО готово? Да, тоа е завршена работа и од септември вакво СЈО нема да постои

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што имале и лични...

Македонија 17.07.19 | 20:44

Има снимки од состаноците на Боки 13 со сведокот, ОЈО проверува со кого зборувала Катица пред да и го одземат мобилниот

Со кого се слушнала Катица Јанева пред да и го одземат телефонот и дали имало обид да се приведе и таа во понеделникот? Од Јавното обвинителство велат дека се уште се...

Македонија 17.07.19 | 20:23

Како е спасена главата на рекетарската банда во „Рекет“?

Новинарот Дарко Јаневски својата последна колумна ја посвети на најновиот случај „Рекет“ во кој се приведени Бојан Јовановски и Зоран Милески, а воедно е посочено...

Македонија 17.07.19 | 20:20

Мицкоски – Брнс: За ВМРО-ДПМНЕ стратешки интерес е членство на Македонија во НАТО и ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја имаше првата официјална средба со новата американската амбасадорка Кејт Мери Брнс. Мицкоски, како што соопштија...

Здравје 17.07.19 | 20:08

12 производи што го нарушуваат здравјето ако се јадат во погрешно време

Иако луѓето денес знаат што е здрава исхрана, многу е тешко да се опфатат сите важни правила. На пример, дали сте знаеле дека и најздравите производи можат да му наштетат...