вторник, 16 јули 2019
Фудбал 16.07.19 | 23:55

„Арена Спорт“ ќе ги емитува натпреварите од Првата лига во фудбал

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини денеска соопшти дека Федерацијата заедно со претставниците на клубовите од нашата Прва лига...

Кујнски тефтер 16.07.19 | 23:45

„Нестле“ направи чоколада без шеќер

„Нестле“ најде начин да направи чоколада без додавање на шеќер, што претставува еден вид револуција во прехранбената индустрија. Компанијата за храна користи патентирана...

Балкан 16.07.19 | 23:30

Во Бања Лука пронајден еден тон дрога

Во оперативната акција „Уникат” на подрачјето на Бања Лука, полицијата на Република Српска пронајде голема лабораторија за производство на марихуана и уапси четири...

Сервиси 16.07.19 | 23:10

Земјотрес во Валандово и Струмица

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Астро 16.07.19 | 23:04

Oвие хороскопски знаци ќе тријат раце до крајот на месец јули

Скорпија Исклучително добар месец за комуникација со луѓето. Бидете доволно колегијални бидејќи и на вас ќе ви биде потребна поддршка. Ќе имате можност да почнете некоја...

Фудбал 16.07.19 | 22:48

Де Лаурентис го потврди трансферот на Елмас во Наполи

Тоа што подолго време се најавуваше сега доби и дефинитивна потврда од прва рака, па дефинитивно можеме да кажеме дека нашиот бисер Елиф Елмас ќе се пресели во италијанскиот...

Македонија 16.07.19 | 22:39

Ахмети е разочаран од апсењето за „Рекет“

ДУИ и Али Ахмети се разочрани од апсењето за случајот „Рекет“. Тие како партија се против селективна правда, соопшти цицепремиерот и кадар на ДУИ Бујар Османи. За Специјалното...

Вести 16.07.19 | 22:28

Костадинов реагира на соопштението на ВМРО ДПМНЕ: СДСМ ќе одговори во следните денови

Портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадин Костадинов реагираше на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое прашуваат што тој договарал на средбите со прво-осомничениот...

Црна хроника 16.07.19 | 22:16

Јанакиески го прекина штрајкот со глад за да може да издржи терапијата која ја прима

По препорака на лекар поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, го прекина штрајкот со глад по препорака на лекар, потврдуваат од Истражниот затвор...

Македонија 16.07.19 | 22:07

Жбогар бара продолжување на истрагите за корупција

Клучните области во кои Брисел сака да види напредок до есен ако сакаме зелено светло за старт на преговори во октомври се реформи во судството, владеење на правото,...

Балкан 16.07.19 | 22:00

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани, по насилниот влез во системот на државната даночна управа, соопшти бугарската влада. Нападот...

Македонија 16.07.19 | 21:44

Борjaн Јовановски: Да не дозволиме глупоста на Катица да ни ги уништи идеалите

Борјан Јовановски, новинар ангажиран во 1ТВ со своја емисија, прв се јави со реакција во јавноста по вчерашното апсење на Борјан Јовановски и оставката на специјалната...

Свет 16.07.19 | 21:39

Кристин Лагард поднесе оставка во ММФ

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард поднела оставка на таа функција, две недели откако е предложена за нова директорка на Европската...

Македонија 16.07.19 | 21:24

Кировски за СЈО: Обичен гангстерски полусвет кој им плукна в лице на граѓаните

Директорот и уредник на Телма, Атанас Кировски, кој учестввуаше во парената револуција носејќи СЈО маичка, вели дека луѓето кои седумдесетина дена протестирале за поддршка...

Калеидоскоп 16.07.19 | 21:24

Како во сцена од мафијашки филм, на свадба танцувал со два пиштола во раце

Снимка од имигрантска свадба во шведскиот град Филипстад предизвика многу негодувања на социјалните мрежи и покрена дебата. На снимката која ја објавил новинарот Јоаким...

Ракомет 16.07.19 | 21:09

Се ожени битолскиот ерген, ракометарот Иван Марковски

Поранешниот ракометен репрезентативец и капитен, битолчанецот Иван Марковски се ожени со Ангела минатиот викенд. На свадбата беше присутна целата македонска ракометна...

Македонија 16.07.19 | 21:03

Заев: Апсолутно сè е променето, ние сме веќе нормална земја

Почит на пресумпцијата на невиност, но и теза дека законот мора еднакво да важи за сите искажа денеска премиерот Зоран Заев во интервју за МИА во кое говори за последните...

Свет 16.07.19 | 20:55

Урсула фон дер Лејен на местото на Жан-Клод Јункер

Европскиот парламент официјално ја избра германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, за нова претседателка на Европската комисија, на местото на Жан-Клод...

Свет 16.07.19 | 20:37

Меркел и молдавската премиерка седеа додека се изведуваа химните

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повторно седеше додека се интонираше националната химна, по трите неодамнешни инциденти во кои нејзинотo тело се тресеше...

Македонија 16.07.19 | 20:20

Костадин Костадинов е член на НВО организацијата на Боки 13

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието, Костaдин Костадинов е во правна поврзаност со Бојан Јовановски познат уште како Боки 13, кој заедно со Катица Јанева и Зоки...