четврток, 11 јули 2019
Македонија 11.07.19 | 17:49

Се подготвува отворањето на објектот кај Чинарот, сопственост на советникот Усеини

Попладнево во центарот на Охрид до стариот Чинар започна свечена церемонија за отворање на пицеријата „Луна“ која е во сопственост на советникот од ДУИ, Нефи Усеини. Објектот...

Македонија 11.07.19 | 17:44

Малтежаните му порачаа на Рашковски: Ќе го одерат бетер него американски туристи на пазар во Мароко!

Медиумите во Малта тераат шега со Драги Рашковски и неговата навреда што ја упати кон оваа земја, кога рече дека Малтежаните се „преваранти“. На снимката од скандалозниот...

Македонија 11.07.19 | 17:36

МАН: МВР во најкус рок да ги открие партиските ботови кои им се закануваат на новинари

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро ги осудува заканите по безбедноста на новинарите, загрозување на безбедноста на нивните семејства, како и политичкиот...

Македонија 11.07.19 | 17:31

Котеска до владиниот пи-ар советник Сарачини: На што печурки си?

Професорката Јасна Котеска со иронично прашање до Петрит Сарачини, дел од пи-ар тимот на Владата кој завчера објави дека Македонија е во војна, а според рецептот од САД...

Македонија 11.07.19 | 17:16

Заев- Бездникин: Измамата на руските граѓани нема никакво влијание на односите меѓу двете земји

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја Сергеј Александрович Бeздникин. Средбата е остварена непосредно...

Балкан 11.07.19 | 16:54

Видео од страшното невреме на Халкидики: Ветерот носел се пред себе!

Халкидики вчера беше погодено од незапамтено невреме со ветер од дури 120 километри на час, кој спаѓа во ураган од прва категорија. Според последните податоци загинале...

Црна хроника 11.07.19 | 16:36

Разбојници ја испразниле касата од паркингот кај Клинички центар

Двајца разбојници, синоќа дваесетина минути пред полноќ, вчера ја ограбиле наплатната каса од паркингот во Компексот клиники „Мајка Тереза“, информираа од скопската...

Свет 11.07.19 | 16:24

Исламска држава му се заканува на Ердоган

Терористичката организација Исламска држава му се закани на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, преку видео снимка објавена синоќа. Еј, Ердогане, арогантен тиранин...

Македонија 11.07.19 | 16:00

Заев доби логично прашање: На вистинскиот Тачи ли му се извинивте?

Премиерот Зоран Заев вели оти е сигурен дека разговарал со вистинскиот Хашим Тачи за да му ја објасни содржината на разговорот со руските комичари во кој говори за промена...

Македонија 11.07.19 | 15:55

Врховен суд до антикорупциска: Не поглегнуваме на притисоци

Врховниот суд ѝ одговори на Државната комисија за спречување на корупцијата и судирот на интереси на вчерашниот допис да бидат внимателни кога постапуваат на општата...

Сервиси 11.07.19 | 15:49

ЦУК: Прогласена вонредна состојба во Ресен

Поради големото невреме што го зафати преспанскиот регион општина ресен прогласи вонредна состојба. Од ЦУК информираа дека поради силниот ветер и обилниот дожд, бил...

Калеидоскоп 11.07.19 | 15:43

Ѝ вратиле паричник украден пред 75 години

Бети Сисом (89) била пријатно изненадена кога ѝ соопштиле дека паричникот што таа речиси и да заборавила дека ѝ го украле, е пронајден. Но, тоа се случило дури по 75 години....

Скопје 11.07.19 | 15:29

Исчезнат е дедо Мирослав, семејството го бара цела недела

Исчезнат е Мирослав Видовски, кого го нема веќе седум дена. Дедото има 73 години и живее во Центар, на улицата „11-ти Октомври“, од каде му се губи трагата. Неговото семејство...

Економија 11.07.19 | 15:29

АТС груп од фабрика во Визбегово ќе извезува производи според НАТО стандарди

Нова современа фабрика за производство на композитни производи наменети за армијата и полицијата во делот на балистичката заштита и безбедност – АТС Груп е отворена...

Здравје 11.07.19 | 15:22

Филипче: Готови физибилити студиите за Ин витро и за ИМП

Готова е физибилити студијата за Ин витро фертилизацијата, која е стигната до Министерството за здравство. Веќе почнавме консултации со експерти од таа област и за...

Фудбал 11.07.19 | 15:14

Лукаку пропушти тренинг, заминувањето од Јунајтед е се поизвесно

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку не присутствувал на последниот тренинг на клубот на турнејата во Австралија, а тоа само ги засили гласините дека неговата...

Патувања 11.07.19 | 15:14

Промената која сите ја очекуваа од „Ербиенби“

Европската Комисија најави дека онлајн платформата за сместување „Ербиенби“ по неколку месеци преговори со европските власти, ќе воведе промени во својата понуда...

Калеидоскоп 11.07.19 | 15:04

Збогум за „бубата“ со маријачи: Автомобилот останува еден од најкултните дизајни на 20. век

Oд производната лента од фабриката за автомобили во Мексико се спушти последната „бубачка“. Со тоа заврши ерата на легендарниот автомобил на германскиот производител. Приказната...

Свет 11.07.19 | 14:50

Ангела Меркел седеше за време на интонирањето на химната

Германската канцеларка Ангела Меркел и данската премиерка Мете Фредериксен денеска седеа за време на интонирањето на химните во Берлин, еден ден после најновиот случај...

Калеидоскоп 11.07.19 | 14:47

Мажите побројни од жените во Македонија

Машката популација во земјава е побројна женската. Статистичките податоци покажуваат дека има над 3.000 повеќе мажи од жени. Вкупниот број на населението на крајот на...