петок, 12 јули 2019
Сервиси 12.07.19 | 23:24

Силно невреме со обилни врнежи од дожд, ветер, грмежи и град

Утре (13.07.) попладне, во текот на ноќта и во недела претпладне ќе има нови врнежи кои наместа ќе бидат пообилни (во источните делови над 20л/м2) проследени со грмежи, засилен...

Македонија 12.07.19 | 23:14

Колку што беше шарена и платена, толку беше и некрофилна беше целата таа фарса за Нешкоски

Колку горчливо чувство е кога години отпосле ќе биде обзнането и потврдено она што си го говорела кога те линчувале што се обидуваш да внесеш трошка разум за Нешковски,...

Македонија 12.07.19 | 23:00

Милески: Поради Заевата „бомба“ за Нешкоски се случи 5 мај, Заев мора да одговара

Роберт Милески кој учествуваше во протестите против Владата на Никола Груевски ја прокоментира новата “бомба” од Ел Чака, која дава ново светло за убиството на Мартин...

Култура 12.07.19 | 22:37

Поповски: Уметноста не смееме да ја нарачуваме како песна во кафеана

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија....

Балкан 12.07.19 | 22:18

Ова на Халкидики е само почеток, да почнеме да се навикнуваме на вакви катасрофи

Професорот Ефтимис Лекас, експерт за управување со природни катастрофи нагласил дека светот се противи на „новите видови на опасност“ чии варијабли во голема мера...

Фудбал 12.07.19 | 21:49

АМС поднесе кривична пријава против експретседателот на ФФМ Ѓорѓиоски и актуелниот Сејдини

Агенцијата за млади и спорт поднесе кривична пријава против Илчо Ѓорѓиоски, поранешен претседател на ФФМ, актуелниот претседател Муамед Сејдини, кој во периодот за...

Црна хроника 12.07.19 | 21:32

За „Јавна куќа ДУИ“ активист на Беса заврши во станица

Активистот на движењето Беса Артан Етеми бил повикан во тетовската полиција на информативен разговор поради поставените знаци на неколку места во Тетово со навредлива...

Македонија 12.07.19 | 21:21

Заев – Брнс: Македонија ги прифаќа обврските од членството во НАТО

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Владината прес-служба...

Естрада 12.07.19 | 21:12

Соња ѝ се обрати на девојката на Лукас: Натерај го да се разведе!

Аца Лукас има нова девојка, а фотографиите од вљубениот пар со брзина на светлината се раширија во регионот. Поранешната сопруга на Лукас нема ништо против врската на...

Останати спортови 12.07.19 | 21:00

Преку Надал Федерер стигна до Ѓоковиќ

Роџер Федерер е вториот финалист на Вимблдон откако во јубилејниот 40. натпревар го совалда Рафаел Надал со 3-1 (7-6, 1-6, 6-3 и 6-4). Двајцата тенисери натпреварот го почнаа одлично...

Македонија 12.07.19 | 20:52

Зборувај ми нежно за битолската администрација

Што ќе беше името на градоначалничката да содржеше некоја буква повеќе, на приер да се викаше Александра или Анастасија? Изгледа за битолската администрација и 6 букви...

Музика 12.07.19 | 20:40

Отечена сум од плачење, не прашувајте ме што се случува

Наташа Беквалац ја одложи премиерата на спотот за песната „Dođi mami“, па наместо енес, публиката ќе има можност спотот да го види утре на Јутјуб каналот на пејачката. Иако...

Балкан 12.07.19 | 20:18

Шпар влегува во Косово, за 5 години ќе отвори 35 маркети

Трговски синџир Шпар влегува на Косово. Шпар Косово е новиот ентитет основан од конзорциумот на партнери во големопродажбата и малопрдажбата на стоки за широка потришувачка...

Патувања 12.07.19 | 20:16

Американка нарачала риба, па избегала врескајќи и плачејќи

Една млада Американска видно се потресла кога келнер ја послужил со риба во хрватски ресторан во Сплит. Кога пристигнал келнерот со нарачката, Американската почнала...

Македонија 12.07.19 | 19:42

Поставени знаци „забрането капење“: Охридското Езеро не е безбедно за капење

По 21 година во Охрид наплажите на потегот од Самоиловата тврдина кон Партизан, Младост се поставени знаци забpaнето пливање. Колекторот после толку години не е во функциja...

Калеидоскоп 12.07.19 | 19:26

Руска виолинистка имала светла иднина, но тогаш ѝ пресудил „Келвин Клајн“

Талентираната виолинистка Катја Цуканова (17) пронајдена е мртва во Лондон. Нејзиното безживотно тело го пронашол нејзиниот татко, рускиот милијардер Игор Цуканов. Постојат...

Астро 12.07.19 | 19:05

Бебешки хороскоп: Рибите лесно заспиваат, на Раковите им годи врева

Детскиот хороскоп е полезен не само заради анализата на афинитетите и капацитетите на детето, здравјето и начинот на одгледување, туку и заради одредување ситните...

Свет 12.07.19 | 18:33

Македонија никогаш не била во игра – Измир победи во трката за Фолксваген

Надзорниот одбор на “Фолксваген” објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата...

Црна хроника 12.07.19 | 18:24

Сопругата му заминала со друг – чаирчанец бара помош од полицијата

Вчеравечер во 22 ч. во Полициската станица Чаир, Е.Д.(61) од Скопје пријавил дека неговата сопруга Е.А.(41) се оддалечила од домот, а се сомнева дека заминала со машко лице. Се...

Македонија 12.07.19 | 18:10

Усеини: Оставете ме на мира, да не бидам безобразен

„Ве молам оставете ме на мира, да не бидам безобразен. Расправајте се со други дивоградби“. Ова е коментарот на советникот од Општина Охрид Нефи Усеини на прашањето...